Pomysł na przedłużone święta w górach

Rośnie liczba osób, które Boże Narodzenie planują spędzić na terenie Polski, ale już niekoniecznie w domowym zaciszu. Jak wynika z badań, w ciągu ostatnich 3 lat odnotowano przyrost rezerwacji w okresie świąt o 15% każdego roku. Wniosek - wyjazdy na przełomie grudnia i stycznia to coraz silniejszy trend. Idąc tym tropem warto przyjrzeć się temu, co oferuje jedna z najpopularniejszych górskich miejscowości, która rokrocznie pęka w szwach - Zakopane.

Pomysł na przedłużone święta w górach

Góralska atmosfera, gwarancja śniegu, prawdziwie świąteczny klimat i masa atrakcji. Tym w skrócie charakteryzują się zaplanowane święta w górach, których popularność, a wraz z nią ceny noclegów i wyżywienia w okolicznych hotelach i pensjonatach – wzrastają. Badanie pokazało, że w latach 2015-2016 na święta poza domem Polacy wydali około 8 mld zł. Ile w tym roku trzeba zapłacić na przedłużone święta w górach i jakie rozrywki czekają na turystów na miejscu?

Ceny poszybowały w górę

Ci, którzy nie mają jeszcze planów na sylwestra mogą mieć nie lada problem ze znalezieniem wolnych pokojów. Chociaż w tym roku ceny poszybowały w górę nawet 4-krotnie, to nie zniechęciło Polaków, którzy szturmem rezerwują miejsca noclegowe w Zakopanem i okolicznych miejscowościach. Według danych zaczerpniętych z jednej z najpopularniejszych wyszukiwarek noclegów w Polsce, przeciętna cena za dostępny na dzień dzisiejszy pokój dwuosobowy w noc sylwestrową wynosi 1750 zł i jest o 200% wyższa od średnich cen za ten sam pokój w pierwszy weekend stycznia 2018 roku. W pojedynczych przypadkach różnica może wynosić nawet do 1000%. Znajduje to swoje uzasadnienie w tym, że dostępność miejsc noclegowych w noc sylwestrową jest o około 70% niższa.

Atrakcyjne Zakopane

Popularność Zakopanego wynika nie tylko z powszechnych atrakcji takich jak Gubałówka czy Morskie Oko. Od 15 grudnia do 4 lutego w miejskiej Galerii Sztuki trwają „Zakopiańskie Targi Sztuki” (wstęp free), podczas których można zakupić grafikę, rzeźbę, ceramikę oraz rękodzieło zakopiańskich twórców. Spragnieni estetycznych doznań mogą się także udać do Teatru Witkacego, gdzie w noc sylwestrową za bilety zapłacicie 130 zł. To miejsce odtworzy tradycję Zakopanego i zabierze każdego widza w sentymentalną podróż do lat 80, kiedy miasto tętniło życiem artystycznym.

Nie zapominając o osobach wyczekujących zimowej adrenaliny, miasto daje możliwość skorzystania z psich zaprzęgów i wybrania się nawet w dłuższą, nocną wyprawę w górskie doliny. To jeszcze nie wszystko. W drugim tygodniu stycznia odbędzie się szósta edycję World Snow Day, impreza promująca sporty zimowe i dostarczająca wiedzy na temat środowiska, zdrowia i bezpieczeństwa podczas zimowego szaleństwa. Pierwszego dnia Święta Śniegu w Centrum Szkoleń Narciarskich Nosal odbędą się zawody w narciarstwie alpejskim oraz w skokach narciarskich. W tym czasie dzieci będą miały możliwość skorzystania z darmowej lekcji jazdy na nartach zjazdowych. Innym miejsce w Zakopanem, gdzie zimowa przygoda czeka na każdego, jest Snowdoo Adventures, czyli oferta wynajęcia skuterów śnieżnych na motoryzacyjne szaleństwa. Dla osób, które planują powitać tu Nowy Rok, miasto oferuje Sylwester Marzeń z Dwójką, czyli czas hucznych zabaw, toastów, sztucznych ogni oraz muzyki w prawdziwie górskim klimacie.

Stacja narciarska obowiązkowym punktem wyjazdu w góry

Jeśli mowa o atrakcjach, to obowiązkowym punktem każdego świątecznego wyjazdu w góry jest wyciąg narciarski. Jak wynika z przeprowadzonego przez CBOS badania “Aktywność fizyczna Polaków” 30% ankietowanych deklaruje, że potrafi jeździć na nartach, a 11 % zakłada je przynajmniej raz do roku. Daje to ponad 4 miliony aktywnych narciarzy. Niesłabnącą popularnością cieszą się Alpy – najchętniej wybierane kierunki to Włochy i Austria. Jak z kolei wygląda sytuacja z polskimi ośrodkami? Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom narciarzy, oferty rodzimych stoków proponują uniwersalne i przystępne cenowo rozwiązania.

Stacje narciarskie w naszym kraju standardem gonią te dostępne za granicą. Modernizowane są trasy zjazdowe, powstają też nowoczesne wyciągi. Powodów, dla których warto wybrać się na polskie stoki jest bardzo wiele, począwszy od coraz lepszej infrastruktury, skończywszy na kartach pozwalających na korzystanie z wielu wyciągów i kolei – komentuje Roman Krupa, Prezes Zarządu spółki Góral Skipass. – Polskie ośrodki narciarskie to także dobre miejsce zarówno dla początkujących, jak i wprawionych w zjeździe narciarzy. Stacje zrzeszone w Góral Skipass oferują 20 zróżnicowanych tras, dlatego każdy znajdzie tu coś dla siebie. Część naszych ośrodków już czeka na turystów. Kolejki krzesełkowe Polany Szymoszkowa i Suchego od ubiegłego tygodnia pracują już na pełnych obrotach. Dziś z kolei startujemy ze stacją Witów i Harenda. Jeszcze przed świętami turyści będą mogli więc w pełni korzystać z naszego karnetu – dodaje.

Wpis znaleziono dzięki:

- Podróże

- Góry

- Święta