Zdrowy wysiłek fizyczny dla ciężarnej. Jaki sport uprawiać w ciąży?

Mówi się, że sport to zdrowie, ale czy w ciąży rzeczywiście tak jest? Czy aktywność fizyczna jest bezpieczna dla kobiet ciężarnych?

Zdrowy wysiłek fizyczny dla ciężarnej. Jaki sport uprawiać w ciąży?

Gdy nosimy w sobie nowe życie, zaczynamy uważać na siebie jak nigdy wcześniej. Kontrolujemy każdy swój ruch i wiecznie zastanawiamy się, czy to, co jemy, pijemy, robimy, nie zaszkodzi dziecku. Prawdopodobnie dlatego tak wiele kobiet w ciąży obawia się sportu. Czy słusznie?

Podstawa to zdrowy ruch

Ciąża nie sprawia, że nagle zabronione stają się jakiekolwiek aktywności. Musimy na siebie uważać, ale nie oznacza to, iż mamy dziewięć miesięcy przesiedzieć na kanapie. Takie zachowanie byłoby dla nas bardziej niebezpieczne niż zdrowy ruch (oczywiście jeśli lekarz nie widzi żadnych przeciwwskazań, jeśli ciąża nie jest zagrożona itp.).
Odpowiednio dostosowane treningi pomogą nam wzmocnić obciążony w tym szczególnym czasie kręgosłup, a także mięśnie pochwy. Ciężarne z dobrą kondycją łatwiej przechodzą poród naturalny. Ponadto ruch w stanie błogosławionym korzystnie działa na układ krążenia kobiety oraz na zrzucanie kilogramów po porodzie.
Dużą rolę w decydowaniu o aktywności fizycznej ciężarnych odgrywa stopień zaawansowania ciąży. W pierwszym trymestrze z pewnością możemy pozwolić sobie na dużo więcej niż w ostatnim. Ilość i intensywność ćwiczeń powinny spadać wraz z kolejnymi tygodniami. Poza tym jeśli kobieta nie miała zbyt wiele do czynienia ze sportem, zanim zaszła w ciążę, tym bardziej nie powinna podejmować treningów, gdy nosi w sobie nowe życie. Takim osobom zaleca się spacery.

Dyscypliny sportu dla ciężarnych

W pierwszych tygodniach ciąży większość aktywności fizycznych nie powinna nam zaszkodzić. Na pewno należy zrezygnować ze sportów ekstremalnych, jednak reszta zwykle nie stanowi problemu. Oczywiście nie wolno się forsować, miejmy na uwadze, że będąc w stanie błogosławionym szybciej się męczymy i nie wymagajmy od siebie takiej kondycji, jaką szczyciłyśmy się wcześniej. Obserwujmy własne ciało i zachowujmy umiar.
Gdy minie etap początków ciąży, wachlarz dyscyplin sportowych, które możemy uprawiać, znacznie się zawęża. Mimo to nie rezygnujmy z ruchu. Warto zdecydować się na jogging (w formie truchtu lub wolnego biegu), jogę czy gimnastykę. Doskonałe dla ciężarnej są także aktywności w wodzie. Pływanie wzmacnia mięśnie oraz poprawia krążenie. Ten rodzaj sportu zmniejsza również ryzyko kontuzji.
Aktywnością, którą można cieszyć się praktycznie przez cały okres trwania ciąży, jest spacerowanie. Nawet przejście się kilka razy wokół domu może korzystnie wpływać na ciężarną. To najbezpieczniejsza forma ruchu dla kobiety, która oczekuje dziecka.

Tych sportów ciężarna powinna unikać

Istnieje kilka dyscyplin, które nie są wskazane dla kobiet w ciąży. Osoby, które trenują te sporty zawodowo, często nie potrafią zrezygnować z ich uprawiania, przez co stwarzają zagrożenie dla siebie i dziecka. Jakich form wysiłku fizycznego nie powinny podejmować się ciężarne?
Z pewnością gimnastyki atletycznej, jazdy na łyżwach, rolkach i wrotkach, rowerze, nurkowania oraz jazdy konnej. Ponadto po czwartym miesiącu niebezpieczne mogą być ćwiczenia wymagające leżenia na plecach i unoszenia nóg do góry – w takiej pozycji płód może uciskać ważne naczynia krwionośne kobiety.
Choć wydaje nam się, że dobrze znamy swoje ciało, pod wpływem ciąży wszystko się zmienia. Może okazać się, że ćwiczenia, które niegdyś nie sprawiały nam najmniejszego problemu, obecnie są bardzo trudne. Warto więc zachowywać ostrożność i nie przeciążać się. Układając plan treningowy, najbezpieczniej jest zwrócić się do profesjonalnego trenera personalnego, który weźmie pod uwagę nasz stan i dobierze ćwiczenia, które nie zagrożą dziecku.

EP