Zanim pojawił się kostium kąpielowy zarówno mężczyźni, jak i kobiety pływali nago, następnie zakładali lniane kalesony i koszule. W epoce oświecenia postanowiono oddzielić plaże męskie od damskich oraz zadecydowano o plażowym ubiorze. Jak wyglądał zmieniał się strój kąpielowy na przestrzeni lat?
Pierwszy kostium kąpielowy
Pierwsze kobiecie stroje kąpielowe składały się z sukni z długimi rękawami sięgającej do połowy łydki, pantalonów do kostek, pończoch oraz specjalnego obuwia z wiązaniem wokół kostki. Obowiązkowo, każda kobieta musiała mieć pod kostiumem gorset. Uzupełnieniem tej plażowej kreacji był płaszcz, który zakładano po wyjściu z wody, ponieważ zamoczone ubranie nie wyglądało dobrze. Pojawiały się również dodatki zgodne z obowiązującą wówczas modą, takie jak turbany, kapelusze czy czepki. Wszystkie elementy były wykonane z wełny, a ich kolory zazwyczaj były ciemne.
Plażowa rewolucja
Przełom XIX i XX wieku przyniósł zmiany, ponieważ sporty wodne stawały się coraz popularniejsze. Dotychczas noszone przez kobiety suknie nie były w wodzie zbyt praktyczne, dlatego pływaczki zaadaptowały zarezerwowane wówczas dla mężczyzn stroje przypominające cyrkowy trykot. Droga do akceptacji tego wyboru przez społeczeństwo była długa i wyboista. Za publicznie pojawienie się w takim stroju pływaczka Annette Kellerman została w 1907 roku aresztowana. W latach 20. XX wieku stroje kąpielowe zaczęły odsłaniać ramiona i uda, wykonane były z bardziej elastycznej i przylegającej do ciała syntetycznej dzianiny. Dzięki temu kobiety mogły czuć się w wodzie zdecydowanie swobodniej. Lata 30. to czas rozwoju branży bieliźniarskiej. Dzięki wynalezieniu lateksu zaczęto produkować bardziej obcisłe i podkreślające kobiecie kształty ubrania.
Współczesny kostium kąpielowy
W 1946 roku projektant Jacques Heim i inżynier Louis Réard zaprezentowali pierwsze bikini. Składało się ono ze stanika w formie dwóch trójkątów związanych sznurkiem z tyłu i wokół szyi oraz majtek również będących dwoma zszytymi w kroku trójkątami i związanymi sznurkami na biodrach. Początkowo kostium uznano za zbyt odważny. Jednak rewolucja seksualna przyniosła zmianę postrzegania ciała i bikini, w wersji z zabudowanymi figami, w końcu zaczęło być modne. Z biegiem lat pojawiały się również warianty ze stringami, kostiumy jednoczęściowe z głębokimi wcięciami czy tankini, składające się z obcisłego topu i fig. Na początku XXI wieku pojawiło się również burkini – kostium dla kobiet, którym religia zakazuje eksponowania ciała. Zakrywa ono całe ciało z wyjątkiem stóp, dłoni i twarzy, jednak dzięki lekkiemu, elastycznemu materiałowi nie utrudnia pływania.
Justyna Grochowska