Twój PIT rozliczy za ciebie urzędnik. Ministerstwo Finansów wprowadza ułatwienia

Czasochłonne, kłopotliwe, stresujące – czy rozliczanie podatku musi być właśnie takie? Otóż nie. Ministerstwo Finansów wprowadziło kolejne ułatwienie: teraz zeznanie podatkowe (PIT-37) może sporządzić za nas pracownik urzędu skarbowego.

pit podatek roczny
Twój PIT rozliczy za ciebie urzędnik. Ministerstwo Finansów wprowadza ułatwienia. Foto anix

Wystarczy tylko złożyć przez internet odpowiedni wniosek (PIT-WZ). Dla podatników oznacza to dużą oszczędność czasu i mniejsze ryzyko popełnienia błędu.„PIT-WZ to wniosek o sporządzenie zeznania podatkowego. Do tej pory musieliśmy składać je sami, teraz, jeżeli chcemy, może to zrobić za nas urząd skarbowy. Wystarczy wysłać do niego wniosek PIT-WZ. Jego wypełnienie zajmuje kilka chwil. Nowe przepisy umożliwiają złożenie wniosku za pośrednictwem Portalu Podatkowego, systemu e-Deklaracje, jak również bankowości elektronicznej” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Anita Siedlecka z Ministerstwa Finansów.

Wielu podatników zapewne skorzysta z tej trzeciej możliwości. „Wniosek PIT-WZ dostępny za pośrednictwem bankowości internetowej znajduje się w odpowiedniej zakładce, zazwyczaj – »e-Urząd«. We wniosku wpisujemy dane wymagane przez fiskus. Część z nich bank ma i one będą już uzupełnione. Resztę trzeba podać” – informuje Michał Macierzyński, zastępca dyrektora Centrum Bankowości Mobilnej i Internetowej z PKO BP.

Wypełniony wniosek PIT-WZ jest przekazywany do wybranego urzędu skarbowego, który ma pięć dni na sporządzenie zeznania podatkowego. Następnie urzędnik wysyła drogą mejlową informację o wypełnieniu PIT-u do podatnika. Jeśli stwierdzi on, że wszystko się zgadza, pozostaje mu podpisanie zeznania np. podpisem elektronicznym czy za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

PIT-WZ mogą składać podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, którzy uzyskują dochody wyłącznie od płatników. Nie ma znaczenia, czy rozliczamy się indywidualnie, wspólnie z małżonkiem (małżonką), czy jako osoba samotnie wychowująca dziecko. W tym roku wniosek można wypełniać od 15 marca do 18 kwietnia.