Jak pokonać problemy laktacyjne?

Wiele kobiet napotyka trudności podczas karmienia piersią. Jak zwalczyć problemy laktacyjne oraz wspierać rozwój dziecka poprzez żywienie?

problemy laktacyjne
Jak pokonać problemy laktacyjne?

Karmienie piersią nie zawsze przychodzi z łatwością. Badania wykazały, że w opinii położnych wśród trudności w opiece nad niemowlęciem aż 85% mam wymienia problemy laktacyjne. Jak sobie z z nimi poradzić i dlaczego nie każda kobieta może karmić wyłącznie piersią?

Ból podczas karmienia

Dyskomfort, zwłaszcza wtedy, gdy piersi napełnią się pokarmem, najczęściej spowodowany jest przez wrażliwe brodawki. Zdarza się, że że u kobiet pojawia się ich pękanie. Jak temu zapobiegać?
Najbardziej prawdopodobną przyczyną poczucia dyskomfortu przy karmieniu jest nieprawidłowe przystawienie do piersi. Dziecko powinno obejmować ustami dużą część dolnej otoczki, a podtrzymywana od spodu językiem brodawka powinna dotykać jego podniebienia. Korzystnie jest wykorzystać również inne pozycje. Leżąca lub klasyczna, pozycja biologiczna albo spod pachy mogą odciążyć najwrażliwsze obszary piersi. Po zakończeniu karmienia warto delikatnie przetrzeć brodawki z urazami wacikami nasączonymi wodą, swoim mlekiem lub czysta lanoliną, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia, które mogłyby doprowadzić do infekcji. Powinno się też jak najczęściej wietrzyć brodawki, ponieważ infekcje najszybciej rozwijają się w wilgotnych warunkach. Można używać „muszli ochronnych”, które zapobiegną ocieraniu się odzieży o wrażliwe obszary piersi.

Niemowlę nie potrafi prawidłowo ssać

Zdarza się, że niemowlę ma problem z prawidłowym uchwyceniem piersi. Może to wynikać z braku oswojenia z tym sposobem żywienia, z przedwczesnego przyjścia malucha na świat lub z wklęśniętych brodawek u mamy.
Jednym z rozwiązań może być wyciągnięcie wklęsłych lub płaskich brodawek. Pomocne mogą okazać się formujące osłony w biustonoszu, które za sprawą delikatnego ciśnienia wyciągną brodawki. Warto korzystać z różnych pozycji przystawienia niemowlęcia do piersi. Pamiętajmy, że aby maleństwo mogło efektywnie ssać pokarm, musi swobodnie oddychać.

Brak dostatecznej ilości pokarmu w piersiach

Karmienie piersią może okazać się próbą sił i determinacji dla młodej mamy. Często potrzeba wsparcia specjalistów z zakresu laktacji, aby wyłączne karmienie piersią zakończyło się sukcesem. Warto pamiętać, że na „rozkręcanie” laktacji potrzeba trochę czasu, więc początkowo piersi nie będą wytwarzać dużo pokarmu. Może to wywołać zmartwienie o wystarczające odżywienie dziecka. Należy mieć jednak świadomość, że żołądek niemowlęcia jest niewielki, a karmienie odbywa się często. Uzasadnionym powodem do obaw mogą być sytuacje, gdy dziecko zbyt intensywnie traci na masie ciała. O czym warto pamiętać? Istotne jest odpoczywanie tak często, jak to możliwe. Warto poprosić partnera i bliskich o pomoc, aby móc skoncentrować się na karmieniu piersią. Jeżeli dziecko często przyjmuje mleko, lecz mimo to nie przybiera prawidłowo na masie ciała doradca laktacyjny lub położna może zalecić odciąganie pokarmu, co pomoże w pobudzeniu laktacji.

Inne możliwe rozwiązania problemów laktacyjnych

Jak wynika z badań, 41% mam karmi swoje dziecko sposobem mieszanym lub wyłącznie mlekiem modyfikowanym od pierwszych miesięcy życia niemowlęcia. W późniejszym okresie liczba wzrasta do 70%. Powodem mogą być nieoczekiwane trudności związane z karmieniem piersią. Warto raz jeszcze podkreślić, że problemy laktacyjne są powszechne i można je zazwyczaj pokonać przy pomocy specjalistów. Należy mieć jednak na uwadze, że żywienie mieszane w wielu przypadkach nie jest dla młodej mamy wyborem, ale uzasadnioną koniecznością. Niezależnie od powodu, dla którego nie można kontynuować wyłącznego karmienia piersią, mama powinna wybrać odpowiednie mleko modyfikowane. Produkt odpowiada na rosnące potrzeby żywieniowe niemowlęcia oraz wspiera prawidłowy wzrostu i rozwój młodego organizmu.