Czym są ubrania sartorialne?

Moda męska wraz z biegnącym czasem ciągle ulega zmianom, choć niektóre elementy ciągle powracają.

Ubrania sartorialne - czym są?
Czym są ubrania sartorialne?

Tak samo jest w przypadku mody sartorialnej, która opiera się na elegancji, konkretnych zasadach dotyczących noszenia odpowiednich ubrań na odpowiednie okazje i w odpowiedniej porze, a także na klasyce, szyciu na miarę oraz odnalezieniu i wyrażeniu samego siebie. To tylko okrojona i bardzo ogólna definicja tego co kryje w sobie ten styl. Elegancka odzież męska nigdy nie wyjdzie z mody i zawsze będzie budziła ogromny podziw.

Kim są sartorialiści? Jak noszą się sartorialiści?

Zanim przejdziemy do wyjaśnień o tym jak noszą się sartorialiści warto jest wspomnieć o tym skąd wywodzi się to słowo i co dokładnie znaczy. W języku polskim pojawia się coraz więcej nowych słów, które określają przedmioty, zdarzenia, trendy, czynności itp. Większość z nich, to zapożyczenia, zazwyczaj z języka angielskiego, czasem francuskiego, niemieckiego i hiszpańskiego. Od jakiegoś czasu w naszym języku używa się przymiotnika sartotialny oraz rzeczowniki z nim związane, takie jak: sartorializm i sartorialista. Nie są to jeszcze zbyt powszechne słowa, ale na pewno są znane wśród mężczyzn, którzy ubierają się w tym stylu! Słowo sartorialista wywodzi się od łacińskiego sartor, co oznacza krawca. Używa się tego słowa także w języku włoskim w niewiele zmienionej formie – sarto, co oznacza krawiec, a sartoria co oznacza krawiectwo. W języku angielskim używa się słowa sartotial, tyle że z troszkę zmienionymi literami. Krawiec w języku angielskim to tailor, a krawiectwo tailoring. Co w takim razie oznacza sartorial? Słowniki języka angielskiego podają dosyć nieprecyzyjną definicję tego słowa. Ogólnie rzecz ujmując mówi się w niej o tym, że jest to przymiotnik, który odnosi sie do odzieży męskiej oraz sposobów jej powstawania (szycie miarowe), mody i stylu. To słowo ma pozytywny wydźwięk i jest kojarzone z modą, stylem, elegancją, szykiem oraz dopracowaniem ubioru, a także z pewną nonszalancją i ekscentrycznością. Przymiotnik sartorial został przeniesiony do języka polskiego i w ten sposób powstało słowo sartorialny, które kryje w sobie znaczenia słów takich jak: elegancki, szykowny, modny, staranny w ubiorze, nonszalancki, ekstrawagancki. To słowo może odnosić się także do wydarzeń, np. pokazów mody, sartorialnych rozterek o tym co na siebie włożyć, sartorialny rozwoju, czyli tworzenie i rozwój własnego stylu, sartorialnym filmie, takim jak np. „Wielkie Piękno” itp. To słowo jest używane w naszym języku od niedawna i funkcjonuje głównie pośród pasjonatów, gdzie elegancka moda męska jest priorytetem. Ogólnie rzecz ujmując sartorialiści to grupa mężczyzn, którzy posiadają swój własny, unikatowy styl ubioru, do którego przywiązują ogromną wagę.

Jednym z miejsc, w którym odnajdą się sartorialiści jest strona Pewien Pan. Jest to sklep z elegancką odzieżą męską, który szczególnie przykłada się do tworzenia ubrań w oryginalnym stylu, w dodatku są szyte na miarę. Odwiedź tę stronę i stwórz coś dla siebie: https://pewienpan.pl/pol_m_Ubrania_Spodnie-591.html.

Ubrania sartorialne
Czym są ubrania sartorialne?

Co noszą sartorialiści?

Mężczyźni, którzy noszą ubrania w stylu sartorialnym szczególną uwagę przywiązują do spodni oraz koszul. Spodnie są inspirowane tymi, które noszono w okolicach lat 20. Przywiązywano wtedy szczególną wagę do tego by sylwetka była wytaliowana. W marynarkach zazwyczaj talia była podwyższona, a spodnie posiadały wyższy stan i były przedłużane u góry szerokim pasem zapinanym na guzik z boku lub z tyłu. Spodnie posiadały także zegarkową kieszonkę i miały szerokie nogawki zakończone mankietem, które obecnie są troszkę węższe i dostosowane pod klienta.

Ubrania sartorialne
Czym są ubrania sartorialne?

Ubrania sartorialne wyróżnia przede wszystkim to, że są wykonane z materiałów z wyższej półki. Z tego powodu koszule bardzo często są wykonywane z lnu, który świetnie sprawdza się w upalne dni. Ubrania sartorialne cechuje również to, że posiadają niebanalne kroje.


Artykuł partnera