Na co zwrócić uwagę, kupując mieszkanie od dewelopera??

Gdy zdecydujemy się na zakup mieszkania od dewelopera, często zastanawiamy się nad lokalizacją, ceną czy metrażem. Sprawdzamy także liczne oferty w poszukiwaniu tej, która będzie spełnieniem marzeń.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Jak kupić mieszkanie od developera. Christoph Burgdorfer

Gdy zdecydujemy się na zakup mieszkania od dewelopera, często zastanawiamy się nad lokalizacją, ceną czy metrażem. Sprawdzamy także liczne oferty w poszukiwaniu tej, która będzie spełnieniem marzeń.

Pamiętajmy jednak, że nabycie nieruchomości to decyzja na wiele lat. Warto zatem dokładnie określić swoje oczekiwania i możliwości. Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego podpowiadają, czym się kierować, poszukując czterech kątów na rynku pierwotnym.

Jak znaleźć „swoje” miejsce

Jednym z podstawowych kryteriów decydujących o zakupie mieszkania jest jego lokalizacja. Pod uwagę weźmy obszar, który jest dobrze skomunikowany z miejscem pracy czy szkołą. Ułatwieniem może być wyszukiwanie najnowszych inwestycji w internecie lub prasie. Jednak nie warto kierować się tylko reklamami. – Wybierzmy się na targi, by poznać oferty deweloperów. Dzięki wstępnemu rozeznaniu stworzymy listę interesujących nas osiedli. Spróbujmy dowiedzieć się o nich jak najwięcej. Przykładowo sprawdźmy, ile zajmie nam dojazd w różnych porach dnia i czy w przyszłości obok mieszkania nie powstaną inne budynki lub trasa szybkiego ruchu. Informacje te, powinny zostać zawarte w tzw. prospekcie. Znajdują się w nim szczegółowe dane, dotyczące planu zagospodarowania znajdujących się w sąsiedztwie działek – mówi Michał Krajkowski, ekspert ZFDF, Notus Doradcy Finansowi. W przypadku nowych osiedli, położonych w znacznej odległości od centrum, sporym utrudnieniem będzie brak rozbudowanej infrastruktury. Z drugiej strony, spokojna okolica może okazać się ogromną zaletą, która skłoni nas do zakupu nieruchomości.

Sprawdź historię dewelopera

Wybierając lokum, nie kierujmy się tylko lokalizacją. Pod uwagę powinniśmy wziąć również informacje o deweloperze. W pierwszej kolejności możemy zapoznać się z odpisem z rejestru przedsiębiorców. Dostęp do niego jest możliwy poprzez stronę internetową. Warto również poszukać opinii w prasie i internecie. Możemy sprawdzić, czy inwestor przynależy do instytucji zrzeszających firmy deweloperskie. Nabywając mieszkanie od jednej z nich, zyskujemy bezpieczeństwo i pewność co do przeprowadzonej w przyszłości transakcji. – Prześledźmy kondycję finansową dewelopera, jeśli zalega z płatnościami możliwe jest, że toczy się przeciwko niemu postępowanie egzekucyjne. Nie ograniczajmy się tylko do tego. Sprawdźmy, czy realizowane wcześniej budowy zostały zakończone zgodnie z terminem. Odwiedźmy w tym celu ukończone osiedla i porozmawiajmy z jego mieszkańcami – mówi Leszek Zięba, ekspert ZFDF, Aspiro.

Odbierz klucze, podpisz umowę i zamieszkaj

Ostatnim krokiem na drodze kupna mieszkania jest zawarcie umowy z deweloperem w formie aktu notarialnego. Powinno znajdować się w nim jak najwięcej informacji o inwestycji i lokalu, np. kwestie drogi dojazdowej, klatek schodowych, garażu bądź komórki, czy tzw. małej architektury. W porozumieniu należy zawrzeć szczegółowe dane na temat wykończenia mieszkania, sposobu pomiaru jego powierzchni oraz schematy instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. Sporządzenie odpowiednich zapisów uchroni nas od nieprzewidzianych sytuacji, mogących utrudnić nam życie w wymarzonym miejscu.

Jeśli wszystko potoczy się zgodnie z planem, możemy odebrać klucze do mieszkania. Wtedy  zostanie zawarta ostateczna umowa, mocą której prawa do nieruchomości zostaną przeniesione na kupującego. Zanim złożymy podpis, skontrolujmy jednak stan techniczny pomieszczeń. Jeśli będziemy mieć z tym trudności poprośmy o pomoc fachowca. Przy użyciu odpowiednich narzędzi sprawdzi mieszkanie i zgodność wykończenia z opisem w umowie, m.in. szyby wentylacyjne, poziomy podłóg i stan ścian lokalu.