11 ciekawostek o Agathcie Christie

Agatha Christie zapisała się w historii jako autorka najpoczytniejszych kryminałów. Napisała ponad 90 powieści i sztuk teatralnych. Co ciekawe, jej życie prywatne było równie barwne jak treści, które tworzyła.

Agatha Christie
11 ciekawostek o Agathcie Christie

Agatha Christie to niewątpliwie nietuzinkowa postać, która stała się inspiracją dla wielu twórców filmowych. Ostatnio na kanale Epic Drama można było obejrzeć jedną z produkcji dotyczącą tej niezwykłej pisarki – „Agatha i morderstwa o północy”. W związku z tym zdradzamy 11 faktów z życia najsłynniejszej autorki kryminałów.

1. Gdyby Agatha Christie żyła, miałaby…

…131 lat. Pisarka, która stworzyła sylwetkę jednego z najpopularniejszych detektywów w literaturze – Herkulesa Poirota – przyszła na świat 15 września 1890 roku. Urodziła się w Torquay, w południowo-zachodniej Anglii. W tym mieście toczy się akcja niektórych dzieł Christie.

2. Otrzymała Order Imperium Brytyjskiego

Została nim odznaczona w roku 1971. Przyznaje się go za zasługi w działaniach na rzecz życia publicznego.

3. W 1926 roku Agatha Christie zniknęła

Przez 11 dni nikt nie wiedział, gdzie podziała się wówczas 36-letnia pisarka. Wiadomo było jedynie, że wsiadła do auta, które jednak zostało odnalezione puste. Cała Anglia żyła zaginięciem autorki kryminałów. Niektóre media spekulowały, że Agatha Christie zaplanowała swoje zniknięcie w celach marketingowych. Inni uważali, że pisarce przydarzyła się historia rodem z jej własnych książek. Ostatecznie kobietę odnaleziono w jednym z hoteli, gdzie była zameldowana pod nazwiskiem kochanki swojego męża. Autorka nigdy nie wyjawiła, co tak naprawdę działo się w przeciągu tych jedenastu dni.

4. W 1961 roku uzyskała tytuł doktora honoris causa

Tym odznaczeniem uhonorował Christie Uniwersytet Exeter. Doktor honoris causa to tytuł naukowy, który nadają uczelnie osobom zasłużonym dla kultury i sztuki.

5. Agatha Christie to także… Mary Westmacott

Pod tym pseudonimem napisała kilka książek: „W samotności”, „Córeczkę”, „Niedokończony portret”, „Brzemię”, a także „Różę i cis”.

6. Wiele wiedziała o truciznach

Podczas trwania I wojny światowej Agatha pracowała jako pielęgniarka, gdzie udzielała pomocy rannym żołnierzom. Dzięki temu odbyła szkolenie farmaceutyczne, co pozwoliło jej zatrudnić się jako aptekarka. To tam poznała tajniki trucizn i toksyn, które z kolei zainspirowały ją do napisania pierwszego kryminału – „Tajemniczej historii w Styles”.

7. Na początku nikt nie był zainteresowany jej dziełami

Christie wysyłała rękopis swojej pierwszej powieści do kilku wydawnictw, jednak te zgodnie odrzucały dzieło. W końcu, gdy Agatha nie wierzyła już w sukces, otrzymała telegram od The Bodley Head. Londyńskie wydawnictwo zdecydowało się wydać książkę.

8. Pierwsze dzieło Agatha Christie wydała w wieku…

…30 lat. Choć to dość późny wiek na debiut, nie przeszkadzało to Agathcie opublikować ponad 90 książek i sztuk teatralnych w trakcie swojego 86-letniego życia. Oczywiście większość z tych dzieł stanowiło powieści i opowiadania kryminalne.

9. Jej druga miłość to archeologia

Dalekie, egzotyczne podróże stanowiły dla pisarki wymarzone zajęcie, jednak nie dlatego, że mogła wtedy wypocząć. Wiązały się one natomiast z pracą na wykopaliskach. Wyprawy archeologiczne Christie odbywała z drugim mężem, Maxem Mallowanem. Autorka kryminałów powtarzała, że praca na wykopaliskach była dla niej jedną z najwspanialszych przygód w życiu.

10. Zaczęła pisać kryminały, aby zrobić na złość siostrze

Gdy Agatha Christie miała 11 lat, napisała pierwsze krótkie teksty w postaci wierszy i opowiadań. Nie czuła natomiast chęci tworzenia czegoś dłuższego. Dlaczego więc później stworzyła tak wiele rozbudowanych powieści kryminalnych? Powód okazał się niezwykle prozaiczny. Siostra pisarki, Madge, twierdziła, że Agatha nie potrafiłaby wymyślić i doprecyzować kryminalnej intrygi. Christie postanowiła więc udowodnić dziewczynie, że się myli. Wkrótce stała się najbardziej poczytną autorką na świecie.

11. Agatha Christie uwielbiała jabłka

Jak każdy twórca, tak i ona miała swoje rytuały. Jednym z nich było wręcz obsesyjne jedzenie jabłek, zwłaszcza zielonych. Jadła je nawet w wannie, gdzie odpoczywała podczas braku weny twórczej. Potem stworzyła bohaterkę – Ariadnę Oliver – która miała takie same przyzwyczajenia jak Christie.