Czym różnią się kosmetyki naturalne od pozostałych kosmetyków na rynku

Ekologiczne produkty zawojowały rynek. Coraz częściej można je dostrzec w popularnych drogeriach i licznych sklepach internetowych.

Czym różnią się kosmetyki naturalne od pozostałych kosmetyków na rynku

Czym naturalne kosmetyki różnią się od pozostałych? Czy mogą zastąpić syntetyczne produkty pielęgnacyjne?

Skład jest najważniejszy

Pozornie mogłoby się wydawać, że zarówno naturalne, jak i syntetyczne kosmetyki spełniają swoje zadanie w ten sam sposób. To oczywiście nieprawda, ponieważ cała tajemnica tkwi w składzie.

Do produkcji kosmetyków syntetycznych, jak sama nazwa wskazuje, używa się składników nienaturalnego pochodzenia. Często są to tanie i mało przyjazne dla skóry. Wśród nich należy wymienić pochodne ropy naftowej, zapychające silikony, wysuszające detergenty (SLS, SLES) i parafiny. Zazwyczaj towarzyszą im również barwniki oraz sztuczne, szkodliwe substancje zapachowe (parabeny, formaldehyd).

Naturalne kosmetyki bazują natomiast na składnikach pochodzenia roślinnego i zwierzęcego (mleko, jaja). Często ich roślinne składniki pochodzą z certyfikowanych, ekologicznych upraw. Dzięki temu są to produkty, które w sposób naturalny wspierają zdolności regeneracyjne skóry.

Kwestia sporna, czyli cena

Panuje przekonanie, że kosmetyki naturalne są drogie. Warto jednak spojrzeć na ich cenę z nieco innej perspektywy. Przede wszystkim składniki użyte w procesie ich produkcji są droższe od syntetycznych alternatyw i wymagają większej uwagi. Dodatkowo naturalnych kosmetyków nie testuje się na zwierzętach.

Wszystko to odbija się na cenie, która – warto to podkreślić – nie jest wyższa niż koszt kosmetyków syntetycznych uznawanych za dobre. Ponadto naturalne produkty są z reguły bardziej wydajne.

Dostępność

Dostępność kosmetyków naturalnych tylko pozornie wydaje się ograniczona. Owszem – w porównaniu do syntetycznych odpowiedników nie ma ich za wiele w drogeriach, ale w sklepach ekologicznych czy aptekach zajmują całe półki.

Szczególną uwagę należy zwrócić na ich dostępność w sklepach internetowych. Setki produktów w atrakcyjnych cenach można znaleźć już nie tylko na stronach tematycznych, ale również w marketach online. Popularny Bdsklep.pl ma przykładowo w swojej ofercie prawie 300 naturalnych produktów pielęgnacyjnych.
Większa uniwersalność

Drogeryjne półki aż uginają się od ciężaru kosmetyków dedykowanych osobno kobietom, osobno mężczyznom i osobno jeszcze dzieciom. W efekcie wszyscy domownicy “muszą” kupować własne kosmetyki. To nieekonomiczne i pozbawione sensu.

Kosmetyki naturalne wyróżniają się natomiast tym, że są dla każdego. Mogą ich używać zarówno dorośli, jak i dzieci. Na każdą skórę działają w podobny sposób, a ryzyko podrażnień jest bardzo niewielkie.

Artykuł partnerski

Wpis znaleziono dzięki:

- Kosmetyki naturalne

- Pielęgnacja skóry

- Zadbana twarz