Przede wszystkim, należy zacząć doceniać i dbać o najcenniejsze narzędzie jakie mamy, czyli mózg. W dobie wysokiej cyfryzacji trudno jest wyobrazić życie bez laptopa, smartfona czy tabletu. Zostały one wyprodukowane z myślą, by ułatwić życie. Bez nich czujemy się jak bez ręki, są niezbędne w życiu codziennym. Czy jednak umiemy z nich korzystać rozważnie i z umiarem?To właśnie wyżej wspomniany brak racjonalizmu w użytkowaniu narodził nowy problem, chodzi o uzależnienie od technologii, które prowadzi do demencji cyfrowej. Najważniejszym krokiem jest uświadomienie sobie, że to urządzenia mają służyć nam, a nie my im. Niestety coraz częściej stajemy się ich „niewolnikami”. Tracąc możliwość korzystania z telefonu komórkowego, zaczynamy odczuwać niepokój, rozdrażnienie i lęk. Jest to porównywalne z uzależnieniem od papierosów, bo objawy są identyczne. Spośród innych nałogów, z którymi zmagają się młodzi ludzie, wyróżnia go dosyć podstępna natura. Ten problem to zdominowanie na miarę XXI w, który zaczyna się już na wczesnym etapie szkolnym. W szkołach podstawowych widokiem codziennym są uczniowie spędzający przerwę ze smartfonami.
Dla dorosłych korzystanie z telefonu umożliwia głównie pozostanie w kontakcie, zaś dla nastolatków grona niekoniecznie. „Ofiarami” technologii padają głównie młodzi ludzie. Nastolatkowie uciekają w wirtualny świat, ponieważ jest to dla nich sposób na poradzenie sobie z rzeczywistymi problemami, brakiem akceptacji wśród rówieśników oraz trudności w nawiązywaniu kontaktu w realnym świecie. Zastosowanie komputerów w szkole oraz nadmierne korzystanie z mediów niesie za sobą poważne konsekwencje takie jak: zakłócenia rozwoju mowy, zanik samodzielnego myślenia, problemy z koncentracją, depresja czy problemy z nauką.
Objawy uzależnienia od telefonu
Granica między rozsądnym a nałogowym używaniem jest naprawdę cienka. Poniższe oznaki pomogą Ci ocenić sytuację:
- zawsze masz przy sobie telefon i niemal bez przerwy z niego korzystasz,
- sięgnięcie po smartfona tłumaczysz błahymi powodami,
- nieustanna pogoń za coraz nowszymi modelami telefonu,
- huśtawki nastrojów,
- zaburzenia snu,
- problem ze skupieniem się nad czytanym tekstem,
- spowolnione myślenie,
- brak zwracania uwagi na to, co dzieje się w rzeczywistości,
- pobudzenie
Jeśli uznamy, że problem nas dotyka, kolejnym etapem jest stosowanie się do zasad:
- zwiększenie aktywności fizycznej,
- częstsze odwiedzanie muzeum, czy teatru,
- zwiększenie zaangażowania w relacjach interpersonalnych w życiu realnym,
- czytanie nowego rozdziału książki zamiast przeglądania powiadomień
Choćbyśmy się starali z całych sił, nie usuniemy z pola widzenia i wpływu na nas wszystkich nowinek technicznych. Kształtowanie nowych nawyków i ograniczenie ich użytkowania będzie już wielkim sukcesem.