Jak rozświetlić mieszkanie kolorami?

ciemne_pokojeWłaśnie kupiłeś mieszkanie z zachodnimi lub północnymi oknami? Każdy marzyłby o wielkich oknach wychodzących na południe. Niestety, lokalizacje inwestycji, a także środki finansowe często na to nie pozwalają. Jak więc walczyć z ciemnościami w domu?

Żadne lokum nie jest idealne, ale sami możemy przybliżyć je do doskonałości. Sposobów na rozświetlenie czterech kątów jest wiele. Za pomocą prostych trików dodasz im nie tylko światła, ale także charakteru i stylu. Dodatkowo warto wiedzieć, że coraz więcej naukowców zaczyna zauważać pozytywny wpływ oświetlenia na samopoczucie. Przykładowo, według badań światło niebieskie korzystnie oddziałuje na komfort pracy i zdrowie.

ciemne_pokoje3

Lampy, lampki, lampeczki
Najważniejszym elementem, który rozjaśni przestrzeń są lampy. Powszechnym staje się odważne połączenie materiałów, np. drewna ze stalą. Na rynku dostępne są różne rodzaje domowego oświetlenia. Aby rozjaśnić pomieszczenie należy unikać lamp abażurowych, albo wybrać te, które utrzymują się w kolorystyce bieli. – Kolor biały we wnętrzach jest teraz niezwykle modny. Dotyczy to zarówno ścian, jak i mebli, a także dodatków – przypomina Gabriela Zych z firmy Meble Zych. – Biel przestała kojarzyć się ze sterylnością. Doskonale wpisuje się w trendy minimalistyczne.

Z pozostałych rodzajów lamp do ciemnych wnętrz dobrze będą pasować odsłonięte kinkiety, czy plafony na suficie lub ścianach. Jasne oświetlenie dają też popularne ostatnio wysokie stojące lampy. W ich najbliższym otoczeniu nie powinny się jednak znajdować inne przedmioty, które będą „kraść” światło.

ciemne_pokoje2

LED – oświetlenie przyszłości
Źródło światła nie musi być już umiejscowione tylko pod sufitem czy na nocnej lampce. Technologia LED stwarza nowe możliwości, dzięki niskiej cenie i łatwości montażu. Dla zagorzałych ekologów mamy dobrą informację. Zużycie energii diod LED-owych jest średnio 30% niższe od zwykłych żarówek. Można je zamontować dosłownie wszędzie: w podwieszanym suficie, nad blatem kuchennym, wokół obrazu, a nawet w środku szafy. LED-y najlepiej sprawdzają się jako oświetlenie dekoracyjne, dają bowiem możliwość sterowania kolorem.

ciemne_pokoje

Lustereczko, powiedz przecie
Podstawowe zastosowanie lustra jest dość oczywiste. Nie oznacza to jednak, że nie przydaje się ono do innych celów. Najczęściej znajduje się tylko w naszej łazience i przedpokoju a szkoda. Lustro odbija nie tylko naszą sylwetkę, ale także światło. Objęte w gustowną ramę może stanowić efektowny element dekoracyjny salonu, czy sypialni. Lustro zawieszone naprzeciwko okna lub w sąsiedztwie
źródła światła optycznie powiększa przestrzeń.

Jasne meble – jasna sprawa
Tym, co zajmuje największą część wnętrza są meble. To one w dużej mierze decydują o wyglądzie danego pokoju. Wyłamanie się ze stereotypu szaf z ciemnego drewna ciągle należy do rzadkości. Ale czemu nie zdecydować się na białe kanapy czy komodę? –Białe meble dodają wnętrzu nowoczesnego charakteru. Konsument nie jest ograniczony jednym rodzajem materiału. Może kupić meble drewniane, z pleksi, plastiku czy płyt. Biel jest dostępna w każdym wydaniu. – mówi Gabriela Zych.
Pomieszczenie jest dzięki takiemu wystrojowi bardzo jasne, nawet przy małych oknach. Białe meble wymagają jednak utrzymania czystości na bieżąco. Dla stylowego wyglądu warto się jednak poświęcić.

Okno otwarte na światło
Jedynym źródłem tego najzdrowszego dla ludzkiego oka światła są okna. Należy więc wykorzystać je jak najlepiej . Dużą rolę odgrywają zasłony, rolety i żaluzje. Powinny być jasne i łatwe do odsunięcia, aby można było odsłonić okno bez większego problemu. Im mniej rzeczy będzie leżeć na parapecie, tym lepiej. Kwiaty i inne przedmioty można postawić w innym miejscu, w którym nie będą zabierać światła. Dobrze, gdy parapet zostanie pomalowany jasną farbą. Okno wyda się wtedy większe, niż jest w rzeczywistości. W jego sąsiedztwie, jeśli pozwala nam na to metraż, nie powinniśmy stawiać mebli, aby pozwolić strumieniowi światła wpaść do domu. Jasne mieszkanie to dobre samopoczucie domowników. Najważniejsze w wystroju jest dopasowanie projektu do naszego gustu. W końcu to w domu chcemy czuć się najlepiej i najswobodniej. Jeśli nasze mieszkanie jest oświetlone przede wszystkim światłem dziennym, niesie pozytywne skutki dla naszego zdrowia. Jednak po odkryciu luminoterapii i koloroterapii okazuje się, że sztuczne światło może nie tylko ładnie wyglądać, ale również… leczyć.