Gianni Versace: Legenda mody

Był ulubieńcem tłumów i rewolucjonistą stylu glamour lat 90. Stworzył świat, do którego każdy chciał należeć.

Gianni Versace: Legenda mody. Foto. Instagram datewithversace

Projektant swoje pierwsze krawieckie szlify tworzył jako dziecko u boku mamy Francesy, która była krawcową. Odniósł duży sukces dzięki sukni wieczorowej zaprojektowanej dla Elizabeth Hurley w 1994 roku Czarna, niezwykle seksowna kreacja była sensacją wieczoru, podczas premiery filmu „Cztery wesela i pogrzeb”. Suknia została okrzyknięta przez prasę „That Dress” .

Gianni Versace: Legenda mody. Foto. Instagram datewithversace

Życie prywatne Versace było dość uporządkowane. Był zdeklarowanym gejem i to w czasach, kiedy przyznanie się do homoseksualizmu wymagało odwagi. Od 1982 roku był w  związku z byłym modelem Antonio Di Amico. Obaj lubili wystawne, luksusowe życie, zabawę i otaczanie się celebrytami

Gianni słynął z bezkompromisowych sądów i odważnych projektów. Nie był zbyt lubiany w środowisku. Przed Versace Media nie interesowały się światem mody. Pokazy były przeważnie zwykłe. Gianni, używając muzyki, światła, i top modelek zmienił jej w prawdziwe teatralne spektakle. Każdy pokaz był celebracją pop kultury.

Gianni Versace: Legenda mody. Foto. Instagram datewithversace

Przez lata konsekwentnie tworzył modowe imperium. Jego ubrania nosili m.in Sir Elton John, Madonna, Sting, Paul McCartney, Michael Jackson, Eric Clapton czy Prince, których ubierał nie tylko na scenę, ale równie chętnie bawił się z nimi w legendarnym Studio 54. Dzięki niemu projektanci, którzy inspirowali się paryskimi wybiegami, zaczęli interesować się tym, co działo się w Mediolanie. Jedną z jego najbliższych przyjaciółek była księżna Diana, wspólnie zagrali w filmie „Spice World”, niestety oboje zginęli przed premierą filmu w grudniu 1997 (Gianni został zamordowany w lipcu, księżna Diana zginęła sierpniu), dlatego też  sceny z ich udziałem zostały wycięte. Tragiczna śmierć Gianniego Versace w 1997 roku była jednym z najważniejszych wydarzeń historii mody ostatnich lat.

Gianni Versace: Legenda mody. Foto. Instagram datewithversace

Wraz ze śmiercią Gianniego umarła epoka kreatywności. Po nim moda stała się bardziej przewidywalna. Świat mody pogrążył się w żałobie. Na pogrzebie Gianniego w mediolańskiej katedrze oprócz rodziny pojawiły się największe gwiazdy: Sting, Elton John, Tom Cruise, Carla Bruni, Karl Lagerfeld, Naomi Campbell oraz oczywiście księżna Diana. Świat mody żegnał swojego Gianniego Versace.

Gianni Versace: Legenda mody. Foto. Instagram datewithversace