Sapiofilia, czyli kiedy podnieca nas inteligencja

Wielu osobom zależy na inteligentnym partnerze, ale niewielu traktuje rozum jako wartość nadrzędną, często jedyną, która podnieca. Gdy wygląd czy stan konta przestają mieć znaczenie, a liczy się tylko intelekt, tam zaczyna się sapiofilia.

Sapiofilia
Sapiofilia, czyli kiedy podnieca nas inteligencja

Sapiofilia, a właściwie sapioseksualizm, to preferencja, która opiera się na pociągu do wysokiego poziomu inteligencji drugiej osoby. Charakteryzuje ją kompletny brak zainteresowania innymi przymiotami potencjalnego partnera. Sapiofila nie poderwiemy na gruby portfel, idealną figurę czy wysoką pozycję zawodową. Ten typ myśli tylko o jednym – naszym intelekcie.

Sapiofilia a naturalna chęć posiadania inteligentnego partnera

Na pozór wydawać by się mogło, że prawie każdy z nas jest sapiofilem. Przecież większości ludzi zależy na tym, by ich druga połowa miała nieco przysłowiowego oleju w głowie. Dla wielu to nawet warunek sine qua non – jeśli partner nie odznacza się przyzwoitym ilorazem inteligencji, idzie w odstawkę.
W przypadku sapiofilii to jednak coś więcej. Powyższa preferencja nie stanowi jedynie chęci posiadania inteligentnej drugiej połówki. Chodzi także o pociąg seksualny, który wiąże się właśnie z intelektem. Mózg wybranka sprawia, że ma się ochotę od razu zaciągnąć go do łóżka. Sposób, w jaki mówi, jego przemyślenia i możliwość polemiki z nim doprowadzają niemalże do ekstazy. Przy tym wszystkim zupełnie nie liczy się wygląd czy cokolwiek innego. Jedynym wyznacznikiem atrakcyjności jest inteligencja. 

Charakterystyka sapiofila

Sapioseksualizm opiera się na określonych wzorcach. Chcąc sprawdzić, czy nasze preferencje się w nie wpisują, musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które zamieszczamy poniżej. Im więcej odpowiedzi twierdzących, tym bardziej prawdopodobne, że sapiofilia nas dotyczy.

  1. Patrząc na obcą, atrakcyjną wyglądem osobę, nie odczuwamy pociągu fizycznego. Musimy z nią porozmawiać, by stwierdzić, czy nam się podoba.
  2. Wymarzona randka to rozmowa aż po blady świt. 
  3. Gorąca dyskusja sprawia, że się podniecamy. Ostra polemika z partnerem potrafi doprowadzić do orgazmu.
  4. Najbardziej cierpimy, gdy druga strona milczy.
  5. Jesteśmy w stanie zignorować przywary partnera, ponieważ liczy się tylko mózg.
  6. Lubimy, gdy druga połowa używa rozbudowanych porównań lub skomplikowanych metafor.
  7. Podnieca nas poczucie humoru partnera. 
  8. Zwracamy uwagę na to, czy druga strona nie popełnia błędów językowych oraz jakim słownictwem się posługuje.
  9. Szybko rezygnujemy z bliższej znajomości z osobą, która ma według nas za niskie IQ.

Kult rozumu

Choć termin „sapiofilia” pojawił się dość niedawno, to, jak przekonują badacze, liczba sapiofilów wciąż rośnie. Nic zresztą dziwnego. W samej popkulturze można znaleźć masę przykładów pociągających jednostek, których wygląd ani pozycja społeczna nie imponują, za to umysł podnieca niejednego widza lub widzkę. I tak na przykład nie do końca atrakcyjny fizycznie geniusz – Dr House – do tej pory cieszy się rzeszą fanek, spośród których niejedna marzy o tym, by związać się z tym nieprzeciętnym facetem. W drugą stronę działa to jednak o wiele rzadziej, ponieważ mnóstwo mężczyzn stawia wygląd partnerki ponad jakiekolwiek inne przymioty.

Sapiofilia a inne aspekty życia

Na ogół sapiofila rozpoznamy po rozległej wiedzy, zamiłowaniu do kultury, sztuki, długich i żarliwych dyskusji oraz chęci ciągłego poznawania świata. Dobra książka lub ambitny film – to coś, co lubią osoby tego typu. Podobnych zainteresowań oczekują od partnera. Lubią, gdy druga strona ma swoje zdanie na każdy temat. Nie zawsze musi być ono zgodne z opinią sapiofila, lecz partner powinien potrafić dobrze uargumentować swoje stanowisko. Wtedy staje się godny szacunku.
Sapiofilom nie jest łatwo znaleźć odpowiedniego partnera, zwłaszcza dlatego, że poszukują oni kogoś podobnego im samym. Ponadto tylko 10% społeczeństwa określa się jako jednostki wybitnie inteligentne. Gdy jednak sapiofil spotka wymarzoną drugą połowę, można przypuszczać, że stworzą oni bardzo udany związek.

 

EP