Czy bulimia może powodować wypadanie włosów?

Odpowiednio zbilansowana dieta to niezwykle ważny czynnik wpływający na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jedną z konsekwencji jej długotrwałych zaburzeń może być wypadanie włosów.

Wypadanie włosów
Czy bulimia może powodować wypadanie włosów?

Włosy są niejako barometrem naszego organizmu. Bardzo często ich kondycja świadczy o ogólnym stanie zdrowia. Szybko reagują na zaburzenia odżywiania, takie jak na przykład bulimia. Niedobory żywieniowe sprawiają, że organizm zaczyna sięgać po zapasy składników odżywczych, co działa destrukcyjnie na nasze samopoczucie i nie tylko. Inną konsekwencją bywa również właśnie wypadanie włosów. Dlaczego?

Bulimia a kondycja włosów

W pożywieniu dostarczamy sobie składników pokarmowych. Gdy jest ich za mało, cierpi na tym cały organizm. Pogarsza się zwłaszcza stan włosów, ponieważ to właśnie składniki pokarmowe mają bezpośredni wpływ na ich budowę oraz wzrost. Jeśli nie spożywamy odpowiedniej ilości kalorii i białka, mieszki włosowe stają się słabe i wypadają. Podobnie dzieje się, kiedy doprowadzamy do niedoborów takich składników jak żelazo, cynk czy selen.

Wypadanie włosów a niedokrwistość

– Bulimia jest zaburzeniem psychicznym, które charakteryzuje się kompulsywnym jedzeniem w krótkim czasie, a następnie zwracaniem pożywienia przez osobę chorą lub narzucaniem surowej diety bądź głodówki. Zachowania te są wyniszczające zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Prowadzą przede wszystkim do ogromnych niedoborów. Organizm pozbawiony podstawowych witamin i składników odżywczych zaczyna więc się buntować  – tłumaczy Anna Mackojć, trycholog z Instytutu Trychologii.

W wyniku opisywanych powyżej niedoborów, pojawiają się kolejne schorzenia, takie jak na przykład niedokrwistość (anemia). Jej przyczyną jest zwykle niski poziom hemoglobiny, czyli białka odpowiadającego za transport tlenu oraz innych ważnych enzymów w organizmie. Konsekwencją tej zaburzonej pracy organizmu są braki negatywnie wpływające na kondycję włosów. Głównie chodzi o niedobór żelaza, który odgrywa kluczową rolę dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego ciała. Gdy brakuje nam tego pierwiastka, reakcja mieszków włosowych jest natychmiastowa. Dowodzi to, jak wielki związek ma anemia z utratą włosów.

Walka z wypadaniem włosów

Co należy zrobić, by powstrzymać łysienie spowodowane niedoborem żelaza? Przede wszystkim uzupełnić braki.

 Źródłem żelaza są przede wszystkim produkty zwierzęce: mięso wołowe i wieprzowe, drób, wątroba, ryby. Można je również znaleźć w produktach roślinnych, takich jak: soja, fasola biała, orzechy pistacjowe czy natka pietruszki. Możliwa jest również suplementacja żelaza, jednak należy pamiętać, że nie stanowi ona leku na łysienie – podpowiada ekspertka.

Nie lekceważmy zaburzeń odżywania

Nie zapominajmy, że bulimia stanowi nie tylko zagrożenie dla kondycji włosów, ale także dla całego naszego organizmu. I mowa nie tylko jedynie o fizycznym stanie zdrowia, ale i psychicznym. Ważne więc, by podjąć zindywidualizowaną terapię o działaniu dwutorowym. Powinno ono obejmować leczenie zarówno w kierunku zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Objawów bulimii nie wolno lekceważyć, ponieważ prowadzą ona do szeregu innych schorzeń, których konsekwencje mogą być katastrofalne.