Kieszonkowe środki obronne

Niestety, niemiał każdego dnia jesteśmy dosłownie bombardowani w wiadomościach informacjami o brutalnych wydarzeniach w postaci napaści fizycznych i rabunków, które niestety czasem kończą się śmiercią niewinnych i porządnych ludzi.

Kieszonkowe środki obronne

Niestety, te informacje budzą u większości ludzi niepewność, a nawet strach, co skłania ich do zastanowienia się nad własnym bezpieczeństwem. Ponieważ zdecydowana większość ludzi nie należy do posiadaczy pozwolenia na broń, uprawiającego do noszenia broni palnej w życiu codziennym, muszą szukać ogólnodostępnych środków obrony. Jakie środki obrony są ogólnodostępne na rynku słowackim?

Spraye obronne

Spraye obronne należą do najpopularniejszych i najskuteczniejszych środków obrony, paradoksalnie również do najtańszych. Ich zaletą jest to, że nie wymagają kontaktu fizycznego i potrafią utrzymać dystans między obrońcą i napastnikiem w przypadku zagrożenia ze strony atakującego. Zasięg sprayu łzawiącego (obronnego) zależy od jego objętości. Im większa objętość, tym większy zasięg. Spraye należy dobierać w zależności od zawartości substancji czynnej i jej stężenia (najczęstsze substancje czynne – CS, OC, CR). Istnieją również różne formy wytrysków – w postaci strumieniu, opryskiwacza, piany lub żelu. Małe spraye można łatwo ukryć w kieszeni lub w torebce.

Kastety, kubotany i długopisy taktyczne

Kastet do ręki jest ze swojej natury środkiem obrony bardziej odpowiednim do mocniejszej ręki silniejszego mężczyzny niż dla kobiety. Jego użycie w obronie może spowodować napastnikowi poważne obrażania, dlatego należy obchodzić się z nim ostrożnie i zgodnie z warunkami obrony niezbędniej.

Kubotan to mały środek obrony o wielkości i kształcie długopisu. Dlatego ma również formę tzw. długopisu taktycznego, który faktycznie może być wykorzystany do pisania. Kubotan jest używany w ramach obrony do atakowania wrażliwych miejsc na ciele napastnika. Każdy, kto chce nosić taki środek obrony, powinien wcześniej przestudiować wrażliwe miejsca na ciele, na których należy się skupić w przypadku obrony.

Paralizatory elektryczne

Dzielą się głównie na profesjonalne (trudno je schować w kieszeni) i mniejsze paralizatory elektryczne, które bez problemu schowasz w torebce czy w kieszeni. Często one mają kształt i wymiary np. długopisu lub latarki. Podobnie jak kastety i długopisy taktyczne, również paralizatory elektryczne wymagają fizycznego kontaktu z napastnikiem. Ponieważ jest to urządzenie elektryczne, po zakupie uważnie przeczytaj instrukcję obsługi i zawsze upewnij się, że paralizator jest załadowany i gotowy do użycia, kiedy go masz ze sobą.

Artykuł partnera