Decydujesz się na tatuaż? Nie popełnij tych błędów!

Tatuaż to coraz bardziej popularna forma wyróżniania swojego ciała. Wiele osób podejmuje decyzję pod wpływem chwili, nie zastanawiając się nad wyborem profesjonalnego studia i tatuażysty. Jak odpowiednio przygotować się przed zabiegiem i jakich błędów nie popełnić?

Decydujesz się na tatuaż? Nie popełnij tych błędów!

Nie kieruj się ceną!

Branie pod uwagę wyłącznie ceny wykonania tatuażu mija się z celem. Wykonanie powinno przynieść zamierzony efekt. Tatuaże nie należą do najtańszych. Cena jest zależna w dużej mierze od wielkości i nakładu pracy przy projekcie, jaki odzwierciedla twój wymarzony motyw.  Nie warto oszczędzać na czymś, co już na zawsze pozostanie na ciele.

Jeżeli zależy ci na jak najtańszym zabiegu, możesz wybrać się do kogoś, kto wykonuje tatuaże na własną rękę. Cena na pewno będzie niższa, ale należy liczyć się z ryzykiem i wybrać znajomą, zaufaną osobę. Przed wyborem miejsca zapoznaj się z przykładowymi efektami pracy, oraz zweryfikuj stan narzędzi i kwalifikacje pracowników studia.

Tatuaż dla ukochanego?

Coraz częstszym zjawiskiem jest spontaniczne decydowanie się na tatuaż z inicjałami dziewczyny/chłopaka. Wiele osób ulega chwili lub chce zaimponować drugiej połówce. Na etapie krótkiej znajomości jest to bezcelowe. Inaczej natomiast wygląda kwestia tatuowania ważnych dat, np. małżonków. Jeśli jednak dopiero co poznałeś/aś partnera, nie porywaj się z motyką na słońce! Nie warto także ulegać namowom znajomych czy bliskiej osoby.

Tatuaż powinien być tylko i wyłącznie twoją świadomą decyzją. Zdawaj sobie sprawę z tego, że nie każdy związek kończy się happy-endem. Dzięki tmu unikniesz kompromitujących i niezręcznych sytuacji w przyszłości.

Nieprzemyślane miejsce i wzór tatuażu

Sama decyzja i gotowość na wykonanie tatuażu to dopiero część planów. Musisz wybrać odpowiednie miejsce i przygotować szkic. Wiele osób wybiera po prostu modny motyw, który za jakiś czas jest powodem wyśmiewania i piętnowania. Czy naprawdę chcesz nosić na ciele wzór, który wybrała połowa internautów? A może nie znasz do końca znaczenia symbolu, który ci się spodobał? Najgorsze wzory zobaczysz tutaj.

Podobnie dzieje się w przypadku wyboru miejsca. Nieodpowiednia lokalizacja tatuażu może być powodem problemów, np. przy znalezieniu pracy. To także kwestia bólu – tatuowanie w niektórych miejscach przysparza więcej boleści – możesz spodziewać się jej tam, gdzie skóra jest cienka oraz nie ma mięśni lub na zgięciach ciała. Wykonanie tatuażu latem wiąże się z dyskomfortem – nie należy wystawiać skóry na słońce ani narażać jej na długie nawilżenie.

Tatuowanie a alkohol

Spożycie alkoholu sprawi, że tusz się nie przyjmie. To spowoduje, że będą widoczne prześwity, które należy poprawić jeszcze raz.

Niewłaściwa pielęgnacja po zabiegu

Tatuaż jest raną i potrzeba czasu na jego zagojenie. Przywiązuj wagę do najdrobniejszych elementów. Nie dotykaj skóry brudnymi rękami, aby uniknąć zakażenia. Absolutnie zabronione jest rozdrapywanie strupków, które może doprowadzić nawet do nierównego kolorytu tatuażu. Wystarczy przemywać miejsce wodą raz dziennie i smarować olejkiem kokosowym, kremem z alantoiną lub  maścią poleconą w studiu.

Marcelina Bednarska