Kostium kąpielowy – ewolucja od długich sukni do bikini

Dziś nie wyobrażamy sobie wypoczynku na plaży bez tego elementu garderoby, jednak nie zawsze kostium kąpielowy miał obecnie znaną formę. Jaką ma historię?

kostium kąpielowy
Kostium kąpielowy – ewolucja od płaszcza do bikini. Foto Pixabay

Zanim pojawił się kostium kąpielowy zarówno mężczyźni, jak i kobiety pływali nago, następnie zakładali lniane kalesony i koszule. W epoce oświecenia postanowiono oddzielić plaże męskie od damskich oraz zadecydowano o plażowym ubiorze. Jak wyglądał zmieniał się strój kąpielowy na przestrzeni lat?

Pierwszy kostium kąpielowy

Pierwsze kobiecie stroje kąpielowe składały się z sukni z długimi rękawami sięgającej do połowy łydki, pantalonów do kostek, pończoch oraz specjalnego obuwia z wiązaniem wokół kostki. Obowiązkowo, każda kobieta musiała mieć pod kostiumem gorset. Uzupełnieniem tej plażowej kreacji był płaszcz, który zakładano po wyjściu z wody, ponieważ zamoczone ubranie nie wyglądało dobrze. Pojawiały się również dodatki zgodne z obowiązującą wówczas modą, takie jak turbany, kapelusze czy czepki. Wszystkie elementy były wykonane z wełny, a ich kolory zazwyczaj były ciemne.

Plażowa rewolucja

Przełom XIX i XX wieku przyniósł zmiany, ponieważ sporty wodne stawały się coraz popularniejsze. Dotychczas noszone przez kobiety suknie nie były w wodzie zbyt praktyczne, dlatego pływaczki zaadaptowały zarezerwowane wówczas dla mężczyzn stroje przypominające cyrkowy trykot. Droga do akceptacji tego wyboru przez społeczeństwo była długa i wyboista. Za publicznie pojawienie się w takim stroju pływaczka Annette Kellerman została w 1907 roku aresztowana. W latach 20. XX wieku stroje kąpielowe zaczęły odsłaniać ramiona i uda, wykonane były z bardziej elastycznej i przylegającej do ciała syntetycznej dzianiny. Dzięki temu kobiety mogły czuć się w wodzie zdecydowanie swobodniej. Lata 30. to czas rozwoju branży bieliźniarskiej. Dzięki wynalezieniu lateksu zaczęto produkować bardziej obcisłe i podkreślające kobiecie kształty ubrania.

kostium kąpielowy
Strój kąpielowy – ewolucja od płaszcza do bikini. Foto Domena Publiczna, Wikipedia Commons

Współczesny kostium kąpielowy

W 1946 roku projektant Jacques Heim i inżynier Louis Réard zaprezentowali pierwsze bikini. Składało się ono ze stanika w formie dwóch trójkątów związanych sznurkiem z tyłu i wokół szyi oraz majtek również będących dwoma zszytymi w kroku trójkątami i związanymi sznurkami na biodrach. Początkowo kostium uznano za zbyt odważny. Jednak rewolucja seksualna przyniosła zmianę postrzegania ciała i bikini, w wersji z zabudowanymi figami, w końcu zaczęło być modne. Z biegiem lat pojawiały się również warianty ze stringami, kostiumy jednoczęściowe z głębokimi wcięciami czy tankini, składające się z obcisłego topu i fig. Na początku XXI wieku pojawiło się również burkini – kostium dla kobiet, którym religia zakazuje eksponowania ciała. Zakrywa ono całe ciało z wyjątkiem stóp, dłoni i twarzy, jednak dzięki lekkiemu, elastycznemu materiałowi nie utrudnia pływania.

Justyna Grochowska