Industrialne wnętrza – jakie ozdoby i dekoracje ścian sprawdzą się w tych aranżacjach?

Styl industrialny to propozycja efektowna i ponadczasowa. Choć cechuje się surowym charakterem, jest w nim jednocześnie coś eleganckiego. Kluczem do stworzenia wyjątkowej aranżacji są dodatki – dekoracje ścienne takie jak fototapety. Ale nie tylko. Zobacz, w jaki sposób ozdobić mieszkanie w stylu industrialnym!

Industrialne wnętrza – jakie ozdoby i dekoracje ścian sprawdzą się w tych aranżacjach?
Industrialne wnętrza – jakie ozdoby i dekoracje ścian sprawdzą się w tych aranżacjach?

W świecie aranżacji wnętrz każdy styl odznacza się swoimi charakterystycznymi cechami. Jednocześnie nie oznacza to, że trzeba się niewolniczo trzymać reguł, decydując się na daną estetykę. Wnętrza industrialne mogą nie kojarzyć się z zielonymi roślinami, ale jeśli odpowiednio je wyeksponujemy, będą tutaj pasować, ożywiając wystrój. Podobnie fototapety z malowniczymi widokami. Powiązalibyśmy je raczej z rustykalną aranżacją niż z przestrzenią z betonu i cegły, a jest to świetna dekoracyjna propozycja!
W urządzaniu wnętrz warto być otwartym i kreatywnym, zwłaszcza gdy mowa o industrialnych stylizacjach. Już wyjaśniamy dlaczego.

Industrialne wnętrze, czyli dawne fabryki i artyści

Industrialne wnętrze bazuje na wyglądzie opuszczonych fabryk, magazynów i hal produkcyjnych. Jak do tego doszło, że takie miejsca stały się inspiracją dla mieszkalnych przestrzeni? Za trendem tym stoją artyści, który w latach 60. i 70. XX wieku w USA zaczęli zajmować opuszczone industrialne budynki, które przekształcali na swoje mieszkania i pracownie. To był moment, gdy narodziła się idea mieszkania i życia w loftach.
W związku z tym, że stoją za tym artyści, kreatywni i oryginalni ludzie, chcemy podkreślić, że warto być właśnie tak otwartym na nieszablonowe pomysły w świecie aranżacji wnętrz, bo to pozwoli stworzyć coś niepowtarzalnego. Artystyczny klimat bohemy można wprowadzić do wystroju wieszając na ścianie dekoracje industrialne takie jak wielkoformatowe płótna z abstrakcyjnymi kompozycjami.
Inną propozycją są obrazy w duchu pop artu, bo w nowojorskich loftach tworzył także Andy Warhol. Kolorowe płótna staną się energetycznym akcentem na szarych betonowych ścianach.

Dekoracje industrialne, które stworzą efektowny klimat

Dekoracje mogą być nie tylko ozdobą wnętrza. Można zdecydować się na takie elementy wyposażenia, które będą pełnić funkcję praktyczną, będąc jednocześnie ozdobą. Wśród naszych propozycji znajdą się i takie pomysły.

  • Ozdobna półka

Zacznijmy od półek na książki i drobiazgi, które zrobione są z metalowych rurek – miedzianych lub chromowanych. Taki akcent o surowym charakterze będzie pasował jak ulał, pozwalając jednocześnie wyeksponować książki w efektowny sposób. Świetną alternatywą są metalowe ażurowe, prostokątne koszyki, które przytwierdzone do ściany także staną się półką.

  • Metalowa płaskorzeźba

Dekoracją, która cieszy się bardzo dużą popularnością w industrialnych stylizacjach, są metalowe płaskorzeźby o geometrycznej formie przypominającej origami. Mogą przedstawiać mini panoramę miasta z kilkoma wieżowcami, abstrakcję składającą się z figur geometrycznych, ale także wizerunki zwierząt. Metalowa forma sprawia, że taki akcent inspirowany przyrodą będzie się doskonale prezentował w surowej aranżacji.

  • Oryginalne kwietniki

Industrialne wnętrze można przełamać zielenią. Jak to zrobić, by zachować fabryczny klimat? W tym celu potrzebne są ścienne kwietniki zrobione z… architektonicznego betonu. Jest to materiał typowy dla tej estetyki, dlatego takie rozwiązanie będzie strzałem w dziesiątkę. Forma kwietników najczęściej przypomina geometryczne bryły – stożki lub sześciany. Zestawienie miękkich roślin z takimi kształtami da bardzo ciekawy efekt.

  • Efektowne plakaty

Plakaty to jeden z najszybszych pomysłów jak ozdobić wnętrze. W industrialnej aranżacji warto postawić na czarno-białe kompozycje, ale nie jest to oczywiście przymus. Przedstawienia industrialnej architektury będą tutaj pasować jak ulał. Można także wybrać wizerunki nowoczesnych, szklanych wieżowców, które przyciągają wzrok, lub zawiesić na ścianie grafikę prezentującą rzut jednej ze słynnych metropolii.
Nie trzeba się ograniczać. Można wybrać kilka różnych przedstawień – utrzymanych w tej samej kolorystyce lub tematyce – i stworzyć z nich gallery wall.

Kropka nad i? To fototapety industrialne!

Ścienne dekoracje w wydaniu XXL, czyli fototapety industrialne, to sposób na metamorfozę wnętrza o 180 stopni. Jakie przedstawienia będą się tutaj najlepiej prezentować? Wybraliśmy kilka propozycji.

  • Imitacje materiałów

Jak najłatwiej wprowadzić industrialny klimat do mieszkania? Dekorując ścianę wzorem imitującym beton. Jest to o wiele szybsze rozwiązanie, niż układanie płyt z architektonicznego betonu. Innym pomysłem jest motyw ceglanej ściany – w czerwonym kolorze lub pomalowanej na biało bądź szaro. Wśród surowych w wyrazie przedstawień na uwagę zasługuje także wzór ze stalowymi płytami połączonymi nitami lub fototapeta imitująca ścianę z łuszczącą się farbą.

  • Nowoczesna kompozycja

Industrialne wnętrza kojarzą się z przestrzenią. By optycznie powiększyć metraż można umieścić na ścianie przestrzenny wzór, który wprowadzi do pokoju iluzję głębi. W tej roli doskonale sprawdzi się na przykład widziana z lotu ptaka panorama miasta. Zdjęcie zrobione o wschodzie słońca, gdy budynki skąpane są w złocistych promieniach, to bardzo efektowna propozycja. Miłośnikom nieco bardziej minimalistycznych rozwiązań możemy polecić abstrakcyjną kompozycję 3d na przykład z trójwymiarową mozaiką.

  • Klimatyczny pejzaż

Podobny efekt optycznego powiększenia metrażu da nam malownicza fototapeta. Industrialna aranżacja stanie się dzięki pejzażowi bardziej przytulna, a zachowa swój unikalny charakter, gdy wybierze się nieco tajemniczy, nieco mroczny widok, ukazujący zamglony las lub spowite chmurami skalne szczyty gór.
Bogactwo dekoracyjnych pomysłów, na jakie można się zdecydować, jest imponujące. Każda z propozycji tu zebranych będzie się znakomicie prezentować w industrialnej stylizacji, dlatego bez względu na to, co wybierzesz, możesz być pewny, że to doskonały wybór!

Artykuł partnera