Co ile zmieniać pościel?

Zmiana pościeli, jest tematem bardzo często poruszanym na różnorodnych forach internetowych. Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest oczywista, ani jednoznaczna, ponieważ to, jak często postanawiamy zmienić poszewkę na naszej kołdrze, zależy od wielu czynników.

Co ile zmieniać pościel?
Co ile zmieniać pościel?

Jeśli interesuje cię temat higieny w najbliższym otoczeniu, oraz chcesz dowiedzieć się, jak często należy zmieniać pościel, zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu.

Jaka pościel najlepsza?

Zanim zaczniemy rozważać jak prać pościel oraz jak często decydować się na jej zmianę, należy ustalić, jaki jej rodzaj mamy w domu. Każdy ma swoje specyficzne preferencje, jeśli chodzi o dobór pościeli. Jedni uwielbiają chłodny charakter satyny, inni nie wyobrażają sobie dobrego wypoczynku bez ciepłej flaneli. Pościel dzielimy na kilka podkategorii w zależności od materiału, z którego została wykonana:

  • pościel bawełniana – bawełna jest materiałem używanym przez ludzi od wieków. Duża higroskopijność oraz dobra oddychalność tego materiału sprawiają, że jest ceniony szczególnie przez alergików i osoby o delikatnej skórze. Bawełna dobrze znosi próbę czasu, jest odporna na pranie nawet w wysokich temperaturach.
  • pościel flanelowa – flanela swoją charakterystyczną meszkowatą teksturę
    zawdzięcza specyficznemu splotowi bawełnianych nici oraz procesowi tak zwanego szczotkowania. Ciepła pościel bawełniana najczęściej gości na naszych łóżkach w okresie jesienno-zimowym.
  • pościel z bawełny satynowej – śliska i chłodna w kontakcie ze skórą satyna kojarzy się z nowoczesnymi, luksusowymi wnętrzami. Ze względu na swoją charakterystykę nie jest to najbardziej uniwersalny materiał pościelowy, zatem gości na łóżkach najczęściej w okresie letnim.

W jakiej temperaturze prać pościel – jak prać pościel?

Aby odpowiednio zadbać o higienę i komfort naszego snu, należy wiedzieć jak prać pościel, by zachowała świeżość. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale w trakcie użytkowania, na powierzchni poszewek pojawiają się nie tylko widoczne zabrudzenia. Miejsce ciepłe i wilgotne stwarzają środowisko idealne dla rozwoju różnorodnych alergenów takich jak grzyby, roztocza i niebezpieczne bakterie. Właśnie dlatego odpowiednie pranie pościeli ma bardzo duże znaczenie dla naszego zdrowia. Aby mieć pewność, że pozbyliśmy się jak największej ilości niechcianych gości, najlepiej prać pościel w najwyższej możliwej temperaturze. W tym wypadku zdecydowanym liderem jest klasyczna pościel bawełniana, która może być prana w temperaturze nawet 60 stopni Celsjusza. Inne materiały takie jak flanela, czy satyna pierzemy raczej w nieco niższych 40 stopniach. Dodatkowo warto także wyprasować wypraną już pościel.

Jak często zmieniać pościel?

Zdaniem amerykańskich mikrobiologów, aby zachować maksymalny poziom
bezpieczeństwa, pościel powinna być zmieniana raz w tygodniu. Faktycznie, jeśli jesteśmy osobami szczególnie wrażliwymi, albo stan naszego zdrowia wymaga specjalnych środków, warto stosować się do takich zaleceń. Grzyby i roztocza mogą powodować duszności i infekcje, zatem częsta zamiana pościeli pomoże uniknąć komplikacji w razie wrażliwości na te czynniki. Natomiast w momencie gdy nie jesteśmy szczególnie narażeni na problemy ze zdrowiem, okres jednego tygodnia raczej nas nie dotyczy. Zmiana pościeli co drugi
tydzień, z pewnością pozwoli na utrzymanie higieny i komfortu wypoczynku.

Artykuł partnera