ABC pielęgnacji w ciąży

Czyli szybkie i proste porady na to jak być piękną i zadbaną przyszłą mamą

ciaża
Fot. Simona Balint

Każda kobieta pragnie być atrakcyjna bez względu na wiek, porę roku czy dnia. Nikogo zatem nie dziwi, iż przejawia się to również w tak wyjątkowym okresie życia, jakim jest ciąża. Pomimo że, większość zabiegów upiększających można wykonać w domu, w czasie tych wyjątkowych dziewięciu miesięcy lepiej udać się do dobrego salonu kosmetycznego, który zaproponuje zabiegi odpowiednie i przede wszystkim bezpieczne.
Podczas ciąży skóra jest narażona na rozciąganie, a co za tym idzie, z miesiąca na miesiąc zmniejsza się jej elastyczność. Dodatkowo organizm kobiety zawiera więcej wody i krwi niż normalnie. Gromadzi się ona w tkankach powodując opuchnięcia. Czasem trudno pogodzić się ze zmianami skórnymi, znikającą talią, z brakiem linii kostki, albo z pojawiającymi się rozstępami. Sposobów na pożegnanie tych przypadłości jest kilka m.in. endermologia, odprężające masaże dekoltu, szyi, twarzy, delikatne oczyszczające zabiegi z wykorzystaniem ziół, zabiegi nawilżające, maski czy Kinesiology Taping, wykonywane w gabinetach kosmetycznych. To doskonały sposób na poczucie się piękną, atrakcyjną, przygotowaną na powitanie nowego człowieczka na świecie.

Endermologia- broń w walce z rozstępami

Największym problemem, jaki często pojawia się w czasie ciąży, są rozstępy. Blizny te powstają w wyniku bardzo szybkiego rozciągania się skóry, czego efektem jest przerwanie tkanki łącznej. Defektów tych w zasadzie nie da się całkowicie usunąć, istnieją jednak zabiegi kosmetyczne, do których należy endermologia, mogące wyraźnie spłycić lub rozjaśnić rozstępy. Niemniej jednak, zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Jak wyjaśnia Justyna Pardej – Kozioł z wrocławskiego salonu urody „Pasja” : „Endermologia to swego rodzaju antidotum na zmorę kobiet w ciąży czyli rozstępy. Działa drenująco na tkankę tłuszczową i wykonywana jest II i III trymestrze. W przypadku przyszłych mam, zabieg obejmuje tylko nogi i trwa 25 minut. Polega na masażu, za pomocą specjalnej głowicy, wyposażonej w dwie ruchome, niezależnie pracujące rolki. Masaż pobudza krążenie i procesy komórkowe, dzięki czemu ma działanie wyszczuplające, usuwa zalegające toksyny i nadmiar tkanki tłuszczowej, poprawia ogólną kondycję skóry. Po kilku seriach zabiegu skóra staje się wyraźnie jędrna i sprężysta.”

Kojąca siła masażu

Dokuczliwą przypadłością w czasie ciąży jest ból pleców. Dzieje się tak dlatego, że w tym okresie znacznie wzrasta obciążenie kręgosłupa, głównie w odcinku lędźwiowo – krzyżowym. W miarę jak dziecko rośnie, u kobiety zmienia się środek ciężkości ciała. Kręgosłup jest przeciążony. Na ogół, lędźwiowy odcinek nadmiernie wygina się do przodu. Przeciążenie mięśni i kręgosłupa wywołuje silny ból i zniechęca do poruszania się.
Oryginalną terapią walki z bólem jest Kinesiology Taping – terapia łącząca elementy medycyny europejskiej i dalekowschodniej. Metoda ta polega na aplikacji na ciele, w ściśle określony sposób, specjalistycznego, elastycznego plastra o parametrach zbliżonych do właściwości skóry. Działa on 24 godziny na dobę, jest bezpieczny, nie inwazyjny, koi ból pleców. Złagodzeniu bólu i napięcia w mięśniach, służą również specjalne masaże dedykowane kobietom spodziewającym się dziecka. Taki masaż głęboko odpręża, usuwa zmęczenie i obrzęki nóg oraz pielęgnuje i wzmacnia ich skórę. Umiejętnie wykonywany, poprawia pracę hormonów, krążenie krwi i limfy. Zmniejsza więc obrzęki, sztywność mięśni oraz stawów. Jest niezastąpiony, bo likwiduje napięcie wynikające ze stresu, zmęczenia, braku ruchu. Uelastycznia też skórę, co ułatwia jej rozciąganie.

Dobroczynna moc maseczek

W czasie ciąży warto zatroszczyć się również o skórę twarzy, która szczególnie narażona jest na wypryski, trądzik czy pękające naczyńka. Ukojenie i poprawę stanu cery przyniosą maseczki. Aktywne składniki w nich zawarte mobilizują naturalne procesy ochronne i naprawcze skóry. Działanie równoważące wahania hormonalne powoduje, iż skóra odzyskuje nawilżenie, staje się bardziej elastyczna, napięta. Systematyczne zabiegi kosmetyczne w okresie ciąży zapewniają dobre samopoczucie, relaksują i dodają energii, co ma niebagatelny wpływ na zdrowie i mamy i dziecka. Ich regularne wykonywanie znacznie ułatwi powrót do dawnej formy. Ciąża nie powinna być przyczyną do rezygnowania z bycia piękną i zadbaną. Tych dziewięć wyjątkowych miesięcy w życiu kobiety, to doskonały czas, aby skupić się na sobie i właściwie zadbać oraz przygotować swoje ciało do tak ważnego wydarzenia jakim są narodziny dziecka.