Jak można utrzymać związek marynarski, czyli ten na odległość

Obojętność zabija wszystko! Lepiej wystukać pretensje w klawiaturę lub wykrzyczeć przez telefon. Są tacy, którzy mawiają, że gdy już nie można się kłócić, miłość umiera.

milosc na odleglosc

Tak! Ale będą musieli przestrzegać kilku postulatów: Naczelna zasada to mówienie wprost o swoich potrzebach i uczuciach.

Trudne, ale wykonalne! Nie powinno się kumulować w sobie złości, smutku czy żalu do osoby będącej daleko. Niedomówienia, ukryte żale wywołuj ą niezdrową atmosferę. Później coraz trudniej jest ze sobą rozmawiać szczerze. Słodkie słowa to nie wszystko! (choć są urocze i potrzebne jak tlen – ale tak jak i on w odpowiedniej proporcji wskazane). Sprzeczając się czy nawet kłócąc dajemy wyraz temu, że zależy nam na drugiej osobie.

Obojętność zabija wszystko! Lepiej wystukać pretensje w klawiaturę lub wykrzyczeć przez telefon. Są tacy, którzy mawiają, że gdy już nie można się kłócić, miłość umiera. Dla nich to wyraz emocjonalnego zaangażowania w rozmowę. Dla innych oznacza karygodny brak opanowania. Pierwsi mogą mieć problem z opanowaniem emocji a drudzy z ich ujawnieniem.

Co lepsze – to nie istotne, istotna jest szczerość w rozmowie, brak chęci zdominowania partnera – ale uwaga! Granicą sprzeczki jest moment, gdy zamiast bronić własnych poglądów, atakujemy by zranić drugą stronę. Komu jest łatwiej: no cóż, tym kobietom , które widywały swojego ojca tylko w weekendy (praca, rozwód rodziców…). One łatwiej odnajdą się w związku na odległość. Dla kobiet dorastających w domu pełnym ludzi – rozłąka będzie bardzo męcząca i frustrująca. Ale pół roku rozłąki dla dwudziestolatka/tki dłuży się trochę bardziej niż tym po trzydziestce – co w takiej sytuacji z wiernością? Przecież życie podsuwa tyle kuszących możliwości? No cóż, trzeba mieć powody by być wiernym…

 

BIANCA-BEATA KOTORO – psycholog społeczny,
terapeuta specjalizujący się w dziedzinie seksuologii
Instytut Psychologiczno-Psychoseksualno-Szkoleniowy „Beata Vita”