Dlaczego warto żyć „na surowo”?

Żyjąc w zgodzie z naturą żyjemy lepiej i dłużej. Rezygnacja z mięsa, pokarmów gotowanych, smażonych i pieczonych czy z żywności przetworzonej - to krok do wewnętrznej równowagi i samouzdrowienia.

Dlaczego warto żyć „na surowo”?

Skąd czerpać wiedzę na temat „surowego” życia? Gdzie znaleźć przepisy na smaczne i zdrowe posiłki z warzyw i owoców na surowo?

Najzdrowszy sposób odżywiania

Komórka ludzkiego ciała jest w stanie przyswoić tylko to, co naturalne. Dlatego witarianie żyją w zgodzie i harmonii z naturą. Szanują świat zwierząt i nie jedzą mięsa. W ich diecie znajdziemy jedynie surowe pokarmy pochodzenia roślinnego:

 • owoce i warzywa
 • pestki i nasiona
 • oleje tłoczone na zimno.

Surowa dieta jest najzdrowszym sposobem odżywiania, gdyż zachowuje największą ilość:

 • minerałów i witamin, które zawierają antyoksydanty
 • białek
 • enzymów.

Skutki obróbki termicznej pokarmu

Dlaczego należy wykluczyć spożywanie pokarmów, które zostały poddane obróbce termicznej (gotowanie, smażenie, pieczenie)? Niestety czynności te:

 • niszczą składniki odżywcze i enzymy
 • powodują powstawanie groźnych związków i wolnych rodników
 • sprawiają, że aminokwasy łączą się z odpornymi na enzymy wiązaniami, które uniemożliwiają ich całkowite rozbicie (takie białko jest dla ciała bezużyteczne, a czasem nawet toksyczne)
 • podnoszą indeks glikemiczny produktów.

Żywność przetworzona, konserwanty, tabletki

Należy zrezygnować także z:

 • żywności przetworzonej (mrożonej, suszonej, pasteryzowanej, homogenizowanej, wędzonej czy peklowanej)
 • pokarmów zawierających konserwanty i chemiczne polepszacze.

Dodatkowo nie powinniśmy stosować żadnych syntetycznych składników w postaci tabletek czy suplementów, gdyż: wszystko co istotne dla organizmu możemy dostarczyć wyłącznie z surowych warzyw i owoców  zwyczajnie się one nie wchłaniają i zostają wydalane.

Odmładzanie na surowo

Osoby, które chcą polepszyć swoje zdrowie, mogą sięgnąć po książki autorstwa Agnieszki Juncewicz i Mariusza Budrowskiego, którzy w związku z niewłaściwą dietą zaczęli mocno podupadać na zdrowiu. Poprzez sokoterapię, a następnie odstawienie pokarmów mięsnych – po kilku latach poszukiwań doszli w końcu do witarianizmu, który okazał się najlepszym sposobem na odzyskanie zdrowia i energii. Przeczytali ponad 500 książek, zainwestowali  tysiące godzin w wykłady, audiobooki, filmy dokumentalne i naukowe, a także odbyli kilkanaście kursów na całym świecie. W ramach projektu Odmładzanie na surowo dzielą się wiedzą z innymi.

„Surowe Zdrowie”

„Surowe Zdrowie” nazwać można elementarzem zdrowia, który oparty jest na doświadczeniach Agnieszki i Mariusza. Opisali w nim podstawowe czynności, jakie należy wykonywać, aby odzyskać zdrowie i pozostać zdrowym. Przede wszystkim jak najszybciej przestańmy robić to, co powoduje negatywne objawy. Dzięki książce nauczymy się jak możemy pomóc, a przede wszystkim nie przeszkadzać swojemu ciału, wykonywać jedną z podstawowych funkcji, jaką jest samouzdrawianie i powrót do homeostazy.

Czym różni się od innych?

W książce tej nie znajdziemy zbioru badań, porad lekarskich ani opisu poszczególnych chorób w ujęciu akademickim, gdyż nasze ciało odpowiednio odżywione, oczyszczone i wzmocnione uleczy się samo, więc nazywanie chorób jest zbędne. W przeciwieństwie do innych publikacji – nie napisano jej trudnym, naukowym językiem, ale przystępnym dla wszystkich.