
Nawet posiadacze małych balkonów mogą pozwolić sobie na stworzenie mini ogrodu w środku miasta. A wszystko to za sprawą niezastąpionych kwiatów balkonowych. Nasiona kwiatów dostępne tutaj.
Kwiaty doniczkowe na nasz balkon
Różnorodność gatunków i odmian kwiatów doniczkowych które możemy uprawiać na balkonie jest imponująca, a co najlepsze grupa ta ciągle się powiększa. Nie ma jednej konkretnej rady jakie kwiaty możemy uprawiać. Musimy wziąć po uwagę nasze realne możliwości, czyli wielkość balkonu, jego usytuowanie, ilość światła słonecznego jaka na niego dociera. Warto również wziąć pod uwagę jak rozmieszczone będą doniczki, jakiej wielkości i z jakiego tworzywa są wykonane.
Jeśli balkon jest niewielki to warto postawić na małe doniczki i skrzynki, w których możemy posadzić krótkotrwałe rośliny jednoroczne tj. surfinie, bratki, niezapominajki, stokrotki, aksamitki czy szałwie.
Jeśli jesteśmy posiadaczami większych balkonów czy tarasów to wtedy możemy pozwolić sobie na średnie i duże donice i pojemniki, w których możemy uprawiać rośliny wieloletnie np. tulipany, hiacynty, dalie, begonie, krokusy. W największych, nawet kilkusetlitrowych donicach można sadzić nawet drzewa i krzewy, najlepiej iglaste, które będą zdobić balkony przez cały rok. Jeśli mieszkamy w domu to wtedy możemy w gruncie pod balkonem posadzić rośliny pnące i prowadzić je do góry, uzyskując w ten sposób niesamowite efekty.
Przygotowanie do sadzenia
Tak więc uprawę roślin balkonowych musimy rozpocząć od ich posadzenia. Jeśli już wybraliśmy konkretne gatunki i odmiany to musimy zakupić do ich uprawy odpowiednie podłoże. W sprzedaże oferowane są uniwersalne mieszanki, które spełniają ogólne potrzeby roślin. Mamy także do wyboru mieszanki, które są dobrane do konkretnych gatunków i ich wymagań. O ile mamy taką możliwość to lepiej wybierać właśnie tą drugą opcję. Musimy pamiętać wtedy aby nie sadzić w jednej skrzyni roślin o zróżnicowanych wymaganiach glebowych.
Kolejnym etapem będzie przygotowanie do posadzenia roślin. Donice i pojemniki wypełniamy ziemią, ale najpierw na dnie usypujemy kilka centymetrów warstwy drenującej, np. ze żwiru czy drobnych kamyczków. Dobrym materiałem do drenażu jest keramzyt, który ma pozytywny wpływ na regulację gospodarki wodnej. Dzięki warstwie drenażowej podłoże nie będzie zbite, a rośliny będą łatwiej oddychać. Ziemię równomiernie wsypujemy do doniczek, tak aby były zapełnione do połowy. Nie zaleca się używania podłoża z poprzedniego roku, zawsze najlepiej kupić świeżą ziemię.
Sadzenie roślin balkonowych
Po przygotowaniu doniczek z ziemią możemy przejść do sadzenia roślin. Jeśli kupiliśmy sadzonki w doniczkach to najpierw je podlewamy, ułatwi to ich wyjmowanie. Następnie sadzonkę z doniczką obracamy do góry dnem i przytrzymujemy roślinę podczas wysuwania korzeni. Najpierw w skrzynkach i pojemnikach umieszczamy największe egzemplarze. Np. jeśli skrzynka ma 80 cm to możemy w niej umieścić trzy sztuki roślin mocno rozrastających się albo sześć sadzonek mniejszych roślin. W każdym razie rośliny nie powinny rosnąć zbyt gęsto. Sadzonkę umieszczamy tak, aby jej szyjka znajdowała się 1 cm poniżej krawędzi pojemnika. Po umieszczeniu wszystkich roślin dosypujemy ziemię i lekko ugniatamy oraz wyrównujemy. Następnie obficie je podlewamy.
Jak pielęgnować rośliny balkonowe?
Od momentu posadzenie musimy regularnie doglądać i podlewać rośliny balkonowe. Ponadto należy pamiętać o usuwaniu przekwitłych kwiatostanów oraz zżółkniętych gałązek czy usychających liści. Sadzonki kwiatów balkonowych, które kupiliśmy w sklepie wysadzamy do skrzynek i pojemników dopiero kiedy minie zagrożenie ostatnimi przymrozkami, zazwyczaj w kwietniu lub maju. Od czerwca powinniśmy rozpocząć zasilanie naszych roślin za pomocą płynnych nawozów mineralnych, dedykowanych do kwiatów balkonowych.
Nawet najmniejszy balkon możemy zamienić w efektowny ogród pod warunkiem, że odpowiednio dobierzemy rośliny do warunków na naszym balkonie i będziemy o nie regularnie dbać. Jeśli interesują Cię gotowe sadzonki i cebulki kwiatów to dostępne są tutaj.