Speed dating – fenomen nie tylko filmowy

Jeden wieczór, kilkanaście nowych znajomości i przygoda rodem z wielkiego ekranu. Czy warto wybrać się na szybkie randki?

Speed dating – fenomen nie tylko filmowy. Foto Christin Hume /unsplash

Każda z nas kojarzy mniej więcej czym jest speed dating, co w dużej mierze zawdzięczamy przemysłowi filmowemu. To sceny z takich produkcji jak 'Seks w wielkim mieście” czy kilka lat później „Hitch: Najlepszy doradca przeciętnego faceta” pomogły rozpowszechnić ideę szybkich randek, która w naszej świadomości nadal funkcjonuje jedynie jako motyw obecny na ekranie. Jednak warto pamiętać, że koncepcja speed datingu funkcjonuje w realnym życiu, również w naszym kraju, i coraz prężniej się rozwija.

Na czym to polega?

Szybkie randki najczęściej funkcjonują jako wydarzenia z ograniczoną liczbą, na które należy się zarejestrować przed przyjściem. Brzmi poważnie, ale jest to podstawa gwarantująca kontrolę nad liczbą uczestników oraz pozwala zorientować się w proporcjach płci. Tego typu spotkania przeważnie odbywają się w kawiarniach, niejednokrotnie wynajętych specjalnie na tę okazję, aby zapewnić randkowiczom swobodę i kameralną atmosferę. Przeważnie pojawia się na nich około 30 osób, czasami nieco więcej, wśród których znajduje się 15 kobiet i tyleż samo mężczyzn. Każdy dostaje na początku numer i kartkę z imionami pozostałych uczestników płci przeciwnej, na której zaznacza się kandydatów, którzy nas do siebie przekonali. Następnie wszyscy siadają w określonym porządku przy stolikach i dostają kilka minut na rozmowę – najczęściej 5 ale zdarzają się też wersję 7-minutowe. Po upływie wyznaczonego czasu organizator daje panom sygnał, że należy zmienić stolik i zacząć kolejną rozmowę. Kiedy już wszyscy uczestnicy ze sobą porozmawiają, zwracam organizatorowi karty z naszymi wyborami i czekamy na informację zwrotną. W przeciągu dwóch dni otrzymamy drogą mailową lub SMS-ową imiona i numery telefonów kandydatów, którzy „odwzajemnili” nasz wybór. Na tym kończą się szybkie randki, a rozwój nawiązanych znajomości zależy już tylko od nas.

Korzyści i szanse

Na pewnym etapie życia, kiedy już ukończyliśmy studia, zaczynany ustatkowywać się zawodowo. Podejmujemy stała pracę, przez co obracamy się codziennie w tym samym środowisku, z tymi samymi ludźmi, a co za tym idzie, mamy coraz mniej okazji do poznawania nowych osób. W sytuacji kiedy nie mamy czasu na tradycyjne randki szybkie randki są idą szczególnie korzystną, ponieważ pozwalają poznać kilkanaście osób w jeden wieczór, dzięki czemu zwiększają szansę trafienia na tą właściwą.
Jednak speed dating można traktować nie tylko jako sposób na poznanie życiowego partnera, ale także jako okazję do rozwinięcia zdolności interpersonalnych. Formuła, zakładająca rozmowę z kilkunastoma nieznanymi osobami, jest świetnym sposobem na walkę z nieśmiałością i pozwala przełamać opór przed otwieraniem się na relację. Dodatkowo istnieje mniejsze ryzyko, że zostaniemy odrzuceni – w końcu wszyscy są tu z podobnego powodu. Szybkie randki można potraktować również jako interesujący sposób spędzania czasu i alternatywę dla wieczornego wyjścia na miasto z koleżankami.

Weryfikacja na żywo

W dobie ogromnej popularności aplikacji i portali randkowych speed dating jest czymś nieco egzotycznym i znacznie bliższym tradycyjnym sposobom nawiązywania relacji. Podczas spotkania twarzą w twarz można zaobserwować więcej szczegółów niż poprzez wirtualną rozmowę – możemy obserwować mimikę twarzy i bezpośrednie reakcje na to, co mówimy, a także szybko zweryfikować czy jest między nami „chemia”, czy zupełnie nie. Poznanie na żywo minimalizuje ryzyko, że nasz rozmówca nie jest tym za kogo się podaje – od razu widzimy jego prawdziwą twarz, wiemy jak wygląda, widzimy mniej więcej ile ma lat oraz czy o siebie dba.

Szczególne preferencje

Obok tradycyjnych szybkich randek możemy znaleźć szereg spotkań dla osób o szczególnych preferencjach. Mogą one dotyczyć tak podstawowych treści jak płeć czy wiek, ale także bardziej precyzyjnych jak choćby status materialny czy poziom wykształcenia. Wśród ofert organizatorów znajdziemy także wydarzenia skierowane specjalnie do miłośników kina, książki, sportu, a także, co zaskakujące, do chrześcijan. Możliwości są właściwie nieskończone, a ich wykorzystanie zależy od organizatora, czyli najczęściej profesjonalnych firm zajmujących się speed datingiem lub – coraz częściej – klubów. Interesujących was wydarzeń możecie szukać bezpośrdnio na stronach konkretnych organizatorów lub na Facebooku.

Anita Bożek