Pierwszy kredyt gotówkowy? Przewodnik krok po kroku

Zakup auta, wyposażenia do mieszkania, szkolenia rozwijające zawodowo, wyjazd zagraniczny – cele kredytu gotówkowego mogą być różne. Przy zaciąganiu zobowiązania w tej formie pierwszy raz musimy zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Pierwszy kredyt gotówkowy? Przewodnik krok po kroku
Pierwszy kredyt gotówkowy? Przewodnik krok po kroku

Kto może wziąć kredyt gotówkowy?

Kredyty gotówkowe może wziąć każda osoba powyżej 18. roku życia, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych. Drugim z wymagań jest zdolność kredytowa określająca możliwość spłaty zaciągniętego zobowiązania w terminie. Badana jest ona na podstawie naszych dochodów osiąganych np. na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej czy też z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Gdy bank zgodzi się na udzielenie kredytu we wnioskowanej kwocie, oznacza to, że mamy zdolność kredytową.

Biorąc pierwszy kredyt gotówkowy, rozpoczynamy budowę swojej historii kredytowej. Gdy będziemy spłacać wszystkie nasze zobowiązania kredytowe w terminie, pozwoli to na uzyskanie korzystnych warunków kredytowania w przyszłości, gdy będziemy potrzebować dodatkowe środki na planowane, jak i nieprzewidziane wcześniej wydatki.

Co wziąć pod uwagę przy wnioskowaniu o kredyt?

Każdy kredyt gotówkowy może mieć inne parametry. Wnioskując o kredyt, powinniśmy porównać w ofertach różnych banków:

  •  wysokość oprocentowania,
  • prowizję za udzielenie kredytu,obowiązek wykupienia ubezpieczenia kredytu i jego koszt,
  • wysokość opłaty za wcześniejszą spłatę kredytu,
  • RRSO (rzeczywistą roczną stopę oprocentowania),
  • rodzaj raty (rosnąca/malejąca),
  • rodzaj oprocentowania (stałe/zmienne).

Jeśli chcemy się dowiedzieć, który kredyt jest dla nas najkorzystniejszy pod względem kosztów, powinniśmy wypróbować kalkulator kredytu gotówkowego online, w którym wpisujemy kwotę kredytu oraz planowany okres jego spłaty. W takim kalkulatorze kredytowym dostępne są oferty banków aktualizowane niemal każdego dnia, na podstawie informacji pochodzących bezpośrednio od banków, ale również klientów i obserwatorów. Dzięki temu oszczędzimy środki na inne wydatki.

Kredyt ze stałym oprocentowaniem – doskonałe rozwiązanie na start

Jednym z najważniejszych parametrów kredytu gotówkowego jest rodzaj oprocentowania. Jeśli jest ono zmienne, w związku ze wzrostem inflacji, a w konsekwencji – stóp procentowych ogłaszanych na posiedzeniach Rady Polityki Pieniężnej przez Narodowy Bank Polski, możemy mieć do czynienia z podnoszeniem rat kredytowych. To dlatego w bieżącej sytuacji, gdy inflacja sięgnęła w marcu już 11%, mamy do czynienia ze stopami procentowymi na poziomie 4,5%. Na zmiany stóp procentowych odporne są kredyty ze stałym oprocentowaniem. Zapewnia to bezpieczeństwo wysokości rat, co jest niezwykle ważne przy planowaniu budżetu domowego czy też zakładaniu rodziny. Oprocentowanie kredytu gotówkowego stałe jest ustalone z góry, przy podpisywaniu umowy kredytowej.

Jaki kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem warto wybrać? Pośród kredytów tego typu dostępnych na rynku szczególnie wyróżnia się Równoratka proponowana przez Santander Consumer Bank – bank od kredytów. Ten kredyt gotówkowy na dowolny cel pozwala na uzyskanie dodatkowych środków w kwocie 5.000, 10.000 lub 15.000 złotych, które możemy spłacać w 42 ratach o stałej wysokości. Wystarczy przyjść do oddziału banku z dokumentem potwierdzającym tożsamość oraz zaświadczeniem o dochodach, by móc cieszyć się dodatkowymi środkami nawet w tym samym dniu, w którym podpiszemy umowę kredytową. Klienci Santander Consumer Bank doceniają także Pakiet Usług Bankowych dostępnych razem z kredytem ze stałym oprocentowaniem. Obejmuje on m.in. SMS-y z przypomnieniem o nadchodzącej spłacie raty kredytu, darmowe raporty z BIK o ocenie naszej historii kredytowej raz na 12 miesięcy czy też zaświadczenia lub opinie o spłacie kredytu.

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank

Źródła:

[1] https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/kredyty/pierwszy-kredyt-gotowkowy-jak-go-otrzymac/nz5wjlf, Data dostępu: [27.04.2022 r.]

[2] https://www.totalmoney.pl/artykuly/7609577,kredyty-gotowkowe,pierwszy-kredyt—jak-go-otrzymac,1,1, Data dostępu: [27.04.2022 r.]