Premiera książki o Wisławie Szymborskiej

Już 27 stycznia 2016 r. ukaże się w księgarniach wyjątkowa książka. Michała Rusinek - "Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej". Portret, który pozwala zbliżyć się do niej i istoty jej poezji.

premiera ksiazki o wislawie szymborskiej
Premiera książki o Wisławie Szymborskiej.

Piętnaście lat sekretarzowania takiej osobie?  Doprawdy, nie było w tym nic zwyczajnego.

Ekscentryczna. Rozchichotana, czasami frywolna.
Melancholijna. Surowa w sądach. Perfekcjonistka.
Wisława Szymborska, której do tej pory nie znaliśmy.

Ona – świeżo upieczona Noblistka, On – magister filologii polskiej. Miał jej pomagać przez trzy miesiące, między przyznaniem a wręczeniem nagrody w 1996 roku. Został dłużej. Poetka i jej Pierwszy Sekretarz.
W tej książce spotykamy Wisławę Szymborską, której do tej pory nie znaliśmy. To portret osoby nieprzeciętnej, damy o niezwykłym poczuciu humoru, a zarazem umiejętności mówienia o sprawach najistotniejszych. Osoby, która wolała rozmowy ze zwykłymi ludźmi niż kongresy poetów i dyskusje z intelektualistami, które nic jej nie dawały oprócz, jak mówiła, pustych kalorii.
Po Noblu powtarzała, że zrobi wszystko, żeby nie stać się osobistością, lecz pozostać osobą. Kiedyś rozpoznał ją taksówkarz i powiedział: „To dla mnie zaszczyt wieźć taką osobliwość”. Trochę racji miał: była dość osobliwym przedstawicielem naszego gatunku.
Z takim taktem, subtelnością i wnikliwością mógł o Noblistce napisać tylko jeden Autor.