Jak zaplanować wakacje w ciąży?

Wakacje sprzyjają wyjazdom i letniemu wypoczynkowi. Kobiety spodziewające się dziecka również zasługują na chwilę relaksu. Jeżeli nie istnieją istotne powody medyczne, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zorganizować wypad.

Wakacje w ciąży
Jak zaplanować wakacje w ciąży?

Wakacje w ciąży są jak najbardziej możliwe! Wiele kobiet spodziewających się dziecka uważa, że najlepiej i najbezpieczniej przeczekać te 9 miesięcy w domu. Inne chodzą do pracy i nie rezygnują z aktywności. Każda z nich zasługuje jednak na trochę odpoczynku. Właśnie dlatego warto wykorzystać nadchodzące wakacje i udać się w wymarzone miejsce. Marzena Langner-Pawliczek, położna i Ambasadorka kampanii społeczno–edukacyjnej „Położna na medal”, przedstawia porady, które pomogą zaplanować wakacje w ciąży.

Aktywna ciąża

Przede wszystkim należy podkreślić, że ciąża nie jest chorobą i wiele rzeczy w tym szczególnym czasie można robić. Spacery, jazda na rowerze, gimnastyka – te wszystkie aktywności nie stanowią zagrożenia dla większości kobiet oczekujących dziecka (chyba że lekarz zaleca całkowitą wstrzemięźliwość od sportu, np. w przypadku zagrożonej ciąży). Nie ma również przeszkód, aby udać się na wypoczynek. Wyjeżdżając na wakacje, te w kraju czy też za granicę, należy jednak zachować zdrowy rozsądek.

Wakacje w ciąży

Wiele osób wybierających się na letni wypoczynek szuka porad i konsultacji. Szczególnymi turystkami są kobiety ciężarne. One też potrzebują wskazówek, ale nieco innych niż pozostali podróżujący.
Panie w ciąży czują się różnie. Jedne przez dziewięć miesięcy nie dostrzegają swojego odmiennego stanu, bo ich samopoczucie jest doskonałe. Inne jednak od początku do końca mierzą się z pewnymi dolegliwościami. Ta druga grupa przed zaplanowaniem wyjazdu zdecydowanie powinna skonsultować się z lekarzem. Każda z kobiet możne zasięgnąć opinii kilku specjalistów, aby rozwiać wątpliwości. Należy stosować się do zaleceń i wskazówek fachowców, a przede wszystkim nie robić niczego wbrew sobie. Jeżeli masz jakiekolwiek obiekcje i nie czujesz się pewnie, wyślij na wczasy rodzinę, a sama wypoczywaj w domu. Jeśli podjęłaś decyzję aprobatywną – nie rozmyślaj, tylko szykuj się na relaks.

Przygotowania do podróży

Kobieta ciężarna, u której ciąża przebiega prawidłowo, może podróżować różnymi środkami lokomocji i czynnie wypoczywać. Optymalnym czasem na wakacje jest drugi trymestr ciąży. Nie oznacza to jednak, że przez pozostałe miesiące ciąży trzeba siedzieć w domu.
Do każdej podróży należy się dobrze przygotować. Znając swój organizm i jego ewentualne problemy z podróżowaniem sprzed ciąży, trzeba zaopatrzyć się w preparaty przeciw chorobie lokomocyjnej. Mogą one przydać się również tym paniom, które wcześniej nie miały podobnych kłopotów.
Czas podróży nie powinien być zbyt długi. W początkowych miesiącach ciążowych najlepiej zdecydować się na samolot – oczywiście wybierając się za granicę. Podróże lotnicze nie są jednak wskazane w zaawansowanej ciąży. Niektóre linie lotnicze wymagają zaświadczenia lekarskiego, a nawet odmawiają przyjmowania ciężarnej na pokład. Zmiany ciśnienia w trakcie podróży lotniczej mogą wcześniej wywołać akcję porodową. Być może zatem najlepiej po prostu pojechać gdzieś blisko.
W samolocie, autokarze czy samochodzie powinno się układać ciało wygodnie, ale nie wolno zapominać o zapinaniu pasów bezpieczeństwa. Można kupić lub wypożyczyć specjalne adaptery do pasów bezpieczeństwa dla ciężarnych. Dzięki nim pas biodrowy przebiega poniżej linii brzuszka i nie uciska nienarodzonego dziecka.
Ubrania na wyjazd powinny być wygodne. Najlepiej zdecydować się na takie, które nie będą krępowały ruchów.

Wakacje w ciąży – plażowanie i bezpieczeństwo

W ciąży nie zaleca się odbywania podróży egzotycznych. Choroby tropikalne, biegunki czy zatrucia pokarmowe nie są potrzebne kobiecie w tym stanie.
Jadąc za granicę, warto sprawdzić, jak w miejscu pobytu funkcjonuje Ochrona Zdrowia. Dobrze wiedzieć, na co można liczyć w ramach ubezpieczenia, gdyby zaszła konieczność skorzystania z niego.
Należy pamiętać, że opalanie w ciąży nie jest wskazane, jeżeli wiąże się z kilkugodzinnym plażowaniem w pełnym słońcu. Pomijając poparzenia słoneczne, często pojawiające się przebarwienia na skórze i puchnące stopy, upał może być przyczyną krwawienia z dróg rodnych. Warto więc korzystać ze słońca w półcieniu, leżąc na leżaku. Odradza się wypoczynku na piasku – może poskutkować bólem kręgosłupa.
Rozsądne jest przebywanie na plaży przed godziną 11 i po godzinie 15. Kostium kąpielowy powinien być wygodny i podtrzymujący biust.
Podczas wyjazdu nie wolno zapominać o odpowiednim nawodnieniu – nawet do 3 litrów wody dziennie. W trakcie plażowania regularnie schładzaj swoje ciało. Spryskuj twarz chłodną wodą, przecieraj mokrymi chusteczkami. Korzystaj z wody morskiej albo popływaj w basenie. Jeśli boisz się infekcji dróg rodnych, zaopatrz się w specjalne tampony z pałeczkami kwasu mlekowego.