Baranek, zajączek, a może kurczak? Kilka słów o wielkanocnych symbolach!

Święta Wielkiej Nocy związane są z masą różnorodnych i barwnych symboli zarówno tych religijnych, jak i świeckich. Do najważniejszych należy z pewnością baranek, choć zajączek i kurczak dzielnie dotrzymują mu kroku...

1
Baranek, zajączek, a może kurczak? Kilka słów o wielkanocnych symbolach!

Spotkamy je wszędzie – w wielkanocnym koszyczku, na odświętnie udekorowanym stole, ale także w postaci kolorowych zabawek oraz uwielbianych przez dzieci słodyczy. Skąd się wzięły?

Baranek z historią

Choć w tradycji chrześcijańskiej baranek jest często symbolicznym przedstawieniem Chrystusa, to jego historia zaczyna się na długo przed narodzinami chrześcijaństwa. Pojawia się on już w tradycji żydowskiej w związku ze świętem Paschy, które Żydzi do dzisiaj obchodzą na pamiątkę wyzwolenia z niewoli egipskiej. To wtedy, zanim Bóg wyprowadził Naród Wybrany z Egiptu, nakazał każdej rodzinie złożyć ofiarę z najlepszego baranka. Stąd skojarzenia z niewinnością, łagodności, pokorą i posłuszeństwem, a więc i z Chrystusem, który złożył w ofierze własne życie.

2
Baranek, zajączek, a może kurczak? Kilka słów o wielkanocnych symbolach!

Wszechobecny zajączek

To sympatyczne zwierzę na dobre zagościło w wielkanocnych dekoracjach. Zdobi zarówno koszyczek z potrawami, jak i świątecznie nakryty stół. Jest też ulubionym zwierzakiem dzieci, który nie tylko chowa czekoladowe jajka w ogrodzie, ale i przynosi prezenty. Jak dołączył do symboli Wielkiej Nocy? Teorii jest wiele. Według amerykańskich naukowców z Centrum Dziecięcej Literatury i Kultury Uniwersytetu Floryda po raz pierwszy pojawił się w XIII wieku w Niemczech, gdzie ludzie oddawali cześć różnym bogom i boginiom. Jedną z nich była bogini wiosny i płodności Eoster, którą symbolizowało to puchate, niezwykle płodne zwierzę. To od jej imienia wywodzi się angielska nazwa Wielkiej Nocy (Easter). Ale zajączek to także symbol odradzającej się przyrody, która wiosną rozkwita pełnią kolorów, oraz obfitości – stąd zapewne młoda tradycja obdarowywania się w te święta upominkami.

3
Baranek, zajączek, a może kurczak? Kilka słów o wielkanocnych symbolach!

Kurczaczek w parze z jajkiem

Podobną symbolikę ma kurczak, który stanowi symbol odradzającego się życia. Jego żółta barwa oznacza radość i kojarzy się ze słońcem, wiecznością i odrodzeniem. W parze z nim możemy postawić kurę znoszącą jaja, bez których chyba nikt nie wyobraża sobie świąt wielkanocnych. Barwione na wszystkie kolory tęczy, zdobione pięknymi rysunkami, dekorowane wstążkami, tasiemkami czy haftami, dumnie zajmują tak centralną część świątecznego stołu, jak i koszyczka. One także symbolizują nowy początek, zatem wprowadzają do naszych domów atmosferę radości i spełnienia.

Zaprośmy je wszystkie do domu! Inspiracje na wielkanocną dekorację znajdziecie m.in w salonach marki home&you.