Do jakiego wieku można zajść w ciążę?

Koleje Mazowieckie przyjazne kobietom w ciążyEksperci zgromadzeni w ubiegłym tygodniu na brytyjskim festiwalu nauki w Newcastle przypomnieli, że zegar biologiczny kobiet wiele się nie zmienił, nawet jeśli w naszych czasach istnieją metody prokreacji medycznie wspomaganej, a posiadanie dziecka w wieku 40 lat już nie jest rzadkością.

Kobiety, które nie wykluczają posiadania potomstwa, powinny o tym pomyśleć przed 35 rokiem życia, jeżeli nie chcą zmagać się później z bezpłodnością. Według ekspertów, liczba zbyt późnych ciąż wrosła w ostatnich latach, a kobiety zdają się nie pamiętać, że płodność znacząco spada po 30 roku życia.

Wyniki badań brytyjskiej Narodowej Służby Zdrowia (NHS) alarmują: – 95% kobiet 35-letnich, które uprawiają seks bez zabezpieczenia, zajdzie w ciążę po 3 latach, w porównaniu do 75% kobiet w wieku 38 lat. Ten spadek płodności idzie w parze ze spadkiem liczby komórek jajowych, którymi dysponuje każda kobieta.

Ostatnie badanie naukowców University of Edinbourgh wykazało, że rezerwy komórek jajowych, którymi dysponuje każda kobieta od urodzenia, spadają w rytmie o wiele szybszym, niż nam się wydaje.

W wieku 30 lat kobieta ma już tylko 12% procent swoich komórek, w wieku 40 lat – 3%. Wydaje się więc, że 35 rok życia jest granicą dla kobiet, które planują rozmnażanie oraz zapłodnienie in vitro.

Poza tym liczba poronień po 35 roku życia także jest o wiele większa.

We Francji naukowcy z INSERM pracują nad płodnością par francuskich, a ich badanie pokazuje, że jest to problem, którego nie można zaniedbać, bowiem 24% par nie jest w stanie zajść w ciążę po roku starań, a 11% par – po dwóch latach starań.

Źródło: http://www.biomedical.pl/aktualnosci/ciaza-do-jakiego-wieku-mozna-zajsc-w-ciaze-11942.html

Monday, 23 September 2013