Jak podróżować tanio z biurem podróży?

Nie wiadomo skąd wzięło się przekonanie, że wycieczka z biurem podróży zawsze jest droższa niż organizowana samodzielnie. Faktycznie można samemu dokonać wszystkich niezbędnych rezerwacji, zaplanować przelot, zakwaterowanie i posiłki. Jednak nie oszukujmy się, to biura podróży dostają rabaty, dzięki czemu mogą zaoferować swoim klientom atrakcyjne ceny.

Attractive young woman in straw hat enjoy in sunny summer day with cocktail
Jak podróżować tanio z biurem podróży?

Nie jest prawdą, że każda wycieczka kupiona w biurze podróży jest droga. Wszystko zależy od tego, kiedy decydujemy się skorzystać z oferty.
Każdy, kto chociaż trochę interesuje się podróżami, z pewnością słyszał o ofertach last minute. Co się kryje w takiej ofercie? Najogólniej rzecz ujmując – pełnowartościowa wycieczka po znacznie obniżonej cenie. Wiadomo, nikt za darmo nie daje rabatu, gdzie więc tkwi haczyk? W terminie wyjazdu. Last minute to zakup w ostatniej chwili, najczęściej w dniu wyjazdu lub dzień wcześniej. Można w ten sposób tanio podróżować ale trzeba mieć żelazne nerwy i żyłkę hazardzisty. Po pierwsze nie ma żadnej gwarancji, że w wybranym terminie uda się znaleźć ofertę last minute w interesującym nas kierunku. Po drugie, oferty last minute to najczęściej pojedyncze miejsca, jest bardzo mało prawdopodobne, że uda się w ten sposób wyjechać w większym gronie. Po trzecie, znalezienie dobrej okazji wymaga ciągłego monitorowania ofert oraz refleksu. Czasem na podjęcie decyzji jest zaledwie kilka minut, wszak amatorów tanich wyjazdów z pewnością jest niemało.

Przeciwieństwem last minute jest first minute, czyli kto pierwszy ten lepszy. Aby skorzystać z oferty first minute trzeba umieć i chcieć zaplanować urlop z wielomiesięcznym, czasem ponad półrocznym, wyprzedzeniem. Czy warto? Z bardzo wielu powodów tak. Najważniejsza jest oczywiście cena, w ofercie first minute klient dostaje bardzo duży upust. Nie ma problemu z zarezerwowaniem większej ilości miejsc, co jest ważne gdy planujemy wyjazd w większym gronie. Jest większy wybór pokoi i apartamentów w hotelach, łatwiej o pokój z lepszym widokiem, pokój z tarasem, lub inne udogodnienia. Decydując się na rezerwację z dużym wyprzedzeniem można liczyć na dodatkowe bonusy lub gratisy. Warunkiem skorzystania z oferty jest wpłacenie zaliczki w ciągu kliku dni od zarezerwowania terminu wyjazdu. Istotne jest by ustalić, czy oferta ma gwarancję niezmienności ceny.

O ile łatwo zrozumieć czemu oferty last minute są tanie – niewykorzystane miejsca przepadną, mogłoby się wydawać, że organizator wycieczki nie ma żadnego powodu do obniżania cen w ofercie first minute. Nie jest to prawdą. Nie tylko my rezerwujemy wcześniej termin, ale także biuro podróży w naszym imieniu rezerwuje przelot i zakwaterowanie. Robiąc to z dużym wyprzedzeniem, podobnie jak my, dostaje duże upusty. Dlatego błędne jest myślenie, że nie ma sensu tak wcześnie się decydować, bo „później pewnie ceny spadną”. Nie spadną, rezerwacja biletów czy noclegów pół roku wcześniej kosztuje mniej niż dokonana miesiąc przed planowaną wyprawą. Ceny spadną dopiero w ofercie last minute, ale nie ma żadnej gwarancji że w interesującym nas terminie pozostaną jakiekolwiek wolne miejsca. Warto decydować się wcześniej. Interesującą ofertę wycieczek first minute przygotowało Biuro Podróży ITAKA.

Artykuł sponsorowany