9 ciekawostek o modzie w serialach i filmach

Źródłem mody są i były zazwyczaj miejskie ulice. Niekiedy jednak inspiracją zarówno dla największych projektantów, jak i pozostałych miłośników mody, bywały serialowe i filmowe kostiumy. Które z nich najlepiej odzwierciedlają zmieniające się trendy? Zobacz, jak na przestrzeni lat filmy i seriale kształtowały modę i jak same były doskonałym odzwierciedleniem tego, co działo się po drugiej stronie ekranów.

Foto. amc.com

Kto rozpoczął modę na butonierki, a kto na muchy? Który serial stał się głównym tematem jednego z brytyjskich magazynów, a który zainspirował projektantów do stworzenia nowych kolekcji ubrań? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz wśród 9 ciekawostek o modzie ze świata filmów i seriali.

Czy wiesz, że jeden z numerów brytyjskiego LOVE…

… był w całości poświęcony serialowi „Downtown Abbey”? Postać Lady Sybil znalazła się na okładce gazety z 2012 roku w sukience Vivienne Westwood i tiulowym nakryciu głowy.

Czy wiesz, że Jenny Beavan…

… projektowała kostiumy do filmu „Jak zostać królem?”. W 2011 roku otrzymała nagrodę od Amerykańskiej Gildii Kostiumologów za najlepsze stroje w filmie kostiumowym.

Czy wiesz, że w czasach wojny…

… zrezygnowano z używania w filmach jedwabnych strojów? Edit Head, która projektowała kostiumy m.in. do „Lady Lou” i „Rzymskich wakacji” przekonywała, że najmodniejsze są tkaniny syntetyczne, dorównujące wszystkim innym naturalnym materiałom.

Czy wiesz, że Jane Russel…

… pokazała w filmie „Banita” odsłonięty dekolt, który w tamtym czasie uchodził za bardzo wulgarny? Reżyser długo walczył z cenzurą, aż w końcu postawił na swoim i wypuścił film w niezmienionej wersji.

Czy wiesz, że Don Vito Corleone…

… znany też jako Ojciec Chrzestny spopularyzował modę na noszenie róży w marynarce? Żywy kwiat wkładał do butonierki, czyli specjalnej dziurki umieszczonej w lewej klapie górnej części garnituru.

Czy wiesz, że Sharen Davis…

… która tworzyła kostiumy do „Służących” (w tym najbardziej charakterystyczne dla lat 60. sukienki Hilly Holbrook), współpracowała również przy takich produkcjach jak „Siedem dusz” czy „Godzilli” z 2014 roku? Efekty jej pracy można było podziwiać także „Django” w reżyserii Quentina Tarantino.

Czy wiesz, że Sean Connery…

… który wcielił się w rolę agenta 007 w filmie „Pozdrowienia z Rosji” czy „Diamenty są wieczne”, rozpowszechnił modę na noszenie muszki? W tamtych czasach dużą popularnością cieszyły się również białe marynarki, uznawane wtedy za bardzo eleganckie.

Czy wiesz, że Nollan Miller…

… kostiumolog „Dynastii” wydawał ponad 35 tys. dolarów na stroje dla obsady? Jednak wszystkie wydatki bardzo się opłaciły – w 1984 r. Miller otrzymał za „Dynastię” nagrodę Emmy za najlepsze serialowe kostiumy.

Czy wiesz, że retromania…

… w filmach i na ulicach została zapoczątkowana przez serial „Mad Man”? Od chwili emisji trzeciego sezonu serialu w kolekcjach Prady czy Louisa Vuittona zaczęły pojawiać się rozkloszowane sukienki, gorsetowe bluzki i trainer heels – czółenka na małym obcasie.