Ludzie od zawsze zastanawiają się, czy istnieje jakakolwiek zasada, dzięki której osoby się sobie podobają i łączą w pary. Sympatia i ochota na poznawanie nowych znajomych, przyjaciół i drugich połówek w psychologii nosi nazwę „atrakcyjności interpersonalnej”. Co ciekawe, specjaliści w tych dziedzinach postanowili przeprowadzić badania, żeby móc określić kilka podstawowych zasad, rządzących tym, kogo lubimy i uznajemy za atrakcyjnego.
To, że wydajemy się dla kogoś atrakcyjni zależy od wielu czynników. Duża część osób wychodzi z założenia, że jest to uwarunkowane tylko fizycznością. Tymczasem to jak wyglądamy jest tylko częściowo zależne od tego, czy komuś się spodobamy. wynika to również z bliskości i cech osobowości.
Atrakcyjność fizyczna
Wiele badań wskazuje na fakt, że wygląd i uroda są jednymi z głównych czynników, które w pierwszej chwili przyciągają uwagę drugiej osoby. Mamy określone gusta, co powoduje, że pewna kategoria osób może podobać nam się bardziej. Nie bez przyczyny w żartobliwy sposób cały czas toczy się spór, czy mężczyźni wolą brunetki czy blondynki. Badania psychologiczne potwierdzają jednak, że w późniejszych etapach znajomości to inne czynniki będą decydowały o tym, czy znajomość przetrwa.
Bliskość
Odległość ma bardzo duży wpływ na budowanie jakiejkolwiek relacji. Psycholodzy udowodnili, że osoby często się spotykające (nawet przez przypadek), mieszkające blisko, mają o wiele większą możliwość poznania się. Bliskość oznacza fizyczną obecność w pobliżu danej osoby. Jedna z teorii tłumaczących istotną rolę bliskości, odwołuje się do ekspozycji na nowe bodźce. Im częściej mamy kontakt nawet chociażby z piosenką, filmem, czy właśnie z człowiekiem – tym większa istnieje szansa, że to polubimy. Powtarzalność kontaktu, może zwiększyć wzajemną atrakcyjność.
Podobieństwa
Istnieje powiedzenie „ciągnie swój do swego”. Ludzie lubią otaczać się osobami, które są w pewien sposób do nich podobne. Im więcej odnajdujemy cech wspólnych, tym bardziej wydajemy się sobie atrakcyjni. Powoduje ono również utwierdzenie się w przekonaniu, że mamy rację, co wspomaga pewność siebie.
Odwzajemnienie sympatii
Wykazujemy dużą skłonność, by lubić tych, którzy lubią nas. Jeżeli widzimy zainteresowanie tej drugiej osoby, że komuś się podobamy, zaczynamy przychylniej na nią patrzeć. Każdy lubi się podobać i czuć zainteresowanie ze strony drugiego człowieka. Często widząc, że jesteśmy docenieni czujemy jak rośnie nam poziom sympatii do tego, kto nam pochlebia.
Wszystkie te reguły potwierdzają, że w relacjach z ludźmi wiele zależy od niezależnych czynników. Często nie mamy wpływu na to, czy będziemy w czyimś typie. Można jednak wyciągnąć wnioski z podanych reguł i odnieść się do nich. Z pewnością ich znajomość zaowocuje lepszym poznaniem swoich zachowań, a w konsekwencji bardziej efektywną komunikacją z kimś, kogo chcemy poznać, lub komu chcemy się spodobać.