Kim są bohaterowie nowego serialu„Młodzi lekarze”

Chirurgia plastyczna, medycyna rodzinna, szpitalny oddział ratunkowy, kardiochirurgia, kardiologia, pediatria, ginekologia i położnictwo – na tych oddziałach pracują bohaterowie nowego serialu dokumentalnego TVP1 „Młodzi lekarze”. 10-odcinkowy cykl TVP1 będzie emitować co tydzień, od 3 stycznia o godz. 21:25.

mlodzi lekarze

Przez ponad pół roku kamery towarzyszyły sześciorgu młodym – prawdziwym lekarzom, wkraczającym w wymagający, autentyczny świat medycyny, by pokazać dylematy i emocje, z którymi mieli do czynienia na początku kariery zawodowej.

Widz zobaczy ich zarówno w trudnych momentach w pracy (np. agresywny pacjent po dopalaczach, operacja zmienionej miażdżycowo aorty, opieka nad porzuconym przez rodziców chorym dzieckiem), jak i w ważnych wydarzeniach z życia prywatnego (np. ślub, narodziny syna). Wszystkie postacie i sytuacje są tu prawdziwe. Czy po latach studiów i przygotowań do pracy odnajdują w sobie predyspozycje do tego trudnego zawodu?

Bohaterami serialu dokumentalnego „Młodzi lekarze” są ludzie, którzy się wcześniej nie znali, pracują na innych oddziałach a niektórzy nawet w innych szpitalach. Pochodzą z różnych rodzin i krańców Polski: od Ustronia w Beskidach, przez Kielce, Pruszków, Brwinów, Warszawę aż do Torunia.

mlodzi lekarze2

Młodzi lekarze to: Monika Drobniak na drugim roku specjalizacji z ginekologii i położnictwa ze Szpitala Ginekologiczno-Położniczego „Inflancka”; Edyta Szymańska na drugim roku specjalizacji z pediatrii, pracuje w Centrum Zdrowia Dziecka, Maciej Tyczyński na czwartym roku specjalizacji z kardiologii inwazyjnej w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSW w Warszawie; Radek Smoczyński na trzecim roku specjalizacji z kardiochirurgii w Szpitalu MSW; Jadźka Kłapa-Zarecka na pierwszym roku specjalizacji z medycyny rodzinnej, pracuje w przychodni zdrowia w Strachówce, 60 km od Warszawy a staż specjalizacyjny odbywa w Centrum Zdrowia Dziecka oraz Joanna Wiśniewska-Goryń na czwartym roku specjalizacji z chirurgii plastycznej z Kliniki Chirurgii Plastycznej w Szpitalu MSW.

Serial dokumentalny o pracy młodych lekarzy wyreżyserowały: Joanna Frydrych i Alina Mrowińska. Piosenkę przewodnią serialu „Młodzi lekarze” śpiewa jedna z bohaterek, Jadźka Kłapa-Zarecka, która napisała do niej słowa i muzykę. Jej mąż, Paweł Bzim Zarecki, zajął się produkcją utworu.

W „Młodych lekarzach” jako lektor zadebiutuje Agnieszka Czubówna-Barjasz, córka Krystyny Czubówny, właścicielki jednego z najbardziej rozpoznawalnych głosów w Polsce.

Odcinek 1

W pierwszym odcinku „Młodych lekarzy” doktor Maciej Tyczyński będzie dyżurował na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym MSW w Warszawie, gdzie będzie musiał m.in. zszyć ranę na głowie bezdomnemu mężczyźnie.

Na innym oddziale szpitala, doktor Joanna Wiśniewska-Goryń, która kończy specjalizację z chirurgii plastycznej, będzie przyjmowała pacjentkę, która rok temu zachorowała na raka i usunięto jej jedną pierś, a teraz marzy o jej rekonstrukcji.

Z kolei w przychodni zdrowia w Strachówce, 60 km od Warszawy, doktor Jadźka Kłapa-Zarecka będzie musiała przyjąć 49 pacjentów w ciągu 4 godzin. Odskocznią od pracy okaże się komponowanie wraz z mężem muzykiem piosenki do serii o młodych lekarzach.

Natomiast doktor Radek Smoczyński w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSW w Warszawie wykona skomplikowaną operację pod okiem jednego z najmłodszych profesorów kardiochirurgii w Polsce, prof. Piotra Suwalskiego. Widzowie zobaczą, jak serce pozbawione krwi traci swój czerwony kolor i w tym czasie jest wypełnione specjalną, bezbarwną substancją, która podtrzymuje je przy życiu.

A w szpitalu ginekologiczno-położniczym „Inflancka” na dyżurze w izbie przyjęć doktor Monika Drobniak przyjmie niewidomą pacjentkę, która jest w dwudziestym tygodniu ciąży. Mąż pacjentki od urodzenia cierpi na porażenie mózgowe, ale dziecko jest spełnieniem ich marzeń mimo, że martwią się o to, czy nie odziedziczy choroby po matce.

W Centrum Zdrowia Dziecka doktor Edyta Szymańska zajmie się małą pacjentką, która z uwagi na swoją rzadką i uciążliwą chorobę musi być karmiona strzykawką bezpośrednio do brzucha.

W pierwszym odcinku serii młodzi lekarze także spotkają się ze sobą po raz pierwszy. Będą dzielić się wrażeniami związanymi z obecnością ekipy telewizyjnej podczas ich pracy. Na koniec odcinka każdy z nich opowie o tym, co najbardziej zapamiętał z pierwszych dni swojej pracy.

