Jak Polacy okazują wdzięczność?

W ostatni czwartek listopada przypada Święto Dziękczynienia – jedno z najważniejszych i najradośniejszych świąt w Stanach Zjednoczonych. Tego dnia, przed rozpoczęciem uroczystej kolacji, Amerykanie wymieniają przy wspólnym stole swoje powody do wdzięczności. Zainspirowana tą piękną tradycją marka Wild Turkey, zapytała naszych rodaków, za co oni są wdzięczni.

Jak Polacy okazują wdzięczność?
Jak Polacy okazują wdzięczność?

Okazuje się, że prawie trzy czwarte Polaków najbardziej docenia czas spędzony z rodziną. Niezwykle ważne są dla nas także wartości patriotyczne – dwie trzecie deklaruje, że jest wdzięczna za wolność w każdej dziedzinie życia, następnie wymieniamy polski krajobraz czy też kuchnię. Przeprowadzona ankieta pokazała również, że… nie każdy stereotyp o Polakach jest prawdziwy.

Nie taki Polak marudny, jak go malują

Często słyszymy, a nieraz i sami przyznajemy, że jesteśmy krajem narzekaczy. Badania wykonane na zlecenie Wild Turkey, pokazują jednak co innego – Polacy wcale nie postrzegają siebie w ten sposób. Ponad 60% respondentów uważa, że jako naród nie lubimy marudzić. Co więcej, okazuje się, że jesteśmy również zadowoleni ze swojego życia – takiej odpowiedzi udzieliło aż 64% badanych.

Za co jesteśmy wdzięczni

Polacy najbardziej doceniają w życiu możliwość spędzania czasu ze swoją rodziną – tak odpowiedziało 72% badanych. Na drugim miejscu, z 67% wskazań, znalazła się wolność wyboru w każdej sferze życia. Bardzo cenimy również wartości patriotyczne – sukcesy naszych sportowców, polskie morze i góry, kuchnię czy też wrodzoną gościnność. Co drugi z nas wymienił jako powód do wdzięczności możliwość rozwoju zawodowego oraz spotkania z przyjaciółmi.

Jak wyrażamy wdzięczność

Gdy zapytano naszych rodaków o sposób, w jaki oni najczęściej okazują wdzięczność, co drugi wskazał na obdarowanie prezentem. Respondenci często podkreślali, że podarunek powinien być dopasowany do sytuacji i osoby. Za najbardziej uniwersalny upominek 70% Polaków uznaje kwiaty, następnie czekoladki, a także dobry alkohol. Wyrażanie wdzięczności to nie tylko rzeczy materialne – co piąty Polak ceni sobie szczere podziękowanie i dobre słowo. Większość z nas uważa także, że jako naród, potrafimy okazywać wdzięczność.

Marka z tradycją

To nie przypadek, że akurat Wild Turkey postanowiła przenieść na polski grunt amerykańską tradycję dziękczynienia. Historia i wartości marki nierozerwalnie wiążą się bowiem z duchem Stanów Zjednoczonych. Od 150 lat w destylarniach Wild Turkey powstaje narodowy alkohol Ameryki – burbon. Znakiem firmowym marki jest dziki indyk – ptak postrzegany jako amerykański symbol i nieodłączny element Święta Dziękczynienia.