Jak skutecznie usunąć plamę po fluidzie?

Plamy po fluidzie są częstą zmorą kobiet. Ulubiona bluzka ubrudzona podkładem? Nic straconego! Dowiedz się jak szybko usunąć takie zabrudzenia z ubrań.

Jak szybko usunąć plamę po fluidzie? Foto Lisy_/Pixabay

Tłuste plamy po fluidzie na ubraniach nie są najłatwiejszymi do usunięcia zabrudzeniami, jednak pozbycie się ich nie jest niemożliwe. Zanim sięgniemy po specyfiki do odplamiania, warto spróbować domowych sposobów, które są dużo tańsze, a często równie skuteczne. Jak szybko usunąć plamy z podkładu?

Płyn do mycia naczyń

Plamy z podkładu są trudne do usunięcie przede wszystkim, dlatego że są tłuste. Stąd, warto sięgnąć po płyn do mycia naczyń, który charakteryzuje się w usuwaniu takich zabrudzeń. Wymieszaj go z ciepłą wodą i za pomocą delikatnej ściereczki z mikrofibry wcieraj roztwór w plamę. Pomocne może się okazać lekkie naciągnięcie materiału. Później wystarczy już tylko wrzucić ubranie do prania. Ta metoda najlepiej sprawdzi się w przypadku białych i jasnych części garderoby, lepiej jednak nie stosować jej do kolorowych materiałów. Niezależnie jakiego sposobu użyjesz pamiętaj o wcześniejszym namoczeniu tkaniny, ułatwi to zdecydowanie pracę.

Płyn do demakijażu

W usuwaniu plam po fluidzie dość oczywistym sposobem jest wykorzystanie płynu do demakijażu. Skoro radzi sobie z kosmetykami na twarzy, to poradzi sobie również z brudną koszulą. Nasącz płatek kosmetyczny płynem do demakijażu i delikatnie pocieraj zabrudzenie. Możesz też wylać trochę specyfiku bezpośrednio na plamę, ułatwi to sprawę w przypadku zaschniętych plam, bądź białych ubrań. Najlepiej sprawdzi się płyn do demakijażu kosmetyków wodoodpornych. Natomiast zdecydowanie odradzamy korzystanie z tych tłustych, pogorszą tylko sprawę. Sposób sprawdzi się zarówno przy czyszczeniu różnego rodzaju bluzek, jak i jeansów.

Pianka do golenia

Kolejnym specyfikiem, który sprawdza się w przypadku plam po fluidzie jest pianka do golenia. Tą metodę warto jednak wykorzystać jeśli zabrudzenie powstało z podkładu beztłuszczowego. Cały proces jest dość pracochłonny, jednak czego się nie robi, by uratować ukochaną bluzkę. Najpierw nałóż piankę na plamę i poczekaj kilka minut, wetrzyj ją w zabrudzenie, wykorzystaj do tego szczoteczkę do zębów bądź ściereczkę, a następnie spłucz zimną wodą. Powtórz wszystkie kroki jeszcze raz, tym razem wykorzystaj ciepłą wodę, a na koniec upierz ubranie w pralce, by pozbyć się resztek zabrudzeń.

Odżywka do włosów

Ciekawym sposobem na usunięcie plamy z podkładu jest zastosowanie odżywki do włosów. Zacznij od namoczenia tkaniny, a następnie ułóż ubranie na ręczniku i wetrzyj odrobinę odżywki w zabrudzenie. Pocieraj aż do uzyskania piany i pozostaw na około 30 minut, następnie wypierz normalnie ubranie. Dobrze sprawdza się również szampon do włosów wymieszany z ciepła wodą. Taką mieszankę za pomocą ściereczki nałóż na zabrudzenie, wcieraj przez chwilę, a następnie pozostaw na 15 minut, po czym także wrzuć do pralki.

Szare mydło

Pomocne może okazać się również szare mydło. Najpierw namocz materiał, następnie pocieraj plamę kostką mydła. W przypadku większych zabrudzeń spróbuj pozostawić ubranie w misce z rozpuszczonym w ciepłej wodzie mydłem na około godzinę. Po tym czasie wypierz namoczoną część garderoby jak zawsze.

Katarzyna Grabowska