Wakacyjny dramat „korporacyjnej” skóry

Przez wiele godzin korzystasz z dobrodziejstw klimatyzacji, a potem wychodzisz prosto na 30 stopniowe upały. To zjawisko typowe szczególnie latem.

Overworked and tired young woman in front of computer

Trudno, nie masz na to wpływu! Jeśli klimatyzacja włączona jest w pracy, zwyczajnie musisz się dostosować. Oto kilka rad ekspertki, jak ochronić skórę przed zgubnym wpływem wahań temperatur. Radzi Dominika Kuryłek – kosmetolożka z warszawskiej Kliniki MediDerm dr R. Prończuk.

– Jakie konsekwencje mają dla skóry nagłe zmiany temperatury?

Dominika Kuryłek: Wychodząc z chłodnego pomieszczenia na 30 stopniowe upały, przede wszystkim narażamy ją na przewlekły szok termiczny. Cera wrażliwa i naczynkowa częściej się czerwienią, czasem reagują swędzącą wysypką, która może przejść w trudny do samodzielnego opanowania stan zapalny – odradzam wówczas zbyt długie odwlekanie wizyty u dermatologa i stosowanie domowych specyfików w nadziei, że samo przejdzie.
Niestety bywa, że same naczynka krwionośne wymagają po takich biurowych wakacjach interwencji medycznej (patrz: laserowe zamykanie naczynek, np.: Laser Cutera Lime Light IPL, laser ND-YAG, Energist VPL, laser Cutera Genesis – ten ostatni wykonuje się w przypadku niewielkich zmian, jest prawie lub całkowicie bezbolesny).

– A co, jeśli skóra nie wykazuje tego typu problemów?
D.K.: Zwykle z czasem staje się sucha i podrażniona, a miejscami może się łuszczyć.

– Jak pielęgnować taką, nazwijmy ją sobie w przenośni „biurową skórę”, w domu?
D.K.: Podstawą pielęgnacji jest głębokie nawilżanie i odpowiednia fotoprotekcja przed i po wyjściu z biura. W okresie nagłych zmian temperatur, w przypadku skór wrażliwych i naczyniowych odpowiednie będą kosmetyki z zawartością np. wit. C, rutyny, hesperydyny, kasztanowca zwyczajnego, miłorzębu japońskiego czy arniki górskiej.

– A jakie zabiegi będą odpowiednie w gabinecie?

D.K.: Istotna jest wielokierunkowa pielęgnacja. Polecane są zabiegi głęboko nawilżające (np. „O2 Lift” – Image SkinCare, Fresh Caviar – Ericson Labratoire, „Cryolift” z nawilżającym pakietem Mesoestetic), które intensywnie nawilżą skórę i zabezpieczą przed nadmierną transepidermalną utratą wody z skóry. W przypadku skór skłonnych do zanieczyszczeń dobre bedą delikatne zabiegi złuszczające i oczyszczające (np. „Vital C” – Image Skincare, „BioPure” – Ericson Laboratoire). Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zabieg z kwasem ferulowym („Ferulac Classic” – Sesderma), ze względu na delikatne właściwości oczyszczające i intensywne działanie antyoksydacyjne i fotoprotekcyjne kwasu. Kwas ferulowy wzmacnia również działanie witamin C i E, które mają ogromne znaczenie w pielęgnacji skóry latem. W zabiegu „Ferulac” wykorzystana została również floretyna, która hamuje aktywność enzymu odpowiedzialnego za niszczenie włókien elastyny oraz posiada właściwości antyoksydacyjne. Skóra dojrzała doceni zabieg „The Max Stem Cell” na bazie komórek macierzystych, który nie tylko nawilży, ale przy okazji dotleni i ujędrni. Aby wzmocnić i uszczelnić naczynia krwionośne , warto skorzystać z zabiegu z aktywną witaminą C firmy Image Skincare czy z zabiegu „Stop naczynkom” firmy Exuviance.

– Czy możemy jakoś wesprzeć się dietą?

D.K.: Dietę należy wzbogacić w orzechy, ryby, owoce morza, które są bogate w NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe) oraz warzywa i owoce bogate w antyoksydanty. Pamiętać należy o picu odpowiedniej ilości wody mineralnej. W okresie wysokich temperatur poleca się picie 2-4 litrów wody dziennie. Należy zrezygnować z napojów słodzonych i alkoholu, który sprzyja rozszerzaniu naczyń.

Oprac. Dominika Kuryłek
Kosmetolog