Dlaczego kobiety powinny ćwiczyć karate?

W dzisiejszym świecie pełnym przemocy kobiety coraz częściej szukają czegoś, co zapewni im większe poczucie bezpieczeństwa.

Dlaczego kobiety powinny ćwiczyć karate?
Dlaczego kobiety powinny ćwiczyć karate?

Nic w tym dziwnego, ponieważ to właśnie one są najbardziej narażone na napaści z przyczyn rabunkowych oraz seksualnych. Ich wybór często pada na sztuki walki. Czy więc karate jest dla nich odpowiednią metodą samoobrony? W społeczeństwie panuje fałszywe przekonanie o tym, że kobiety jako słabsze istoty nie osiągną tak dobrych rezultatów w karate jak mężczyźni. W trenowaniu tej sztuki walki nie najważniejsza jest siła czy masa ciała – a wręcz przeciwnie – zaangażowanie i systematyczne doskonalenie swoich umiejętności. Nie jest istotny tu podział na płeć, ważniejsze jest spojrzenie na konkretne jednostki, ich indywidualne motywacje oraz podejście do treningów.  Kobiety mogą więc zdobyć takie same (a nawet wyższe) umiejętności co mężczyźni. Uprawianie karate przynosi kobietom wiele korzyści. Najważniejszą z nich jest umiejętność samoobrony, która jest im szczególnie potrzebna w niebezpiecznej codzienności. Systematyczne treningi wzmacniaja siłę , koordynację i sprawność fizyczną. Uczą zachowania rozsądku, opanowania i racjonalnego myślenia w sytuacji kryzysowej. Jest to bardzo istotne, ponieważ nawet nasze wysokie umiejętności kopnięć, dźwignii i uderzeń w większości przypadków przegrają z przerażonym, zdezorientowanym umysłem oraz sparaliżowanym ze strachu ciałem. Praca nad własna psychiką jest bardzo trudnym i długotrwałym procesem, którego niestety nie ukszałtują nam krótkotrwałe kursy samoobrony dla kobiet. (Wypowiadam się na ten temat w oparciu o swoje doświadczenia.) Jedynie długotrwałe ćwiczenie konkretnej sztuki walki może w pełni nauczyć nas panowania nad własnym ciałem i emocjami. Ćwicząc karate nie tylko uczymy się technik blokujących atak oraz pracy z partnerem, ale przezwyciężamy swoje lęki i słabości. Karate uczy nas nie tylko pokory czy opanowania, ale uzmysławia ćwiczącemu, że w sytuacji krytycznej musi liczyć wyłacznie na siebie – na swoje ciało. Właśnie dlatego tak istotne jest poważne i odpowiedzialne podejście do treningów.  Bo właśnie być może dzięki nim my – kobiety – uratujemy swoje ciało przed brutalnym gwałtem, pobiciem, czy też… przed śmiercią.

Według mnie styl, który ćwiczę jest odpowiedni dla kobiet, które naprawdę chcą zyskać pewność siebie, co umożliwi im prowadzenie życia z większą pewnością swoich sił i umiejętności. Karate nie jest łatwą sztuką walki, jadnak gdy oddamy mu serce otrzymamy wyniki, które przerosną nasze oczekiwania. Tak też sie stało w moim przypadku.
Na pierwszy trening wybrałam się  jako 15 letnia dziewczyna z przebytą astmą, bardzo słabą odpornością i nędzną kondycją.  Moja mama podchodziła bardzo sceptycznie do mojego zaangażowania, wciąż powtarzając, że z moim zdrowiem nie nadaję się na treningi. Pierwsze miesiące treningów były dla mnie bardzo ciężkie – sekcja z przewagą męskiego grona (co potęgowało moją nieśmiałość) oraz wręcz fatalna koordynacja mojego ciała. Od tamtego dnia, gdy przekroczyłam próg sali  minęło prawie 5 lat. Obecnie bardzo rzadko choruję, astma nie odcisnęła śladu na moim organiźmie, a sprawnością fizyczną i kondycją sądzę, że dorównuję wielu mężczyznom.  Dlatego na swoim przykładzie tak bardzo zachęcam kobiety, aby przełamały swoja nieśmiałość i postanowiły zmienić swoje życie. Zyskają one nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale również pewność i dobrą kondycję.

Dzięki karate kobiety mogą kształtować, a później utrzymywać zgrabną sylwetkę, ponieważ ćwiczenia stosowane na treningach karate w naturalny sposób pomagają spalać zbędne kalorie. A więc korzyścią ćwiczenia karate jest nie tylko zdrowe, ale i piękne, zadbane ciało. Nie muszę chyba dodawać, że wpływa to bardzo korzystnie na atrakcyjność wobec płci przeciwnej.  Zwłaszcza wobec tych męskich osobników, którzy doceniają silne, wysportowane kobiety.

Moim zdaniem treningi karate wpływają również bardzo korzystnie na nasze relacje z innymi ludźmi. Uczą nas otwartości i „kształtują” nasz charakter tak, aby nie był zbyt porywczy i impulsywny. Treningi uczą cierpliwości, wytrwałości oraz systematycznej pracy. Cechy te przydają się nieustannie w pracy oraz w życiu codziennym . Treningi mogą stać się dla nas odskocznią od codziennej rutyny, od obowiązków i oczekiwań. Mogą być naszą prywatną radością, czasem który poświęcimy dla siebie – dla naszego zdrowia, kondycji i ciała. Bardzo ważne jest, aby każda z nas robiła w życiu coś, co naprawdę pozwala jej zapomnieć choć na chwilę o problemach.
Bardzo często jest również tak, że członkowie sekcji stają się nam bardzo bliscy. Wspólne treningi, wyjazdy na staże, zawody, ogniska – to wszystko stwarza atmosferę korzystną do zawierania przyjaźni. W moim przypadku jest to bardzo ważny element składający się na całokształt treningów. Wiem, że mogę na członków swojej sekcji liczyć i, że karate jest naprawdę czymś, co kocham całym swoim sercem.
Mam nadzieję, że dla wielu z was treningi staną się, tak ważną częścią życia, jak dla mnie. Pamiętajmy o jednym „Karate jest tak dobre, jak osoba która go ćwiczy„.  A więc apeluję do wszystkich kobiet bez względu na wiek – nie popadajcie w rutynę i przeświadczenie, że jesteście słabe i bezbronne. Ta rzekoma „słabość” kryje się w waszej psychice, a nie w waszych możliwościach!
Przekonajcie sie o tym same!

Opowiadała Monika Gajewska, która od kilku lat ćwiczy styl shorin-ryu.