Premierę pierwszego z dziesięciu odcinków „Młodych lekarzy” zaplanowano w TVP1
na 3 stycznia 2016 r. o godz. 21:25. Cykl, oparty na formacie BBC („Junior Doctors: Your Life in Their Hands”), produkuje Endemol Shine Polska na zlecenie TVP1.

SZCZEGÓŁOWY OPIS BOHATERÓW SERIALU

Monika Drobniak – drugi rok specjalizacji z ginekologii i położnictwa. Pracuje w Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym „Inflancka”. Pochodzi z Kielc. W serialu prowadzi ciążę niewidomej pacjentki i jej męża z porażeniem mózgowym. Doprowadzi ich aż do porodu, który zostanie pokazany. W serialu zobaczymy skomplikowane porody, nagłe wezwania do cesarskiego cięcia, rozmowy z pacjentkami. Mąż Artur też jest ginekologiem, znają się od czasów liceum, rok temu wzięli ślub.

Edyta Szymańska – drugi rok specjalizacji z pediatrii. Pochodzi z Warszawy. W Centrum Zdrowia Dziecka zajmuje się rzadkimi chorobami metabolicznymi. Jest buddystką. Ćwiczy jogę. Singielka, która całkowicie poświęciła się pracy i nauce. Pisze pracę doktorską. Uwielbiana przez małych pacjentów i obdarzana pełnym zaufaniem przez ich rodziców. Włada biegle kilkoma językami. Po pracy uczy angielskiego. Uwielbia barwną biżuterię i podróżuje po całym świecie.

Maciej Tyczyński – czwarty rok specjalizacji z kardiologii inwazyjnej w Szpitalu MSW w Warszawie. Pochodzi z Pruszkowa. Kamery towarzyszą mu również na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Maciek potrafi przez 40 minut bez przerwy uciskać serce utrzymując parametry życiowe pacjenta, dlatego koledzy nazywają go „ludzkim Lucasem”, od nazwy maszyny wykonującej masaż serca. Po pracy w szpitalu, dwa razy w tygodniu uczy dzieci i młodzież grać w tenisa. Ma poczucie humoru. Pacjenci twierdzą, że zawsze potrafi rozluźnić atmosferę. Żona mówi, że Maciek jest dobrym człowiekiem. Mają dwoje dzieci: trzyletnią córeczkę Zuzię i synka Mikołaja, który urodził się podczas realizacji serialu.

Radek Smoczyński – trzeci rok specjalizacji z kardiochirurgii, Szpital MSW w Warszawie. Pochodzi z Torunia. Jego mama jest kardiologiem w Toruniu. Od dziecka chciał zostać kardiochirurgiem. Operował już pluszowe misie. Jest uparty i konsekwentny w dążeniu do celu. A jego celem jest bycie genialnym kardiochirurgiem. W serialu będziemy go obserwować, jak wykonuje już skomplikowane operacje serca i jak sobie radzi w skrajnie stresujących sytuacjach. Zdobywa sympatię życzliwością i uczynnością. Podczas realizacji serialu ożenił się. Żona Diana jest prawniczką w renomowanej kancelarii. Pasjonuje ją prawo karne i brutalne przestępstwa. Tworzą zgraną parę.

Jadźka Kłapa-Zarecka – pierwszy rok specjalizacji z medycyny rodzinnej. Pochodzi z Ustronia. Kamera pokaże ją w pracy lekarza rodzinnego na wsi i na stażu w Centrum Zdrowia Dziecka. Umie sobie radzić w trudnych sytuacjach, czasami musi przyjąć aż siedemdziesięciu pacjentów dziennie. Chciała być astronautą, została lekarką, a sukcesy osiąga też w muzyce. Wystąpiła w konkursie debiutów na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej OPOLE 2014. Jest otwarta na ludzi, troskliwa, rozbraja uśmiechem. Ma naturalną skłonność do pomagania innym. Jej mąż, Paweł Bzim Zarecki, jest muzykiem współpracującym m.in. z Anną Marią Jopek. Spotkał Jadźkę na festiwalu muzycznym kilka lat temu, ona zaśpiewała, on pomyślał, że to anioł i pojechał do rodziców poprosić o jej rękę.

Joanna Wiśniewska-Goryń – czwarty rok specjalizacji z chirurgii plastycznej. Pochodzi z Warszawy. Pracuje w Klinice Chirurgii Plastycznej Szpitala MSW. Mama dwóch synów, a przy tym niezwykle poukładana perfekcjonistka. Kiedyś chciała być malarką, dziś talent plastyczny wykorzystuje w skomplikowanych operacjach rekonstrukcyjnych. W serialu wykona zabieg rekonstrukcji piersi po mastektomii, m.in. kobiety, która przyjechała do Polski z Ukrainy, liposukcję ud, plastykę nosa trzykrotnie złamanego przez młodą dziewczynę. Mąż Joanny jest chirurgiem onkologiem specjalizującym się m.in. w leczeniu czerniaka. Joanna od niego uczy się, jak rozpoznawać groźne znamiona skóry. Na nic nie ma czasu, żyje w ciągłym biegu, ale mówi, że to kocha i nie potrafiłaby inaczej.

www.mlodzilekarze.tvp.pl