Jak dbać o pierścionek zaręczynowy z diamentem, by cieszyć się nim przez długie lata? Sprawdź nasze tipy!

Wizytówka narzeczonej to najważniejszy element biżuterii w życiu każdej kobiety. Ma ona ogromną wartość sentymentalną oraz materialną.

Jak dbać o pierścionek zaręczynowy z diamentem
Jak dbać o pierścionek zaręczynowy z diamentem, by cieszyć się nim przez długie lata? Sprawdź nasze tipy! Foto Pixabay

Aby pierścionek zaręczynowy zachował swój pierwotny blask przez długie lata, należy o niego odpowiednio dbać. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach, żeby ochronić wyroby jubilerskie przed odciśnięciem piętna czasu.

Pielęgnacja pierścionków zaręczynowych z diamentem

Najbardziej istotną częścią dbania o symbol miłości jest jego pielęgnacja. Niewiele osób pamięta o regularnym czyszczeniu swojej biżuterii. Ten podstawowy błąd może skutecznie oszpecić nawet najpiękniejszy model pierścionków zaręczynowych z diamentem. Nie ulega wątpliwości, iż tak luksusowy kamień zasługuje na odpowiednie traktowanie. Niezwykle skutecznym sposobem na pozbycie się zbędnych zanieczyszczeń z diamentowej biżuterii jest umieszczenie jej w roztworze amoniaku i wody, wykonanym w propozycji 1:6, na 10 minut. Wspomnianą metodę rekomenduje się także do czyszczenia białego złota. Należy jednak pamiętać, iż zbyt długie i zbyt częste korzystanie z amoniaku może odbarwić kamienie szlachetne oraz uszkodzić metal. Zaleca się zatem jedynie okazjonalne wykorzystanie tego sposobu. Znacznie częściej możemy wykorzystać roztwór z ciepłej wody i delikatnego mydła. Po procesie czyszczenia, biżuterię należy opłukać pod bieżącą wodą i wypolerować miękką ściereczką. W podobny sposób możesz wyczyścić pierścionek zaręczynowy z białym złotem i szafirem. Gwarantujemy, że efekt będzie niezwykle satysfakcjonujący!

Jak przechowywać drogocenną biżuterię?

Przechowywanie to kolejny niezwykle ważny, a mimo tego często bagatelizowany element dbania o biżuterię. To właśnie nieprawidłowe przechowywanie może wpłynąć na powstawanie zbędnych zarysowań i uszkodzeń powierzchni. W przypadku tak ważnej biżuterii, jaką jest pierścionek zaręczynowy z zielonym szafirem lub innym kamieniem szlachetnym, warto przywiązać do niego szczególną uwagę. Zaleca się zadedykowanie symbolowi miłości specjalnego pudełka z drewna lub plastiku, wyłożonego miękkim materiałem. Odcięcie dopływu powietrza zapobiegnie ciemnieniu, a łagodne wypełnienie sprawi, że powierzchnia ukochanego pierścionka zaręczynowego z diamentem nie zostanie w żaden sposób uszkodzona. Świetnym sposobem jest także zakup szkatułki lub organizera, dedykowanych właśnie biżuterii. Różnego rodzaju przegródki pozwalają na odseparowanie poszczególnych elementów biżuterii, a co za tym idzie zabezpieczenie ich przed zarysowaniami.

Czego unikać, aby przedłużyć żywotność pierścionka zaręczynowego?

Wiemy już jak istotną rolę odgrywa przechowywanie oraz czyszczenie biżuterii w utrzymywaniu doskonałej kondycji. Aby w pełni zadbać o tak cenny wyrób, jakim jest np. pierścionek zaręczynowy z niebieskim szafirem, należy pamiętać o kilku prostych zasadach. Kluczowe okazuje się ograniczenie kontaktu wyrobów jubilerskich z wilgocią, detergentami, kosmetykami oraz substancjami chemicznymi. Mogą one doprowadzić do powstawania przebarwień na skórze i powierzchni biżuterii, a czasami nawet do rozwarstwienia kamieni szlachetnych. Z tego powodu, warto wyrobić w sobie proste nawyki. Przed gotowaniem, sprzątaniem oraz braniem prysznica, zdejmij pierścionek zaręczynowy. Dzięki temu zyskasz pewność, iż nie narazisz go na zniszczenia w razie chwili nieuwagi. Możesz odłożyć biżuterię w bezpieczne miejsce także przed uprawianiem sportu oraz snem. Zapobiegniesz tym samym powstawaniu zbędnych zarysowań.

Artykuł partnera