Dieta na długowieczność – Valter Longo to profesor gerontologii (nauki o procesach starzenia się) i biochemik, który jest ekspertem w zakresie badań nad starzeniem. Znany jest jako „guru długowieczności”, a swoje odkrycia w dziedzinie odżywiania umieścił w książce pt. „Dieta DŁUGOWIECZNOŚCI
Dieta naśladująca post odgrywa kluczową rolę w długości życia i stanie zdrowia człowieka. Z jakich filarów składa się jej wyjątkowy sekret?
Dieta pescowegetariańska
Zawiera możliwie 100% produktów pochodzenia roślinnego (rośliny strączkowe, warzywa, owoce), a także ryby (które należy ograniczyć do 2-3 posiłków tygodniowo). Po 65. roku życia można wprowadzić więcej ryb oraz jakiś produkt pochodzenia zwierzęcego np. mleko, ser, jajka czy jogurty z mleka owczego lub koziego.
Redukcja złych tłuszczów i cukrów
Dieta powinna być bogata w nienasycone zdrowe tłuszcze, wśród nich w oliwę z oliwek, łososia, migdały czy orzechy, ale uboga w te nasycone i utwardzone. Ważne, aby zawierała dużo węglowodanów złożonych, które występują w chlebie razowym i warzywach, za to niewiele cukrów występujących w postaci makaronów, białego pieczywa i owoców – węglowodanów łatwo przekształcających się w cukry proste. Finalnie dieta nie powinna zawierać wiele białek pochodzenia zwierzęcego, a stosunkowo dużo białek pochodzenia roślinnego, by ograniczyć ich negatywne działanie, a zwiększyć właściwości odżywcze.
Składniki odżywcze
Ważne jest także uzupełnianie składników odżywczych w postaci niezbędnych kwasów tłuszczowych (omega-3, omega-6), minerałów i witamin. Aby zapewnić sobie to wszystko, co 3 dni należy zażywać multiwitaminowe suplementy oraz minerały, a także kapsułki tranu omega-3 (od godnych zaufania firm).
Spożywanie posiłków
Należy zredukować przedział czasowy spożywania posiłków np. do 10-12 godzin. Można to osiągnąć przykładowo zaczynając śniadaniem o 8:00, a kończąc wczesną kolacją o 19 czy 20. Ilość? 2 posiłki dziennie + jedna przekąska. Jeśli waga lub masa mięśniowa są w normie bądź poniżej i ten stan się utrzymuje, wówczas można jeść 3 razy dziennie i jedną przekąskę.
Ilość białek
Mała, lecz wystarczająca ilość białek to 0,7-0,8 g. białek na kilogram masy ciała dziennie. Czyli na przykład, przy masie ciała 45 kg. będzie to 37 g. białek dziennie, z czego 30 g. powinno zostać spożyte w jednym posiłku dla zwiększenia syntezy w mięśniach. Połącz ten posiłek z ćwiczeniami fizycznymi, aby zwiększyć wzrost mięśni.
Ćwiczenia fizyczne w służbie długowieczności
Na koniec nie zapominajmy o najważniejszym, czyli o aktywności fizycznej. Autor radzi, aby uprawiać szybkie spacery przez minimum godzinę dziennie. Odradza używania do wszystkiego maszyn – chód jest naturalną aktywnością człowieka. Oprócz tego – rower, bieganie, pływanie po 30-40 minut co drugi dzień oraz 2 godziny w weekendy. Kiedy jest taka możliwość, najlepiej uprawiać sport poza domem. Człowiek potrzebuje stymulować swoje mięśnie, a to w dużej mierze zależy od trybu życia, więc jeżeli sporo czasu spędzasz przed biurkiem – wybierz schody zamiast windy.