Czy potrzebne są tłuszcze w diecie dziecka?

W pierwszych dwunastu miesiącach życia dziecka tłuszcze powinny dostarczać nawet do 50% dziennego zapotrzebowania energetycznego.

 

Czy potrzebne są tłuszcze w diecie dziecka?
Czy potrzebne są tłuszcze w diecie dziecka?

Tłuszcze są nośnikami witamin i niezastąpionym źródłem energii. Ponadto tłuszcze w diecie dziecka są niezbędne dla jego prawidłowego rozwoju. Ich niedobór prowadzi do spadku odporności, zaburzeń funkcjonowania układu nerwowego, hormonalnego i pokarmowego czy też zahamowania rozwoju intelektualnego. W okresie karmienia mlecznego, niezbędne tłuszcze dostarczane są wraz z mlekiem matki lub też z mlekiem modyfikowanym. W czasie rozszerzania diety, konieczne jest ich rozsądne włączanie do przygotowywanych posiłków.

Tłuszcze w diecie dziecka a jego rozwój

W ciągu pierwszych 12 miesięcy życia, niemowlę zwiększa swoją wagę urodzeniową nawet czterokrotnie. Intensywnie rozwija się mózg malucha, w którym w każdej sekundzie tworzą się aż trzy miliardy nowych połączeń neuronowych. Dziecko z dnia na dzień staje się większe, sprawniejsze i mądrzejsze. Nabiera nowych umiejętności, chłonie świat i wchodzi w rozliczne interakcje z otoczeniem. Rozwija się w oczach. Wszystkie te czynności i zmiany pochłaniają ogromne ilości energii, ta zaś jak wiadomo  czerpana jest z pożywienia. Sama marchewka, brokuł i gotowany kurczaczek nie wystarczą, aby  dziecko miało siłę intensywnie się rozwijać. Niezbędne są także tłuszcze, bez których organizm człowieka, a zwłaszcza małego człowieka, nie poradzi sobie już na poziomie komórkowym.

Tłuszcze złe i dobre

Choć obiegowe opinie głoszą, że tłuszcz jest niezdrowy i w codziennej diecie należy go ograniczać, nie jest to prawda, a przynajmniej nie cała. Przede wszystkim zrozumieć należy, że są tłuszcze dobre i złe, czyli nasycone i nienasycone. O ile tłuszcze nasycone (zawarte w fast foodach, utwardzanych margarynach, sklepowych słodyczach ale również np. w produktach pochodzenia zwierzęcego) faktycznie nie powinny dominować w codziennej diecie, tłuszcze nienasycone są w niej jak najbardziej wskazane. W diecie małego człowieka odpowiadają one m.in. za dostarczanie energii, budowę mózgu, komórek, siatkówki oka czy przyswajanie witamin  A, D, E i K. Pełnią nie tylko rolę energetyczną, ale także budulcową i regulatorową.

Konsekwencje niezbilansowanej diety

,,Odpowiednio zbilansowana dieta odpowiada za prawidłowy rozwój intelektualny, emocjonalny i fizyczny dziecka” – mówi Katarzyna Barwińska.

,,Niemowlę, w którego diecie brakuje niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, przyswaja nowe umiejętności znacznie wolniej. Ma także problemy z nauką mowy czy koncentracją. Z uwagi na bardzo intensywny rozwój dziecka w pierwszym roku życia, jego zapotrzebowanie kaloryczne a także ograniczoną możliwość przyjmowania pokarmów. Niezbędne jest dodawanie do posiłków malucha odpowiedniego oleju. Olej taki powinien składać się z komponentów o bardzo wysokiej jakości, najlepiej z olejów zróżnicowanego pochodzenia. Na rynku dostępne są produkty olejowe komponowane specjalnie z myślą o dzieciach i ich potrzebach. Godną polecenia jest na przykład mieszanka oleju rzepakowego, konopnego i słonecznikowego. Dobroczynne właściwości tych olejów wzajemnie się uzupełniają. Wybierając mieszankę olejową dla dzieci należy nie tylko zwrócić uwagę na odpowiednią kompozycję, ale także na to, aby oleje w niej użyte były pochodzenia ekologicznego i powstawały  procesie tłoczenia na zimno.” – dodaje Katarzyna Barwińska.

W jaki sposób dostarczać tłuszcze dziecku?

W pierwszych dwunastu miesiącach życia dziecka tłuszcze powinny dostarczać nawet do 50% dziennego zapotrzebowania energetycznego. Organizm nie jest w stanie wyprodukować ich samodzielnie, dlatego rodzice muszę samodzielnie zadbać o odpowiednie proporcje tłuszczy, białka i węglowodanów. W przypadku najmniejszych dzieci, które przechodzą etap powolnego rozszerzania diety, łyżeczkę tłuszczu najlepiej zmieszać z potrawą mięsno-warzywną lub kaszką, by w ten prosty sposób przemycić niezbędne składniki odżywcze. Łyżeczka oleju zawiera ok. 12-15 g tłuszczu – dzienne zapotrzebowanie malucha waha się w granicach 31-43 g.