Komunikacja – klucz do udanego związku

Nawet najlepiej rokujący związek dwojga ludzi nie przetrwa próby czasu bez skutecznej komunikacji. Miłość i pożądanie to nie wszystko. Umiejętność rozmawiania jest podstawą budowania zdrowej relacji.


Czy zdarzyło Ci się powiedzieć do partnera „nieważne”, „domyśl się” albo „rób co chcesz”, chociaż w środku Twojego wnętrza szalały emocje? Tak naprawdę potrzebowałaś ciepła, rozmowy i uwagi, a Twoje słowa – jak na złość – przekazywały zupełnie co innego. Chyba sama przyznasz, że nie jest to jednolite w przekazie. A partner niestety nie jest w stanie domyślić się tego, jakie myśli i odczucia pojawiają się w Twojej głowie. Warto jest podzielić się między sobą szczerze tym, co uważacie i znaleźć odwagę na rozmowę w cztery oczy, jest to bowiem najlepszy sposób na wzajemnie zrozumienie, odkrycie swoich potrzeb i tym samym fundament zdrowej i długotrwałej relacji.

Nie zakładaj złych intencji

Chyba każdy zgodzi się z tym, że bez zaufania nie ma mowy o związku. Skoro druga osoba postanowiła stworzyć z Tobą prawdziwą relację to znaczy, że podobasz się jej w 100%. Po co celowo generować konflikt i zakładać, że planuje coś za Twoimi plecami? Staraj się zawsze zakładać pozytywne intencje drugiej strony, a jeśli coś Cię nie pokoi – po prostu wyjaśnij.

Nie oceniaj

Receptą na wszystko jest akceptacja. Każdy z nas chce czuć się ważny, interesujący i atrakcyjny. Zwłaszcza w związku – dla tej najważniejszej osoby. Jeśli chcesz skutecznie komunikować się z partnerem, postaraj się używać argumentów opisujących Twoje osobiste wrażenia i to, jakie konkretnie odczuwasz emocje, zamiast oceniać drugą osobę. Częściej niż „Jesteś okropny, bo…”, „Ty zawsze musisz…”, „Jak możesz być taki głupi?”, posługuj się wyrażeniami: „Było mi przykro, ponieważ…”, „Myślałam, że np. spędzimy razem czas. Teraz jest mi smutno.”, „Jestem zła, bo przypominałam Ci o tym wcześniej.”.

Sztuka kompromisu

Pamiętaj o tym, że współpraca opiera się przede wszystkim na umiejętności kompromisu. Dwie różne osoby, z dwóch różnych światów, mające odmienne doświadczenia i reakcje wchodzą do relacji z różniącymi się bagażami, kreowanymi przez lata. Jak to pogodzić? Postaraj się uważnie słuchać partnera, poznać jego potrzeby, by potem móc znaleźć jakieś wspólne rozwiązanie. Zdarza się tak, że jedna ze stron jest bardziej uległa albo stroni od konfliktu. Wtedy ta druga ma pole do popisu i może dominować. W związku jednak egoizm trzeba odłożyć na bok i postarać się odnaleźć złoty środek zadowalający obie strony. Im częściej będziesz ćwiczyła ten „mięsień”, tym będzie on silniejszy.

Pamiętaj, że rozmowa zawsze stanowi rozwój dla Waszej relacji. Nawet jeżeli jest trudna. Ciche dni czy strzelanie „fochów” nie dają żadnej informacji zwrotnej i tylko oddalają partnerów od siebie. Istnieje powiedzenie, że chować do kogoś urazę to jak pić truciznę w nadziei, że druga osoba umrze… bez sensu, prawda? Postaw na komunikację, a szybko zauważysz efekty.

Zuzanna Niedzielska/Obcasy.pl