Funkcjonalna piwnica w bloku – jak ją urządzić?

Dobrze zagospodarowana piwnica może spełniać wiele funkcji jednocześnie: pełnić rolę warsztatu, spiżarni czy przechowalni na rzeczy, których nie chcemy trzymać w domu.

Piwnica
Funkcjonalna piwnica w bloku – jak ją urządzić?

Piwnica w bloku zwykle nie imponuje rozmiarem, a więc jej urządzenie musi być naprawdę przemyślane. Ma przecież służyć do tego, by pomieścić wszystko, czego z pewnych powodów nie możemy lub nie chcemy trzymać w mieszkaniu. Czasem jednak nie wiemy, jak mądrze uporządkować rzeczy, które chcemy w niej przechowywać. Wrzucamy je do dziesiątek pudeł, a gdy potrzebujemy stamtąd jakiejś konkretnej rzeczy, wtedy zaczynają się schody. Przetwory, narzędzia, rowery i stare narty – wszystko to, jak śpiewał Wodecki, ”jest gdzieś, lecz nie wiadomo gdzie”. Jak w takim razie funkcjonalnie urządzić piwnicę w bloku? Podajemy pięć przydatnych wskazówek.

1. Wydzielmy strefy w piwnicy

To podstawa ergonomicznego planowania przestrzeni. Początkowo musimy przemyśleć, jakie role ma spełniać nasza piwnica. Gdy już określimy, co zamierzamy w niej trzymać, możemy przejść do aranżacji.
Wygospodarujmy specjalne miejsce na kącik warsztatowy, gdzieś indziej przechowujmy rowery, a na końcu pomieszczenia stwórzmy małą spiżarnię. To ważne, by rzeczy rzadko używane umieścić w dalszej części piwnicy, z kolei te, po które sięgamy często, usytuować tuż przy wejściu.
Ułatwione zadanie mają właściciele, którzy zamierzają wykorzystać przestrzeń piwniczną tylko w jednym, określonym celu. W takiej sytuacji należy jednak pamiętać, że być może w przyszłości będziemy potrzebować trochę miejsca na nieprzewidziane wcześniej przedmioty. Właśnie dlatego warto zostawić przynajmniej niewielką część niezagospodarowanej powierzchni.

2. Używajmy przezroczystych pojemników

Kiedy decydujemy się na przechowywanie rzeczy w pudełkach, powinniśmy mieć na względzie kłopoty z późniejszym odszukaniem pochowanych przedmiotów. By uniknąć podobnego problemu, warto wybierać plastikowe pojemniki, w których widać całą ich zawartość.
Przezroczyste pudełka ułatwią nam poszukiwania oraz sprawią, że przestrzeń piwnicy będzie wydawała się większa. Możemy poukładać je na sobie, tworząc z nich wieżę lub wypełnić nimi półki – wszystko zależy od naszych preferencji aranżacyjnych oraz wielkości piwnicy.

3. Zagospodarujmy ściany

Mało miejsca w piwnicy? Jak dobrze, że możemy wykorzystać ściany!
Powieśmy na nich narzędzia, zainstalujmy półki, po prostu ułatwmy sobie życie. Na ścianach umieścimy zimowe zapasy, pudełka ze szpargałami czy różnego rodzaju preparaty do czyszczenia. Możemy zawiesić także specjalną półkę na opony czy uchwyt na rower lub narty.
Pamiętajmy, że na ścianie też musi panować porządek, więc miejsce na niej powinno być wykorzystane w sposób jak najbardziej ergonomiczny. Co za tym idzie, i w tym przypadku powinniśmy stosować się do porad z punktu pierwszego. Na trudniej dostępnych półkach umieśćmy więc przedmioty, z których nie korzystamy zbyt często, za to tam, gdzie mamy ułatwiony dostęp, postawmy rzeczy potrzebne nam dość często. Podzielmy również przestrzeń na ścianie tematycznie, tak aby wszystko miało swoje określone, przydzielone miejsce.

4. Wybierzmy składany stół

W piwnicy, którą zamierzamy przemienić w warsztat, z pewnością przyda się blat do pracy. Powinien być szeroki, byśmy mogli zmieścić na nim narzędzia i wszystko, co potrzebne podczas majsterkowania. Szkopuł w tym, że duży stół może zająć większość miejsca w naszym pomieszczeniu. Jeśli chcemy temu zapobiec, zdecydujmy się na taki blat, który da się rozkładać i składać. Należy przymocować go do ściany, a po skończonej pracy po prostu opuścić, dzięki czemu uzyskamy więcej przestrzeni w piwnicy.

5. Zadbajmy o dobre oświetlenie piwnicy

To kluczowy aspekt, jeśli nie chcemy spędzać długich godzin na poszukiwaniu rupieci w piwnicy z latarką w dłoni. Światło powinno dochodzić szczególnie tam, gdzie zamierzamy wykonywać jakąś pracę. Jeśli pomieszczenie ma okienko, tym lepiej (chyba, że chcemy stworzyć w piwnicy spiżarnię – wtedy powinniśmy unikać dostępu do światła słonecznego i najlepiej zasłonić otwór).
Do niskiej piwnicy najlepiej wybrać lampy LED, ponieważ unikniemy wtedy nieprzyjemnych starć z wiszącą przy naszej głowie żarówką. W zasadzie w pomieszczeniach, gdzie sufit jest wysoko, również warto zdecydować się na oświetlenie ledowe – doskonale rozjaśni ciemną przestrzeń.

EP