Michał Witkowski – Autobiografia Wiara

Jeden z najwybitniejszych i najciekawszych współczesnych pisarzy przedstawia pierwszą część swojej autobiograficznej prozy.

Michał Witkowski - Autobiografia Wiara
Michał Witkowski – Autobiografia Wiara

„Wiara” to sentymentalna podróż do dzieciństwa Michała Witkowskiego

Po koronki na suknię ślubną moja mama z babcią pojechały do NRD. W Polsce nigdzie nie można było ich dostać.

– I gdzie teraz jest ta suknia, mamo?

– No przecież ty polazłeś w niej kiedyś na imprezę do jakiegoś klubu gejowskiego i tyle ją widziałam…

– No może po prostu nie dało się jej już doprać…

Tej sukni nie ma i nigdy już nie będzie. Prawdopodobnie wracając z owej dyskoteki, pijany, zataczałem się w niej, dotąd nieskalanej, idąc jak zwykle przez pikietę, bo na dyskotece  nigdy nie udawało się niczego wyrwać. Możliwe, że rozdarli ją prawdziwi lub tylko urojeni luje. Możliwe, że wracałem w niej o czwartej rano, o pierwszym świcie do domu, na piechotę, bo nie jechał żaden nocny tramwaj, kulejąc i rzygając w krzakach. Po cichu otwierałem sobie drzwi do mieszkania i z ulgą zdzierałem z siebie pijące i drapiące koronki.

Sentymentalna podróż do dzieciństwa Michała Witkowskiego odpowiada na pytanie:  jak rodził się pisarz?

W tych koronkach z NRD i sukni ślubnej, która miała dwa wcielenia, zawiera się kwintesencja tej autobiografii. To historia pełna gratów, które już nie istnieją. Zapachy, dźwięki i obrazy tworzące świat dziecka dorastającego w czasach PRLu odsyłają nas wprost do Michasia, który wierzył w czary, w Boga i we wszystko co się dało. Centrum jego świata stanowił wielki Baobab, rosnący na podwórzu, a systematycznie podpalane baraki Cyganów były jego granicą. To tam powoli budowało się literackie imaginarium pisarza. Kres tego świata wyznaczyła brutalna inicjacja seksualna w 1990 roku.  

Michał Witkowski - Autobiografia Wiara
Michał Witkowski

Zaproszenie na spotkanie

Serdecznie zapraszamy na przedpremierowe spotkanie z Michałem Witkowskim, poświęcone jego Autobiografii. Rozmowę poprowadzi Szymon Kloska. Niedziela 10 września, godz. 12:00, scena główna Jesiennych Targów Książki. Warszawa, PKiN, od strony Alej Jerozolimskich. Po spotkaniu Michał Witkowski będzie podpisywał swoje książki na stoisku wydawnictwa ZNAK.

„Nareszcie mogę mówić we własnym imieniu, własnym językiem, o rzeczach, które przeżyłem, a nie zmyśliłem, na temat, który mnie najbardziej interesuje, czyli o moim doświadczeniu tego, co nazywamy potocznie „życiem”! Co za ulga!” – Michał Witkowski

A to dopiero pierwsza część Autobiografii!