Jak dobrać prawidłowy rozmiar pościeli? Poradnik

Prawidłowo dobrany rozmiar pościeli to klucz do zdrowego oraz komfortowego wypoczynku. Stawiając na odpowiednie wymiary, masz pewność, że nic nie będzie zakłócać Twojego snu.

Jak dobrać prawidłowy rozmiar pościeli? Poradnik

Kołdra nie będzie przesuwać się w poszwie, będziesz w stanie dokładnie okryć całe ciało oraz skończysz odwieczną walkę z partnerem o okrycie. Skąd jednak wiedzieć, jaki rozmiar pościeli będzie najlepszy? Zapraszamy na poradnik, w którym przedstawimy kilka niezwykle cennych wskazówek. Sprawdź je i ciesz się wysoką jakością wypoczynku.

Zacznij od wybrania rozmiaru pościeli do łóżka

Rozmiar pościeli, a co za tym idzie – także i kołdry, warto dobrać przede wszystkim do wielkości swojego łóżka. Pamiętaj oczywiście przy tym, że okrycie oraz poszewki zawsze powinny mieć takie same wymiary. Jak to jednak jest z tym posłaniem?

Przede wszystkim warto skupić się na tym, aby maksymalnie wykorzystać całą powierzchnię materaca. Dzięki temu będziesz mogła w pełni cieszyć się jego wielkością i będziesz w stanie szybko znaleźć dla siebie najdogodniejszą pozycję oraz miejsce.

Zaleca się więc, aby komplet był zawsze o kilka centymetrów większy niż łóżko lub był przynajmniej takich samych rozmiarów. Tym samym np. pościel 180×200 wraz z pasującą do niej kołdrą polecana jest na posłania do 180×200 cm. Umieszczając komplet w tym rozmiarze na większym łóżku, niestety nie wykorzystasz w pełni potencjału materaca – szczególnie śpiąc we dwoje. Wtedy będziecie musieli spać blisko siebie, aby każdy miał dla siebie okrycie, pozostawiając boki puste.

Wyjątkiem są oczywiście sytuacje, kiedy wypoczywacie z drugą połówką pod dwiema osobnymi kołdrami. W takim przypadku oboje powinniście mieć do dyspozycji pościel oraz kołdrę o szerokości maksymalnie dwa razy mniejszej niż szerokość posłania.

Zastanów się, jakie są Twoje preferencje

Wielkość łóżka to dopiero pierwszy z punktów, nad którymi warto się zastanowić. Następnie pomyśl, jakie są Twoje preferencje podczas snu. Jeśli pościel służy Ci głównie do lekkiego okrywania ciała, spokojnie wystarczy Ci model mający takie same wymiary jak posłanie.

Nieco inaczej będzie, gdy lubisz dokładnie owijać się kołdrą, tworząc nawet coś na kształt kokonu. Wtedy warto doliczyć przynajmniej 10-20 cm do każdej ze stron. Będzie to zapas, który wykorzystasz właśnie do zapewnienia sobie najwyższego komfortu termicznego. Wspomniana więc wcześniej pościel 180×200 będzie wtedy odpowiednia nie na łóżka do 180×200, a maksymalnie do 160×200, a nawet i 140×200.

Gdy śpisz z drugą połówką, która także lubi owijać się w okrycie, warto doliczyć nawet po 30 cm z każdej ze stron lub zdecydować się na dwa osobne modele.

Staraj się jednak nie przesadzać z wielkością pościeli. Nie zawsze więcej znaczy lepiej. Gdy wybierzesz naprawdę obszerny komplet, niestety istnieje duże ryzyko, że ten będzie mało komfortowy. Może spadać z posłania, a do tego łatwo się w niego zaplątać. Te dodatkowe 30 cm doliczone do każdej ze stron to już naprawdę wystarczająca wartość.

Postaw na rozwiązania standardowe

Wybierając dla siebie wielkość pościeli oraz kołdry zaleca się także, aby sięgać po rozwiązania standardowe. Standardowe, czyli jakie? Takie, które znajdują się w ofercie niemalże każdego producenta pościeli. Dzięki temu łatwiej będzie Ci dobrać odpowiedni komplet. Nie będziesz musiała iść na żadne kompromisy. Za każdym razem kupisz dokładnie taki zestaw, na jakim Ci zależy, biorąc pod uwagę nie tylko wymiary, ale też materiały, kolory czy wzory.

Pamiętaj więc, że za standardowe wymiary pościeli dla dorosłych można uznać rozmiary 140×200, 160×200, 180×200, 200×200, 200×220 oraz 220×200. To zdecydowanie najpopularniejsze warianty. Dwa pierwsze sprawdzają się idealnie dla osób śpiących w pojedynkę, w parze, jednak pod osobnymi okryciami oraz dla starszych dzieci i nastolatków.

Po 180×200 sięgają przeważnie dwie połówki wypoczywające na średniej wielkości łóżku małżeńskim. 200×200 i 220×200 polecane jest na obszerniejsze posłania, a z kolei 200×220 np. wtedy, gdy jedna z osób cechuje się ponadprzeciętnym wzrostem. Wtedy z łatwością okrycie się pościelą od stóp do głów.

Dla maluszków, które śpią jeszcze w łóżeczkach, za standardowe uznaje się wymiary 90×120 i 100×135 cm.

Lepiej więc postawić od razu na takie “pełne” wymiary niż np. 135×200 czy 155×200 i mieć później trudność z doborem poszewek. Choć wydaje się, że to tylko 5 cm różnicy w porównaniu ze standardem, jest to naprawdę sporo. Przez to kołdra nigdy nie będzie przylegać idealnie do poszwy, ciągle się w niej przesuwając.

Zawsze upewnij się, że wybierasz odpowiedni rozmiar pościeli

Na koniec zawsze pamiętaj jeszcze, aby przed zakupem nowej pościeli upewnić się, że wybierasz dla siebie odpowiedni rozmiar. Sprawdź, jakiej dokładnie wielkości jest Twoja kołdra oraz pamiętaj, że pierwszy z wymiarów dotyczy szerokości, a drugi długości poszwy. To szczególnie istotne, gdy masz kupić zestaw 200×220 lub 220×200.

Choć może wydawać się, że są to dokładnie te same rozmiary, w rzeczywistości jest nieco inaczej. To dwa osobne wymiary. Przez to pościele różnią się od siebie chociażby ułożeniem wzoru. W pierwszym będzie układać się pionowo, a w drugim poziomo. To niezwykle istotne, jeśli estetyka ma dla Ciebie znaczenie.

Stosując się do wyżej wymienionych wskazówek, z pewnością wybierzesz dla siebie najlepszy rozmiar pościeli i zapewnisz sobie niebywale komfortowy sen!

Artykuł partnera