Schody kręcone czy spiralne?

Angażują mniej miejsca niż klasyczne schody proste, a ich ażurowa, przejrzysta forma dodaje wnętrzu finezyjnej lekkości. Schody o konstrukcji kręconej i spiralnej to niebagatelne wykończenie małego domu, apartamentu czy mieszkania loftowego, w których funkcjonalność spotyka się z wyszukanym stylem.

schody krecone czy spiralneFantazyjne, lekkie, ażurowe, przestrzenne, doświetlające – to najczęstsze synonimy schodów kręconych i spiralnych. Nie bez powodu. Modele te zawracają na siebie uwagę, urzekając mistrzowską formą i niebagatelnym wzornictwem. Konstrukcje pięknie prezentują się, będąc nie tylko dodatkiem, ale często stanowiąc integralny, mocny punkt wykończenia wnętrza.

Nowe miejsce schodów

Dziś schody kręcone i spiralne rzadko ukrywa się w holu czy rogu pomieszczenia. Tak efektowny design, tworzony przez pionowo rozłożoną powierzchnię i często nieszablonowe dodatki, zasługuje na bardziej fantazyjną lokalizację. Nierzadko więc modele instaluje się w salonie czy pomiędzy salonem a otwartą kuchnią, dzięki czemu stanowią wizualny separator oddzielający część jadalną od wypoczynkowej.

Kręcone niczym wstęga

Schody kręcone są doskonałym wykończeniem niewielkiego, dwupoziomowego apartamentu czy mieszkania loftowego. Płynne, strzeliste linie oparte na konstrukcji pionowej zabierają najmniej miejsca, dając pewność, że pomieszczenie nie tylko nie traci przestrzeni, ale dodatkowo jest lepiej doświetlone.

Modele kręcone utrzymane w jasnych barwach, w których biel łączy się z naturalnym kolorem drewna, szczególnie ciekawie prezentują się w mieszkaniach w stylu skandynawskim lub glamour. Dużą rolę odrywają tu dodatki, jak np. subtelna, minimalistyczna balustrada o prostej i eleganckiej linii, wykonana ze stali, z drewnianym pochwytem czy dekoracyjny policzek przybierający kształt wstęgi otaczającej schody.

Do takiej stylizacji pasują stopnie wykonane z jasnego drewna, np. bukowego oraz opcjonalnie – oświetlenie ledowe instalowane w drewnianym słupie centralnym. To ostatnie rozwiązanie warto rozważyć nie tylko ze względów estetycznych, ale także wtedy, gdy schody mają stać w małym, ciemnym pomieszczeniu.

Eklektyczne połączenie ciemnego drewna w kolorze wenge z surową, zimną stalą – nierdzewną lub malowaną proszkowo, jest idealną stylizacją we wnętrzach nowoczesnych i modernistycznych. Mimo zastosowania dość masywnych materiałów i zimnych odcieni, kręta konstrukcja schodów powoduje, że nie tracą one na lekkości i subtelności. Zaskakują za to spójną, harmonijną kompozycją formy, koloru i dodatków. Mogą nim być np. metalowy policzek wstęgowy lub fantazyjna balustrada – o tralkach przypominających wysmukłe liście lub bardziej modernistycznych, o geometrycznej lub zaoblonej formie.

Spiralne „wow”

Schody o spiralnej konstrukcji to futurystyczny design, który będzie idealnym uzupełnieniem wnętrza nowoczesnego, minimalistycznego lub modernistycznego, szczególnie gdy połączymy w nich odcienie bieli i szarości. Już sam kształt tych schodów urzeka, będąc niezwykle ciekawym rozwiązaniem architektonicznym, dedykowanym osobom o wysokim poczuciu estetyki, otwartym na mniej szablonowe rozwiązaia.

Zaokrąglona, opływowa forma schodów powoduje, że zajmują mniej miejsca niż klasyczne modele, a sama ażurowa konstrukcja stopni pięknie komponuje się na tle wysokiej ściany czy dużego okna. Pomieszczenie, w których zainstalowano schody spiralne nie traci jasności, zyskuje za to dzięki niepowtarzalności, jaką dodają tego typu modele.

To, czy wybierzesz schody kręcone czy spiralne zależy przede wszystkim od wielkości pomieszczenia, w którym mają się znaleźć. Jeżeli salon jest niewielki, a schody prowadzą na antresolę czy poddasze, lepiej wykorzystać schody kręcone, które angażują najmniej przestrzeni, a przy tym są świetnym akcentem designerskiego wnętrza. Gdy potencjał jest większy, rozważ schody spiralne. Są bardziej funkcjonalne, a ich kształt jest wyjątkowo niecodzienny. To stylizacja, która na pewno będzie wyróżniać się na tle innych.