Polki obawiają się emerytury. Od kiedy należy zacząć oszczędzać?

Finansowa przyszłość jest przedmiotem trosk wielu Polek, ale tylko nieliczne robią coś, by to zmienić. Zdaniem Dominiki Nawrockiej, autorki książki „Kobieta i Pieniądze”, o emeryturze należy zacząć myśleć już w momencie ukończenia studiów. Do zabezpieczenia finansowej przyszłości niezbędne jest gromadzenie kapitału, deponowanie oszczędności i inwestycje, a także rozsądne zarządzanie bieżącym budżetem domowym.

emerytura
Polki obawiają się emerytury. Od kiedy należy zacząć oszczędzać?

Z ubiegłorocznego raportu firmy Aegon wynika, że Polki obawiają się o swoją finansową przyszłość. Aż 88 proc. badanych martwi się, że po przejściu na emeryturę nie zdoła utrzymać dotychczasowego poziomu życia, który uznają za satysfakcjonujący. Jednocześnie tylko co piąta Polka regularnie odkłada dodatkowe środki na przyszłą emeryturę (średnia dla 15 badanych przez Aegon państw wyniosła 36 proc.)
Zdaniem Dominiki Nawrockiej, autorki książki „Kobieta i Pieniądze”, planowanie finansowej przyszłości należy zacząć tuż po skończeniu studiów i rozpoczęciu pracy zawodowej. Jest to moment, gdy kobiety mają znacznie więcej możliwości zabezpieczenia się na przyszłość, np. regularne oszczędzanie lub długoterminowe inwestycje. Nie oznacza to jednak, że starsze panie nie mają już szans na poprawienie swojej sytuacji finansowej.

– Znamy bardzo wiele historii w świecie finansów, gdzie kobiety, które wydawałoby się, że już są na emeryturze zaczęły działać, tworzyć firmy, inwestować i ich życie jest naprawdę wspaniałą jesienią – mówi Dominika Nawrocka agencji informacyjnej Newseria.

Zdaniem autorki każdy wiek ma swoje zalety z punktu widzenia sytuacji finansowej. Kobiety 20-letnie mają więcej odwagi do inwestowania i podejmowania ryzyka. Wiedza i doświadczenie, niezbędne do zakładania prywatnych przedsiębiorstw i budowania kolejnych aktywów, przychodzą jednak dopiero po 30 roku życia. Dominika Nawrocka nie zgadza się natomiast z poglądem, że najlepszym momentem na założenie firmy były lata 90. Rynek był wówczas faktycznie pusty, a więc chętnie chłonął nowości – dziś jednak przedsiębiorcy mają do dyspozycji fundusze unijne oraz otwarte rynki europejskie.

– Każdy moment jest dobry na działanie w sferze finansów, bo to wszystko ma ogromne przełożenie na to, jak nasza przyszłość będzie wyglądała, kiedy już będziemy mieć mniej sił, będziemy chcieli odpocząć. Musimy wcześniej zadbać o to „nicnierobienie” – mówi Dominika Nawrocka.

Autorka książki twierdzi, że istnieje kilka podstawowych zasad zabezpieczania finansowej przyszłości. Pierwsza z nich to gromadzenie kapitału – można to robić poprzez oszczędności oraz inwestycje. Bardzo ważne jest również rozsądne bieżące zarządzanie swoimi finansami, tak aby nie kończyć każdego miesiąca z ujemnym saldem na koncie lub zaciągniętymi długami.

– Bardzo wierzę w kobiety, wiem, że sobie świetnie na tym polu radzą. Większy nacisk stawiam na inwestowanie i na naukę w tym zakresie. Myślę, że w tych prostych krokach można osiągnąć bardzo dobre efekty i żyć lepiej i spokojniej teraz i w przyszłości – mówi Dominika Nawrocka.

Dominika Nawrocka jest autorką bloga, którego tematem jest racjonalne zarządzanie pieniędzmi. Napisała również książkę „Kobieta i Pieniądze. 7 kroków edukacji finansowej dla kobiet”, która jest skierowana m.in. do kobiet, które szukają sposobów na poprawę swojego życia finansowego. Krok po kroku uczy w niej, jak zająć się swoimi finansami, aby wyjść na prostą w jak najkrótszym czasie oraz zadbać o spokojną przyszłość.