Zapachniało karnawałem,faworki, gwiazdy karnawałowe czy pączki to pyszności przypisane temu okresowi. Polecamy kilka ciekawych przepisów.
Chrust, czyli faworki
Składniki:
Wersja I:
- czubata szklanka mąki
- 4 żółtka
- 1 małe jajko
- 1½ – 2 łyżek spirytusu
- 1 płaska łyżka masła
- 1 łyżka oleju słonecznikowego
- szczypta soli
Wersja II:
- 20 dag mąki
- 3 żółtka
- 1 jajko
- ¾ łyżki masła
- 2 łyżki śmietany
- ½ kieliszka rumu lub spirytusu
Sposób przygotowania:
- W obu wersjach potrzebny jest tłuszcz do smażenia (około ½ litra oleju) oraz kilka łyżek cukru pudru lub cukru pudru z wanilią do posypania faworków.
- Przesianą mąkę wsyp do miski, zrób wgłębienie, wlej w nie żółtka, jajko, dodaj tłuszczu, rumu lub spirytusu i soli.
- Posiekaj ciasto nożem, a następnie wyrabiaj je ręką przez 20 minut. Wyrobione ciasto przykryj i odstaw, by „odpoczęło”, a następnie rozwałkuj je partiami na cieniutkie plastry.
- Nożem lub radełkiem wykrawaj z nich prostokąty o długości 12-15 cm i szerokości 3-4 cm.
- Każdy pasek nadkrój wewnątrz nożem, by uzyskać nacięcie długości 3-4 cm, przez które należy przewinąć jedną połówkę paska.
- Tak uformowane faworki smaż, wkładając po kilka sztuk do niskiego i szerokiego rondla z rozgrzanym tłuszczem.
- Po lekkim zrumienieniu odwróć każde ciastko na drugą stronę, dosmaż, a potem wyjmuj ostrożnie łopatką (lub dwoma widelcami).
- Osącz na papierze z nadmiaru tłuszczu, przełóż na półmisek, posyp przez sitko cukrem pudrem i nie zjadaj wszystkich od razu na ciepło.
Róże karnawałowe
Składniki:
- 20 dag mąki
- 1 ½ łyżki masła
- 4 żółtka
- 1-2 łyżek śmietany
- szczypta soli
- 1 łyżka rumu
- wiśnie z konfitury
- 1 białko
- tłuszcz do smażenia
- 4 łyżki cukru pudru z wanilią
Sposób przygotowania:
- Przesianą mąkę wysyp na stolnicę, zrób zagłębienie i włóż w nie masło. Posiekaj nożem, a otrzymaną mieszaninę ukształtuj w wianuszek, w który wlejesz żółtka, śmietanę i rum oraz wsypiesz szczyptę soli.
- Dobrze wyrób rękami ciasto, dodając w miarę potrzeby trochę mąki (ciasto powinno być nieco twardsze niż ciasto na pierogi i powinno się dać łatwo wałkować).
- Wyrobione ciasto przykryj i pozostaw na kwadrans do wypoczęcia, a następnie rozwałkuj na grubość około 1 mm.
- Z placka wykrawaj po 3 kółka o zróżnicowanej średnicy (4 cm, 3 cm, 2 cm) na jedno ciastko. Każdy krążek nadkrawaj promieniście w pięciu punktach, starając się zachować równe odstępy między nacięciami, ale nie dokrawając do środka.
- Układaj na sobie trzy kółka różnej wielkości, środek każdego smarując uprzednio białkiem i przyciskając w środku palcem, by dobrze się zlepiły.
- Uformowane w ten sposób róże wrzucaj po kilka na rozgrzany tłuszcz (zrobiwszy uprzednio „kartoflaną” próbę jego temperatury) i smaż po obu stronach do lekkiego zrumienienia na jasnozłoty kolor.
- Po usmażeniu i osączeniu z nadmiaru tłuszczu, ułóż je na półmisku (talerzu) i posyp prze sitko cukrem pudrem, a w środku każdej róży umieść po jednej wiśni z konfitury.
Pączki tradycyjne
Składniki:
- 60 mąki krupczatki
- 6 dag drożdży
- ¾ – 1 szklanki mleka
- 5 łyżek cukru
- szczypta soli
- 5 żółtek
- 10 dag masła
- 2 łyżki rumu lub spirytusu
- 1 opakowanie cukru wanilinowego
- kilka łyżek cukru pudru
- ¾ szklanki konfitury z płatków róży (konfitury z wiśni lub marmolady)
- 1 kg smalcu do smażenia
- 10-15 dag cukru pudru do posypania
Sposób przygotowania:
- Przesiej mąkę. Drożdże rozetrzyj z łyżką cukru, dodaj 4 łyżki mąki i tyle letniego mleka, by powstała mieszanina o konsystencji gęstej śmietany, i pozostaw do wyrośnięcia.
- Gdy rozczyn podwoi swoją objętość, dodaj pozostałych składników: mąkę, cukier, sól, żółtka, alkohol i nieco mleka.
- Wyrabiaj ciasto ręką lub użyj robota kuchennego, a gdy składniki się połączą, dodaj przestudzonego stopionego masła.
- Wyrabiaj ciasto, aż będzie odstawać od dłoni lub ścianek naczynia, wtedy przykryj i pozostaw w cieple do wyrośnięcia.
- Wyrośnięte ciasto rozwałkuj na placki o grubości około 1 cm i wykrawaj z nich krążki kieliszkiem lub małą szklanką. Na środek każdego z krążków nakładaj porcję konfitury lub marmolady, zawijaj i łącz brzegi, by uformować kulki.
- Możesz także nabierać łyżką porcje ciasta i formować krążki w dłoni, napełniając je nadzieniem.
- Pączki ułóż na desce i pozostaw w cieple (powyżej 23 stopni C) do wyrośnięcia. W niskim i szerokim rondlu rozgrzej smalec. Po uzyskaniu odpowiedniej temperatury wkładaj po kilka pączków, utrzymując rondel na małym ogniu.
- Gdy zanurzona w tłuszczu część pączka zrumieni się, odwróć go i dosmaż z drugiej strony.
- Usmażone pączki wyjmuj łyżką cedzakową i układaj na papierze dla odsączenia nadmiaru tłuszczu. Po przełożeniu na czysty półmisek, posyp je przez sitko cukrem pudrem wymieszanym z cukrem wanilinowym. I… smacznego!Iza Ryłko
Korzystałam z rodzinnych przekazów i przepisów oraz z książki Zofii Zawistowskiej „Desery i wypieki domowe” wyd. IWZZ, Warszawa 1991.