Jakich prac domowych najbardziej nie lubimy?

Pranie, zmywanie a może prasowanie? Czego najbardziej nie lubią Polacy? Marka Hotpoint – producent nowoczesnych i eleganckich sprzętów gospodarstwa domowego – postanowiła to sprawdzić i zapytać o nasze najbardziej nielubiane obowiązki domowe.

Infografika_Jakich prac domowych nie lubimy
Jakich prac domowych najbardziej nie lubimy?

Precz z myciem okien!

Marka Hotpoint na przełomie lipca i sierpnia przeprowadziła badanie, w którym zapytała Polaków za jakimi czynnościami domowymi najbardziej nie przepadają. Na pierwszym miejscu znalazło się mycie okien – aż 51% badanych wskazało ten obowiązek jako nielubiany. Blisko połowa ankietowanych nie lubi mycia i opróżniania lodówki (48%). W ścisłej czołówce znalazło się też prasowanie (46%). Na kolejnych miejscach plasuje się mycie podłogi (34%), porządki w szafach z ubraniami (32%), zmywanie (28%) oraz odkurzanie (23%). Co ciekawe gotowanie jako nielubianą czynność wskazał tylko co piąty ankietowany. Pranie znalazło się dopiero na 9. miejscu z wynikiem 16% – czynność tę wykonujemy głównie przy użyciu automatycznej pralki z różnymi funkcjami i zapewne dlatego nie jest to dla nas aż tak uciążliwe. Na przykład najnowsza pralka marki Hotpoint pozwala na pranie kolorowych i białych ubrań razem i posiada innowacyjny cykl usuwania plam, w trakcie którego eliminuje ponad 100 najbardziej uporczywych zabrudzeń już w 20◦.Nielubiane obowiązki domowe (1)

Kobiety vs. Mężczyźni

Badanie pozwoliło też sprawdzić jak do domowych obowiązków podchodzą panie, a jak panowie. Pierwsze trzy miejsca są dla obu płci wspólne – najbardziej nielubianymi pracami domowymi pozostaje: mycie okien, mycie lodówki z jej opróżnianiem oraz prasowanie. Stopień niechęci do tych trzech czynności jest nieco większy u kobiet niż u mężczyzn. Na przykład, jeśli chodzi o mycie okien to nie przepada za tym obowiązkiem o 9% więcej pań w porównaniu do panów (55% do 46%). Mężczyźni za to wyrażają większą niechęć wobec wszystkich pozostałych prac domowych, które znalazły się poza podium. Co trzeci badany płci męskiej najbardziej nie lubi mycia podłogi, robienia porządków w szafach czy zmywania. Co ciekawe, o ile tylko 5% kobiet wskazało podlewanie kwiatów jako nielubiany obowiązek domowy, to w przypadku mężczyzn aż co czwarty ankietowany wskazał tę odpowiedź.Nielubiane obowiązki domowe (2)

Kobiety częściej

Z badania wynika, że panie częściej niż panowie wykonują wszystkie nielubiane czynności. Największe dysproporcje dotyczą gotowania i prania. 88% pań przynajmniej 2-3 razy w tygodniu gotuje, podczas gdy wśród panów robi to jedynie 58%. Jeszcze mniej panów zajmuje się praniem (38% kontra 73% w przypadku pań). Znaczne różnice dotyczą też mycia podłogi, odkurzania i prasowania. Podczas gdy czynność tę prawie połowa pań wykonuje przynajmniej 2-3 razy w tygodniu, w przypadku panów robi to co 4 ankietowany.