Jak prawidłowo dobrać biustonosz?

Odpowiednio dobrany stanik to podstawa codziennego komfortu. Razem z marka Samanta zdradzamy, jak go umiejętnie wybrać.

samanta
Jak prawidłowo dobrać biustonosz? Foto Samanta.pl

Nie ma chyba kobiety, która nie byłaby zaznajomiona z dyskomfortem, który przynosi zły rozmiar stanika. Jednocześnie niełatwo zdobyć się o zapytanie o pomoc w doborze właściwego modelu. Tym bardziej, że trudno znaleźć osoby znające się na tym, jak dobrać biustonosz, w sklepach niespecjalizujących się w bieliźnie. Dlatego tak ważna jest edukacja konsumencka, która może uchronić nas przed niefortunnym zakupem.

Jak rozpoznać źle dobrany stanik?

Wybierając biustonosz, powinniśmy kierować się przede wszystkim naszym komfortem. Stanik nie może uciskać, przesuwać się ani marszczyć. Poza tym prawidłowo dobrany model podkreśli biust i zapewni nam dobre samopoczucie. Bardzo ważny jest rozmiar. Zbyt mały pozostawi na ciele czerwone pręgi i ciągły ucisk. To, że biustonosz jest zbyt ciasny, można rozpoznać po nieobejmujących całych piersi miseczkach oraz fiszbinach, które zamiast przylegać wokół piersi, nachodzą na biust. Przy za małym rozmiarze mostek stanika odstaje od ciała, a ramiączka wrzynają się w skórę. Problematyczne będą też za duże modele. Jeśli stanik przesuwa się podczas ruchu, może to powodować obtarcia. Zbyt szeroki model poznamy między innymi po tym, że przy uniesieniu rąk przód biustonosza zacznie się przesuwać w górę. Natomiast w zbyt dużych miseczkach pozostanie wolne miejsce bądź będą one odstawać od piersi. Jeśli ramiączko przesuwa się przy poruszaniu bądź jesteśmy w stanie włożyć pod nie 4 palce, również jest to oznaką, że jest zbyt luźne.

Jak dobrać biustonosz

Jak prawidłowo dobrać biustonosz? Foto Samanta.pl

Jak dobrać biustonosz?

Rozmiary staników oznaczone są za pomocą liczby i literki, np. 80C. Liczba oznacza obwód pod naszym biustem w centymetrach. Rozmiary zaokrąglane są do 5 w dół. Dlatego jeśli obwód pod biustem to 77 cm, nasz rozmiar to 75. Jeśli pod biustem zmierzymy 84 cm, nasz rozmiar stanika to 80 itd. Pomiaru należy dokonać na wydechu.

Zobacz także: Jennifer Lopez – Latynoska ikona stylu

biustonosz
Jak prawidłowo dobrać biustonosz? Foto Samanta.pl

Rozmiar miseczki

Drugie oznaczenie, czyli literka, to obwód w biuście. Potocznie to po prostu rozmiar piersi, który pozwala ustalić wielkość noszonej miseczki. Co ciekawe, większość Polek ma rozmiar C. Jest to również najbardziej pożądany rozmiar biustu na świecie! Natomiast w samej Polsce najbardziej pożądane są piersi w rozmiarze B [1].

Jak dobrać biustonosz
Jak prawidłowo dobrać biustonosz? Foto Zavamed.

Pomiar obwodu w biuście

Żeby odpowiednio dobrać miseczkę, należy najpierw zmierzyć obwód w biuście. Pomiaru dokonamy prawidłowo, jeśli zmierzymy się przez środek brodawek – to najszersze miejsce piersi. Najlepiej jest wykonać go topless lub ewentualnie nosząc miękki biustonosz. Ten drugi sposób polecany jest w szczególności kobietom z opadającym biustem.

Jak dobrać biustonosz
Jak prawidłowo dobrać biustonosz? Foto Samanta.pl

Po który model sięgnąć?

Przy wyborze odpowiedniego stanika ważny jest również dobór modelu. Niektóre piersi potrzebują większego podparcia. Dlatego panie z większym biustem mogą na przykład zdecydować się na stanik z dodatkowym bocznym podparciem, wzmocnionym pionową fiszbiną. Z kolei kobiety mające mniejszy rozmiar miseczki mogą woleć sięgnąć po biustonosz typu push up. Ten model optycznie nieco powiększa biust. Warto zwrócić uwagę także na przeznaczenie bielizny. Inny biustonosz sprawdzi się bowiem podczas treningu, a inny na co dzień.

jak dobrać biustonosz
Jak prawidłowo dobrać biustonosz? Foto Samanta.pl

Wpływ stanika na zdrowie

Źle dobrany biustonosz to nie tylko dyskomfort noszenia. Przy nieprawidłowym rozmiarze stanika mogą pojawić się również problemy zdrowotne. Do tych najczęstszych należą bóle głowy i pleców. Zbyt ciasne modele mogą prowadzić do powstania torbieli i odparzeń, a nawet do ran. Z kolei dobrze dobrany biustonosz pozwoli odciążyć kręgosłup oraz ochroni piersi przed wstrząsami. Najczęstszy błąd Polek to wybór zbyt szerokiego stanika, co znacznie zmniejsza oferowane przez niego podparcie.

jak dobrać biustonosz
Jak prawidłowo dobrać biustonosz? Foto Samanta.pl

[1] Zavamed, badanie na 2000 osób.