Czym kierować się przy wyborze karmy dla psa?

Duży wybór pożywienia dla zwierząt domowych może utrudniać podjęcie decyzji podczas zakupów. Co warto wziąć pod uwagę?

Karma dla psa
Czym kierować się przy wyborze karmy dla psa?

Każdy właściciel psa z pewnością chce zapewnić swojemu pupilowi długie i szczęśliwe życie. Podstawą pielęgnacji jest odpowiednio dobrana karma. Duży wybór pożywienia dla zwierząt domowych może utrudniać podjęcie decyzji podczas zakupów. Co warto wziąć pod uwagę?

Mokra czy sucha?

To jedno z podstawowych pytań, jakie zadaje sobie wielu opiekunów czworonogów. Sucha karma dla psa jest wygodna w przechowywaniu. Ze względu na małą zawartość wilgoci będzie przydatna do spożycia przez długi czas. Ten rodzaj pożywienia łatwo podzielić na odpowiednie porcje, a twarde granulki pomogą oczyszczać zęby czworonoga z osadu, który prowadzi do powstawania kamienia nazębnego. Z drugiej strony w przypadku szczeniąt, starszych psów oraz zwierząt borykających się z chorobami dziąseł twarda karma może sprawiać trudności w gryzieniu i powodować ból.

Mokra karma dla psa zawiera znacznie więcej wody, przez co jest bardziej aromatyczna. Producenci żywności dla zwierząt oferują ją w różnych postaciach, a więc np. w formie kawałków mięsa zanurzonych w sosie lub pasztetu. Miękka karma będzie odpowiednia zarówno dla młodych psiaków, jak i seniorów czy czworonogów mających trudności w gryzieniu. Jest mniej kaloryczna od karmy suchej, a po otwarciu należy ją zużyć w ciągu ok. dwóch dni.

Przede wszystkim czytajmy skład

Do zakupu karmy dla zwierząt często zachęca nas reklama lub atrakcyjne opakowanie, tymczasem najważniejszym kryterium powinien być jej skład. Producenci zobowiązani są do wymieniania na etykiecie składników karmy według wagi w kolejności malejącej. Na pierwszym miejscu znajdują się więc te składniki, których w danym produkcie jest najwięcej. Najlepiej, jeśli jest to mięso jako źródło dobrze przyswajalnego białka. Zdarza się jednak, że nieuczciwe firmy rozbijają mało wartościowy pod względem odżywczym składnik na kilka mniejszych. Dotyczy to zwłaszcza produktów zbożowych będących źródłem węglowodanów, które w nadmiarze prowadzić mogą do nadwagi i związanych z nią chorób.

Karma idealnie dobrana do potrzeb zwierzaka

Istotnym kryterium wyboru karmy dla czworonogów powinny być też indywidualne potrzeby pupila. Na rynku dostępne są karmy dla szczeniąt, seniorów, psów dorosłych, a nawet dla konkretnych ras. Dzięki temu znajdziemy odpowiednie pożywienie zarówno dla intensywnie rosnącego młodego psiaka, jak i zwierzaka w podeszłym wieku z wolniejszym metabolizmem czy dorosłego przedstawiciela aktywnych ras. Pod uwagę powinniśmy wziąć także ewentualne problemy zdrowotne pupila. Przykładowo psy borykające się z alergiami pokarmowymi powinny jeść karmę bez uczulających je składników. W sklepach znajdziemy też karmę weterynaryjną, a więc przeznaczoną dla zwierząt z konkretnymi schorzeniami, którą podaje się na wyraźne zalecenie lekarza weterynarii. Wysokiej jakości pożywienie dla czworonogów można znaleźć m.in. w sklepach zoologicznych działających online, jak np. na https://zoopers.pl/.

Artykuł partnera