Kim są najbogatsze mamy świata?


kim sa najbogatsze mamy swiata2
Stereotypy nie są łaskawe dla kobiet w świecie biznesu. Niesprawiedliwe postrzegane są one jako zbyt emocjonalne i obawiające się ryzyka. Tymczasem, liczba kobiet w rankingu najbogatszych osób na świecie stale rośnie. Co więcej, większość z nich to mamy, sprawnie łączące karierę zawodową z macierzyństwem.

Jaka jest współczesna matka?
Przemiany kulturowe oraz idąca za nimi stopniowa transformacja roli kobiet w społeczeństwie, wpłynęły na zmianę ich pozycji. Młode kobiety charakteryzuje ambicja i chęć odnoszenia sukcesów na polu zawodowym. Polki już dawno wyrwały się z przysłowiowych czterech ścian, jednak wciąż większość z nich chce także założyć rodzinę. Niemal 80% kobiet w wieku 18-24 deklaruje, że pragnie posiadać potomstwo – wynika z najnowszego raportu CBOS[1].

Mimo nadmiaru obowiązków rzadko też rezygnują z rzeczy, które sprawiają im przyjemność, takich jak hobby, dbanie o siebie czy spotkania ze znajomymi. Wielość pełnionych ról nie przeszkadza kobietom w odnoszeniu sukcesów zawodowych i w codziennym godzeniu rozwijającej się kariery z macierzyństwem i obowiązkami domowymi.

Przewaga matek w biznesie
Co więcej, kobiety coraz częściej zajmują stanowiska menedżerów w firmach i są odpowiedzialne za podejmowanie decyzji finansowych. Okazuje się, że macierzyństwo nie tylko nie stoi na przeszkodzie w spełnianiu zawodowych aspiracji, ale wnosi wiele cennego doświadczenia. – Pracujące matki to kobiety dobrze zorganizowane i zaradne. W sytuacjach wymagających zachowania zimnej krwi często radzą sobie dużo lepiej niż mężczyźni – zauważa Elżbieta Micigolska-Turczyk, Idea Expert SA, Związek Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF). – Zespół cech, które mamy nabywają w trakcie opieki nad dziećmi, takich jak cierpliwość, odporność na stres i umiejętność pracy pod presją czasu, powodują, że podejmują one trafne decyzje. Macierzyństwo uczy bowiem umiejętności pracy wielozadaniowej, uodparnia na zmęczenie, co ułatwia kobietom odnalezienie się w wymagającym i złożonym środowisku biznesowym – dodaje ekspert.

Kobiety stereotypowo postrzegane są jako zbyt słabe i mało pewne siebie, by sprawdzać się jako osoby decyzyjne w kwestiach inwestycji finansowych. – Jednak to właśnie ostrożna analiza ryzyka, przemyślane decyzje wynikające ze zrozumienia faktów, a nie ambicji personalnych, powodują, że udaje im się sprawnie zarządzać przedsiębiorstwami. – dodaje Elżbieta Micigolska-Turczyk, Idea Expert SA, ZFDF.

Najbogatsze mamy świata
Poniżej prezentujemy subiektywny ranking 9 najbogatszych mam świata przygotowany przez ekspertów ZFDF. Mimo obowiązków związanych z macierzyństwem, każda z wyróżnionych mam potrafi sprawnie zarządzać finansowym imperium. Część z nich odziedziczyła majątek po mężu bądź ojcu, jednak ambicja nie pozwoliła im spocząć na laurach, dzięki czemu pomnożyły dochody firm.
Tab 1. Subiektywny ranking najbogatszych mam świata ZFDF

kim sa najbogatsze mamy swiata

Fot. Maryia_Bahutskaya. Fotolia.com